Terapeutické témy

Články o témach, o ktorých sa často hovorí na terapií
Neviem pomenovať, čo ma trápi

Neviem pomenovať, čo ma trápi

Možno máte pocit, že vám v živote niečo chýba. Možno sa vo vašom živote opakujú stále tie isté veci a vy sa čudujete prečo. Možno máte otázky, na ktoré nepoznáte odpovede, hoci sa ich usilovne snažíte nájsť. Nemusíte byť sami ani vo všetkých ostatných „možno“.
Zobraziť celý
Úzkosť

Úzkosť

Cítili ste sa niekedy na večierku, v obklopení ľudí, nekomfortne? Ťažko sa vám dýchalo a hľadali ste dôvod, prečo čo najskôr odísť? Šli ste niekedy na schôdzku o niekoľko hodín skôr, pretože ste mali obavy, že by sa počas cesty mohlo niečo stať, a vy by ste nedorazili načas? Strachovali ste sa niekedy o budúcnosť tak moc, že ste úplne zabudli žiť v prítomnosti? Aj takto môžu vyzerať úzkosti.
Zobraziť celý
Syndróm vyhorenia

Syndróm vyhorenia

Syndróm vyhorenia, podobne ako iné ochorenia, neprichádza bez pozvania. Priťahujú ho ľudia, ktorí sú odhodlaní vynaložiť všetku svoju energiu pre dobro ostatných, idealisti, ktorí majú vysoké nároky a rovnako vysoké očakávania. Aj tí, ktorí chcú len odviesť dobrú prácu, ale ešte sa nenaučili požiadať o pomoc.
Zobraziť celý
Vzťahy

Vzťahy

Vzťahy boli, sú a budú dôležitou súčasťou nášho života. Kvalitné vzťahy majú priaznivý vplyv na naše zdravie, posilňujú našu imunitu a znižujú negatívne účinky stresu. Jednoducho povedané, majú obrovský podiel na našej životnej spokojnosti. Preto je dôležité, aby sme sa vedeli postarať o svoje vzťahy a rozpoznali, kedy už nie sme schopní zvládnuť problémy v nich sami.
Zobraziť celý
Depresia

Depresia

Nebojte sa. Či už budete k vyliečeniu depresie potrebovať len malé zmeny v životnom štýle, prehodnotenie zabehnutého spôsobu myslenia alebo výlet do hlbín vaše duše, jedná sa o jedno z najlepšie liečiteľných duševných problémov.
Zobraziť celý
Stres

Stres

Stres vždy bol a vždy bude súčasťou nášho života. Hoci stres zvyčajne vnímame negatívne, jeho hlavným účelom je chrániť nás. Ale čo ak sa stane všadeprítomným a nášmu zdraviu viac škodí ako pomáha?
Zobraziť celý
Psychosomatika

Psychosomatika

Môže to znieť divne, liečiť terapiou vysoký tlak alebo zápal močových ciest. Pokiaľ ale na symptómy tela nahliadneme ako na reč tela, ktoré s nami komunikuje, môžeme sa začať pýtať na to, čo nám chce vlastne naše telo skutočne povedať. Terapia je pomocníkom, ktorý nám dodá odvahu mu načúvať.
Zobraziť celý
Work-life balance

Work-life balance

Rozhovor s kvalifikovaným odborníkom nám môže pomôcť pochopiť, čo je pre nás skutočne dôležité. Podľa toho môžeme prispôsobiť svoje pracovné, osobné a rodinné zaťaženie, aby sme dosiahli prijateľnú rovnováhu.
Zobraziť celý
Sebavedomie

Sebavedomie

Čaro sebapoznania spočíva v tom, že nám nedovoľuje byť obeťou svojho života, ale núti nás žiť ho vedome, s láskou k druhým a k sebe samým.
Zobraziť celý
Trauma

Trauma

Duševné zranenie, ktoré narúša našu osobnú integritu a výrazne ovplyvňuje to, ako prežívame všetko nové. Hovorí sa, že každý z nás má traumu. V skutočnosti je to veľmi pravdepodobné riziko každodenného života. Naša ľudská reakcia naň je tiež veľmi prirodzená. Často sa však končí zamrznutím. Z nejakého dôvodu nepociťujeme vrodenú inštinktívnu reakciu, ktorá nám hovorí, aby sme utekali alebo bojovali. Opäť ide o dôležité informácie, ktoré traumatizovanej osobe pomáhajú prijať zmätok, v ktorom sa zo dňa na deň ocitla.
Zobraziť celý
ADHD

ADHD

Stáva sa vám, že robíte toľko vecí naraz, že vlastne nič nestíhate? Stáva sa vám, že zabúdate na stretnutia a často sa vám stáva, že namiesto rozhovoru s kolegom počúvate hudbu v pozadí, ktorá vás okamžite vráti späť na dovolenku?
Zobraziť celý
Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy

Myslíte na jedlo príliš často? Pociťujete duševný hlad? Pociťujete vinu za jedlo alebo strach z toho, že priberiete? Ovláda vás jedlo viac ako vy jeho? Jedávate pred ostatnými alebo sa vyhýbate jedlu s ostatnými? Ak sú vyššie uvedené situácie nevítanou súčasťou vašej každodennej reality, vedzte, že existuje mnoho spôsobov, ako prevziať kontrolu nad svojou mysľou a byť slobodnejší vo vzťahu k sebe samému. Jedným z najúčinnejších riešení je pomoc od kvalifikovaného odborníka.
Zobraziť celý
Porucha osobnosti

Porucha osobnosti

Narcista, hysterka alebo hraničiar. Znamená to pre vás niečo? Tehotné výrazy, ktoré sa udomácnili v našom slovníku pre prípad, že chceme niekoho nepríjemne pokarhať za to, ako sa správa. V skutočnosti je ich pôvod oveľa zásadnejší.
Zobraziť celý
Zneužívanie, domáce násilie a týranie

Zneužívanie, domáce násilie a týranie

Čo spája týranie, domáce násilie a zneužívanie? Všetky tieto pojmy sú trestnými činmi. Odohrávajú sa vo vzťahoch, ktoré sú vo svojej podstate narušené, a zvyčajne nejde o ojedinelé činy, ale trvajú dlhší čas. Keďže sa takéto násilie pácha väčšinou za zatvorenými dverami, nie sú svedkovia a často ani presvedčivé dôkazy. Ako teda prelomiť začarovaný kruh strachu a bolesti?
Zobraziť celý
Prokrastinácia

Prokrastinácia

Prokrastinujete? Pravdepodobne nie ste sami. V skutočnosti značná časť populácie odkladá úlohy na neurčito. Toto vyhýbavé správanie prináša okamžitú úľavu, ale na druhej strane aj tvrdší trest v podobe stresu alebo dokonca pocitu viny. Doprajeme si oboje. Naše vnútorné dieťa a náš vnútorný rodič. Ako sa teda postaviť týmto dvom hlasom v našich hlavách a správne posúdiť svoje schopnosti, keď na seba berieme čoraz viac zodpovednosti?
Zobraziť celý
Trúchlenie

Trúchlenie

Smútkom reagujeme na stratu a smrť milovanej osoby, čo je nepochybne najbolestivejšia strata. Naši predkovia boli múdri, neodsúvali smrť za múry nemocnice, ale prijímali ju ako súčasť každodenného života. Zároveň žili komunitne, obklopení širšou rodinou alebo spoločenstvom, a ich rituály poskytovali bezpečný rámec pre rozlúčku.
Zobraziť celý
Intimita a sexualita

Intimita a sexualita

Sexualita je v nás zakotvená biologicky. Sú známe vedecké štúdie, ktoré dokazujú, že už deti v prenatálnom období (t. j. v tele matky) sa usmievajú pri fyzickej stimulácii sexom. To isté vidíme u malých detí, ktoré sa bežne dotýkajú svojich genitálií a zažívajú vzrušenie. Napriek tomu nám sexualita spôsobuje veľa utrpenia.
Zobraziť celý
Rodičovstvo

Rodičovstvo

Rodičovstvo je jednou z najkrajších, ale zároveň najnáročnejších úloh v živote. Pri hľadaní svojho výchovného štýlu často vychádzame z toho, ako sme to mali doma, keď sme boli malí. V lepšom prípade opakujeme, čo sme radi robili, v horšom vieme, ako to nechceme robiť.
Zobraziť celý
Leadership

Leadership

Zlepšenie líderstva je často doménou koučovania. Pomoc od kvalifikovaného odborníka vám môže pomôcť pochopiť vnútorné konflikty alebo obavy, ktoré vám bránia byť lepším lídrom. Okrem toho zvyčajne vedie k lepšiemu vnímaniu vlastných pocitov a väčšej autenticite. Môže pomôcť zlepšiť počúvanie a empatiu voči druhým. To všetko je pre moderné vedenie nevyhnutné.
Zobraziť celý
Nespavosť

Nespavosť

Spánok je základnou ľudskou potrebou. Nie náhodou sa jeho nedostatok stáva v dnešnej spoločnosti problémom. V mene výkonu zrádzame svoj prirodzený biorytmus a vystavujeme sa neustálemu stresu. V dôsledku toho trpíme, najmä v neskoršom veku, poruchami spánku, najčastejšie nespavosťou. Čo robiť, ak vám ráno už nejde a nemôžete sa dobre vyspať?
Zobraziť celý
Hnev

Hnev

Hnev, zlosť alebo agresia. Všetci ich poznáme. Nemôžeme si pomôcť, pretože sú súčasťou našej prirodzenosti a normálneho psychického vývoja. Ešte paradoxnejšie je, že ich súčasná spoločnosť neprijíma. Strach z odsúdenia nás môže prinútiť potlačiť ich, čo je len krok k chorobe alebo záchvatom hnevu. Ako však skrotiť svoj hnev a správne ho usmerniť?
Zobraziť celý
Motivácia

Motivácia

Dialóg s kvalifikovaným odborníkom zvyčajne rieši vážnejšie problémy s motiváciou a je užitočná v situáciách, keď strata motivácie výrazne ovplyvňuje fungovanie v práci, doma alebo pri štúdiu. Pomáha odhaliť naše vnútorné motivácie, pochopiť, čo nás skutočne motivuje a či je to stále aktuálne.
Zobraziť celý
Závislosti

Závislosti

Podpora kvalifikovaného odborníka na ľudskú dušu je jedným z najdôležitejších a najúčinnejších nástrojov pomoci ľuďom so závislosťou od návykových látok alebo procesov (hazardné hry, stávkovanie…). Účinné môžu byť sedenia s odborníkom na ľudsku dušu, ktoré môžu byť zamerané na rôzne oblasti podľa toho, čo klient aktuálne potrebuje.
Zobraziť celý
Šikanovanie

Šikanovanie

Šikanovanie ubližuje psychicky aj fyzicky. Zažili ste v minulosti alebo stále zažívate posmech alebo bolesť v kolektíve? Nenachádzate žiadnu podporu alebo sa bojíte podeliť o svoje skúsenosti? Vyhľadajte pomoc kvalifikovaného odborníka na ľudskú dušu, aby vám ponúkla bezpečné miesto, kde môžete hovoriť o svojom utrpení.
Zobraziť celý
Samota

Samota

Človek môže byť sám a necítiť sa osamelo. Ale aj naopak. Udržiavanie kontaktu s našimi blízkymi nebolo nikdy jednoduchšie ako teraz. Technologický pokrok, dostupnosť cestovania a lepšie životné podmienky zvýšili našu flexibilitu a mobilitu. Napriek tomu sú ľudia viac ako kedykoľvek predtým osamelí, žijú sami alebo (hoci sú obklopení ľuďmi) zažívajú pocit osamelosti.
Zobraziť celý
Smútok

Smútok

Aby sme mohli prežívať radosť, musíme poznať smútok. Je to princíp sveta, do ktorého sa naše telo narodilo a kam patria naše emócie a zážitky. Keď je smútku dosť, obohacuje náš duševný život a prináša nám informácie, bez ktorých by naša osobnosť a jej rozvoj inak stagnovali. Ako sa však vyrovnať so smútkom, ktorý sa stáva utrpením a zdanlivo nemá začiatok ani koniec?
Zobraziť celý
Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek
Tipy, zľavy, novinky
Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna