Čo spája týranie, domáce násilie a zneužívanie? Všetky tieto pojmy sú trestnými činmi. Odohrávajú sa vo vzťahoch, ktoré sú vo svojej podstate narušené, a zvyčajne nejde o ojedinelé činy, ale trvajú dlhší čas. Keďže sa takéto násilie pácha väčšinou za zatvorenými dverami, nie sú svedkovia a často ani presvedčivé dôkazy. Ako teda prelomiť začarovaný kruh strachu a bolesti?

Čo je domáce násilie?

Hlavným znakom domáceho násilia je, že sa odohráva medzi členmi spoločnej domácnosti, či už ide o partnerov, deti alebo seniorov. Najčastejšie sú ohrozené ženy. Uvádza sa, že viac ako tretina žien zažila vo svojom živote nejakú formu domáceho násilia. Medzi ďalšie ohrozené skupiny patria starší ľudia, osoby so zdravotným postihnutím, deti a značné percento domáceho násilia je páchané na mužoch. Domáce násilie môže mať rôzne podoby. Môže sa stať, že ohrozená osoba si dlho neuvedomuje, že správanie jej partnera alebo blízkej osoby pomaly prekračuje jej práva.

Vo všeobecnosti sem patrí:

  • fyzické násilie (bitie, kopanie, ťahanie za vlasy)
  • psychické násilie (ponižovanie, ignorovanie)
  • verbálne násilie (nadávky, urážky)
  • ekonomické násilie (ničenie osobných vecí, peniaze len na prídel)
  • sociálne násilie (znemožňovanie kontaktu s vonkajším svetom, domáce väzenie)
  • sexuálne násilie (nútenie k sexu, znásilnenie).

Ako sa prejavuje psychicky týrané dieťa?

Psychické násilie na deťoch je najťažšie rozpoznateľné, pretože nie je zjavné na prvý pohľad. Zvyčajne ho však sprevádzajú aj iné formy zneužívania. Psychické násilie na deťoch spočíva v uplatňovaní nadradenosti a moci, ktorú má násilník nad dieťaťom a ktorú sa nebojí uplatňovať. To môže zahŕňať časté pokarhania, vysoké nároky na dieťa a neustále porovnávanie s inými deťmi. Môže to byť aj odmietanie pozornosti, ktoré vedie k ignorovaniu. Ďalšou formou psychického týrania je, keď je dieťa svedkom násilia voči inému členovi rodiny. Takéto deti sa potom môžu javiť uzavreté, vyhýbať sa sociálnemu kontaktu, byť nesústredené, nervózne a bojazlivé. Môže sa objaviť koktanie alebo tiky, v noci sa môžu pomočovať alebo sa sťažovať na časté bolesti žalúdka či hlavy.

týraná žena za oknem

Ako sa vysporiadať s domácim násilím?

Viete, že spôsob, akým sa k vám váš partner správa, je už dlho nesprávny. Nikto nič netuší, ale vy viete, že vám dochádza energia, a skôr ako vám energia úplne dôjde, musíte sa pokúsiť niečo zmeniť. Skôr ako dôjde k ďalšiemu násiliu, môžete sa obrátiť na jedno z intervenčných centier pre osoby ohrozené domácim násilím. Tieto centrá poskytujú sociálno-právnu podporu a psychologickú pomoc. Okrem praktických informácií, ktoré vám pomôžu zistiť vaše možnosti, vám odborníci pomôžu vypracovať „bezpečnostný plán“. S jeho pomocou môžete lepšie vyhodnotiť kritickú situáciu a uniknúť, aby ste ochránili seba a prípadne aj ostatných členov domácnosti.

Aké môžu byť dôsledky domáceho násilia?

Na úrovni psychologického zážitku je bezprostredným dôsledkom násilia šok a dlhodobým dôsledkom trauma alebo posttraumatická stresová porucha. Často sa objavujú pochybnosti o vlastnej hodnote, ktorú násilná osoba systematicky znevažuje, a pocity viny a hanby.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať
Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek
Tipy, zľavy, novinky
Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna