Čo spája týranie, domáce násilie a zneužívanie? Všetky tieto pojmy sú trestnými činmi. Odohrávajú sa vo vzťahoch, ktoré sú vo svojej podstate narušené, a zvyčajne nejde o ojedinelé činy, ale trvajú dlhší čas. Keďže sa takéto násilie pácha väčšinou za zatvorenými dverami, nie sú svedkovia a často ani presvedčivé dôkazy. Ako teda prelomiť začarovaný kruh strachu a bolesti?
Hlavným znakom domáceho násilia je, že sa odohráva medzi členmi spoločnej domácnosti, či už ide o partnerov, deti alebo seniorov. Najčastejšie sú ohrozené ženy. Uvádza sa, že viac ako tretina žien zažila vo svojom živote nejakú formu domáceho násilia. Medzi ďalšie ohrozené skupiny patria starší ľudia, osoby so zdravotným postihnutím, deti a značné percento domáceho násilia je páchané na mužoch. Domáce násilie môže mať rôzne podoby. Môže sa stať, že ohrozená osoba si dlho neuvedomuje, že správanie jej partnera alebo blízkej osoby pomaly prekračuje jej práva.
Vo všeobecnosti sem patrí:
Psychické násilie na deťoch je najťažšie rozpoznateľné, pretože nie je zjavné na prvý pohľad. Zvyčajne ho však sprevádzajú aj iné formy zneužívania. Psychické násilie na deťoch spočíva v uplatňovaní nadradenosti a moci, ktorú má násilník nad dieťaťom a ktorú sa nebojí uplatňovať. To môže zahŕňať časté pokarhania, vysoké nároky na dieťa a neustále porovnávanie s inými deťmi. Môže to byť aj odmietanie pozornosti, ktoré vedie k ignorovaniu. Ďalšou formou psychického týrania je, keď je dieťa svedkom násilia voči inému členovi rodiny. Takéto deti sa potom môžu javiť uzavreté, vyhýbať sa sociálnemu kontaktu, byť nesústredené, nervózne a bojazlivé. Môže sa objaviť koktanie alebo tiky, v noci sa môžu pomočovať alebo sa sťažovať na časté bolesti žalúdka či hlavy.
Viete, že spôsob, akým sa k vám váš partner správa, je už dlho nesprávny. Nikto nič netuší, ale vy viete, že vám dochádza energia, a skôr ako vám energia úplne dôjde, musíte sa pokúsiť niečo zmeniť. Skôr ako dôjde k ďalšiemu násiliu, môžete sa obrátiť na jedno z intervenčných centier pre osoby ohrozené domácim násilím. Tieto centrá poskytujú sociálno-právnu podporu a psychologickú pomoc. Okrem praktických informácií, ktoré vám pomôžu zistiť vaše možnosti, vám odborníci pomôžu vypracovať „bezpečnostný plán“. S jeho pomocou môžete lepšie vyhodnotiť kritickú situáciu a uniknúť, aby ste ochránili seba a prípadne aj ostatných členov domácnosti.
Na úrovni psychologického zážitku je bezprostredným dôsledkom násilia šok a dlhodobým dôsledkom trauma alebo posttraumatická stresová porucha. Často sa objavujú pochybnosti o vlastnej hodnote, ktorú násilná osoba systematicky znevažuje, a pocity viny a hanby.