Prokrastinujete? Pravdepodobne nie ste sami. V skutočnosti značná časť populácie odkladá úlohy na neurčito. Toto vyhýbavé správanie prináša okamžitú úľavu, ale na druhej strane aj tvrdší trest v podobe stresu alebo dokonca pocitu viny. Doprajeme si oboje. Naše vnútorné dieťa a náš vnútorný rodič.

Ako sa teda postaviť týmto dvom hlasom v našich hlavách a správne posúdiť svoje schopnosti, keď na seba berieme čoraz viac zodpovednosti?

Čo je prokrastinácia?

Odkladanie znamená odkladanie úloh a povinností na neskôr. Možno ju poznáte aj vy, pretože je pomerne bežná. Ukázalo sa, že až polovica populácie sa s ňou vo svojom živote stretla. A nie je to príjemné. Prokrastináciu totiž často sprevádzajú pocity viny, stresu a úzkosti.

Aký je rozdiel medzi lenivosťou a prokrastináciou?

Lenivosť je stav, v ktorom je človek prirodzene v poriadku. Nemám vôľu to meniť, a tak to nie je sprevádzané obavami, že budem robiť niečo iné, ako by som mal. Na druhej strane, prokrastinácia sa vyskytuje u ľudí, ktorí sú normálne produktívni, ale často sú tiež zahltení množstvom úloh. Prokrastinácia je teda v podstate nepríjemným stavom.

Aké sú príčiny prokrastinácie?

Prokrastinácia je fenomén doby, ktorý na jednej strane produkuje obrovské množstvo informácií a na druhej strane tlačí na výkon. Zvyšuje nároky na disciplínu a schopnosti človeka, ako je stanovenie priorít alebo riadenie času. Práve absencia týchto zručností prispieva k vzniku prokrastinácie. Z hľadiska osobnostných vlastností môžeme hovoriť napríklad o zníženej schopnosti vyrovnať sa s kritickou mierou frustrácie. Takýto človek sa radšej vyhýba, keď je toho na neho jednoducho priveľa.

žena neví co dělat

Ako bojovať s prokrastináciou?

Osvedčenými spôsobmi boja proti prokrastinácii je zameranie sa na riadenie času a stanovenie priorít. Čo musím urobiť teraz a čo môže počkať do budúceho týždňa? Je tiež užitočné rozdeliť veľký projekt na menšie časti. Zbavíte sa tak obáv, že nebudete vedieť, kde začať. Pomôže aj to, ak k čiastkovým cieľom priradíme termíny. Časový plán nemusí byť striktný, ale bude nás poháňať vpred.

Viac sa dočítate v našom článku Ako si zorganizovať čas, aby ste si mohli konečne vydýchnuť”

Je prokrastinácia choroba?

Prokrastinácia nie je klasifikovaná ako choroba. V miernejšej forme si s ňou pri troche dobrej vôle poradíte sami. Ak však trvá dlhší čas, zvyšuje sa aj úroveň stresu. V dôsledku toho môžete pociťovať úzkosť alebo iné somatické problémy. Zároveň môže čeliť následkom, ako sú pokuty za oneskorené zaplatenie pokút alebo iné sankcie.

Ak sa váš život už dostal do začarovaného kruhu odkladania a strachu z následkov, nezostávajte sami. Navyše, ak sa bojíte zveriť blízkej osobe, kvalifikovaný odborník na ľudskú dušu môže byť pre vás v takejto situácii ideálnym partnerom. V týchto prípadoch postačí krátkodobá terapia alebo jednorazové sedenie, ktoré vám pomôže v akútnej fáze.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za vyskúšanie

© Hedepy s.r.o.
Pokiaľ ste v stave ohrozenia seba alebo iných osôb, prosíme, bezodkladne kontaktujte Krízovú linku pomoci (telefonicky: 0800 500 333). Naši terapeuti alebo Hedepy s.r.o. nenesie zodpovednosť za váš zdravotný stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal