Všetci sme pred prvou terapiou mali mnoho otázok. Zdôveriť sa s osobným trápením niekomu cudziemu chce odvahu. Najťažšie je ale urobiť prvý krok. Preto sme dali dokopy všetko, čo by vás o prvej terapii mohlo zaujímať, aby sme vám tento prvý krok mohli čo najviac uľahčiť.

Je normálne cítiť nervozitu a mať pochybnosti

Sú moje problémy na terapiu dosť vážne? Ako ich vôbec niekomu vysvetlím? Sám/a sa v tom nevyznám. A chcem sa s tým vlastne niekomu zdôveriť? Čo keď ma odsúdi? Povie si, že som blázon.

Napadli vás niektoré z týchto otázok? Nie ste v tom sami. Cítiť nervozitu, strach ale aj tieseň je úplne normálne. Rovnako ako nevedieť presne pomenovať svoj problém. Terapeut je tu od toho, aby vám pomohol. Svoju prácu si vybral, aby pomáhal ľuďom, ako ste vy. Nikto vás nebude súdiť. Zdôveriť sa môžete s čímkoľvek.

Čo sa bude diať na prvom sedení?

Terapeut sa vás najskôr opýta, čo vás trápi a s čím prichádzate. Ale nebojte sa, nečaká vás žiadny výsluch. Je len na vás, koľko toho poviete. Dôležité je, aby ste sa cítili bezpečne.

Je takisto úplne v poriadku, keď nebudete vedieť presnú odpoveď. Preto na terapiu chodíme – aby sme sa zorientovali vo svojich pocitoch a myšlienkach, a našli cestu na zlepšenie. Terapeut vás k odpovediam postupne navedie. Pre úspech terapie je hlavne dôležité, aby ste boli úprimný/á a chceli na sebe pracovať.

Niekedy je téma jasná od začiatku a hneď na prvom sedení ju začnete rozvíjať. Inokedy sa v téme budete najskôr snažiť spoločne zorientovať. Od toho, na čo prídete sa bude odvíjať ďalší priebeh terapie. S terapeutom sa dohodnete, ako často by bolo dobré na terapiu chodiť, aby ste svoje trápenie vyriešili a dosiahli ciele, ktoré ste si nastavili.

Před mojí první terapií jsem cítila podobnou nervozitu jako před zkouškou na vysoké. Budu vědět, co říkat? Nezhroutím se? Má to vůbec cenu? Ale jakmile to překonáte a sezení začne, všechno to z vás opadne. Na rozdíl od zkoušky vás nikdo nehodnotí a nemůžete říct nic špatně. Terapie se pro mě stala bezpečným místem, kde je prostor pro jakkoliv malé či velké obavy.
Před mým prvním sezením jsem měla smíšené pocity. Na jednu stranu jsem si říkala, jestli nejsem blázen, proč se tohle děje, proč nemůžu být „normální“ jako ostatní a vlastně si snažila najít důvod, proč to zrušit, že to přece zvládnu sama. Ale zároveň jsem věděla, že nezvládnu, potřebuji pomoc a doufala jsem, že tohle bude cesta k tomu, aby mi bylo lépe. S prvním terapeutem jsme si nakonec moc nesedli, ale neodradilo mě to a časem jsem si našla skvělou psycholožku, která mi moc pomohla.
 Hana Winkel
Hana Winkel
@chcibytvlcimak
To, že si člověk řekne o pomoc je často bráno tak, že se člověk vzdává, že to nezvládá a terapie je ten nutný poslední krok. Já to ale vnímám naopak, jelikož tím, že si člověk řekne o pomoc se odmítá vzdát a chce s tím něco dělat, i když ten první krok je fakt těžký. A o to víc, když člověk ví na vlastní kůži, jak je náročný si o pomoc říct.
Jana Albrechtová
Jana Albrechtová
@czechpsychologist
Pocitů před první terapií bylo spoustu. Nervozita. stud, strach. To všechno, ale stálo za přesvědčení, že to má smysl.

Ako sa na prvé sedenie pripraviť?

Aby ste z terapie vyťažili čo najviac, je dobré jej venovať chvíľku času pred a po samotnom sedení. Tu sú naše tipy, ako sa pripraviť:

  • Vyberte si pokojné a pohodlné miesto, kde sa cítite bezpečne a máte stabilné internetové pripojenie. Pripravte si niečo dobrého na pitie a prípadne aj vreckovky.
  • Urobte si čas pol hodinu pred terapiou a spíšte si hlavné dôvody, prečo na terapiu idete. Popremýšľajte nad témami, ktoré chcete prebrať.
  • Nastavte si realistické očakávania. Niekto cíti veľkú úľavu už po prvom sedení, u komplikovaných a hlbších problémov býva cesta dlhšia.
  • Vytvorte si čas pre seba aj po terapii. Určite budete mať v hlave veľa myšlienok a po terapii budú niektoré uvedomenia ešte doznievať.
Prvému stretnutiu s klientom prikladám veľký význam. Pýtam sa, ako dlho v ňom rozhodnutie ísť na terapie zrelo, a čo ho presvedčilo, že teraz je ten správny čas. Klienti bývajú na prvom sedení častokrát nervózni a plní pochybností. Preto začínam veľmi pomaly a rešpektujem klientove hranice. Ponúkam možnosť porozprávať sa s vypnutou kamerou, prípadne si len písať. Ubezpečujem ich, že v terapii neexistujú nesprávne odpovede a majú právo povedať čokoľvek, čo ich v tej chvíli napadne. Než si začneme hovoriť o tom, čo ich trápi, snažím sa uvoľniť atmosféru pozitívnym “small talkom” o klientovi a jeho živote. Potom informujem, čo môžu od terapie so mnou očakávať a zaujímajú ma takisto klientove preferencie – potrebuje, aby som bol ako terapeut štruktúrovaný alebo skôr načúvajúci? Stojí o úlohy k práci na sebe alebo chcú spoluprácu ohraničiť len na naše sedenie? Akonáhle všetko preberieme, prichádza priestor na to porozprávať sa o tom, čo klienta trápi.
Mgr. Tomáš Fulop
Mgr. Tomáš Fulop
Som si vedomá, že prvé terapeutické sedenia sú pre klientov veľmi náročné. Považujem ich za veľký krok na ceste k lepšej kvalite života. Napriek počiatočným obavám terapeutická atmosféra umožňuje klientovi uvoľniť sa, ventilovať dôvody svojho aktuálneho záujmu o terapiu a dať priechod svojim často nahromadeným emóciám. Po prvých sedeniach klienti zvyčajne pociťujú veľkú úľavu a nárast motivácie pokračovať v terapii.
 Mgr. Ivana Chrtová
Mgr. Ivana Chrtová

Ako dlho trvá terapeutické sedenie?

Individuálna terapia trvá 50 minút. To preto, aby vás terapeut nemusel kvôli ďalšiemu klientovi zastaviť, keď práve preberáte niečo dôležitého. Zároveň aj terapeuti potrebujú medzi sedeniami chvíľku oddychu.

Párová terapia je o niečo dlhšia. Trvá 90 minút, aby ste vy a aj váš partner mali dostatok priestoru povedať všetko, čo vám leží na srdci.


© Hedepy s.r.o.
Pokiaľ ste v stave ohrozenia seba alebo iných osôb, prosíme, bezodkladne kontaktujte Krízovú linku pomoci (telefonicky: 0800 500 333). Naši terapeuti alebo Hedepy s.r.o. nenesie zodpovednosť za váš zdravotný stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal