Spánok je základnou ľudskou potrebou. Nie náhodou sa jeho nedostatok stáva v dnešnej spoločnosti problémom. V mene výkonu zrádzame svoj prirodzený biorytmus a vystavujeme sa neustálemu stresu. V dôsledku toho trpíme, najmä v neskoršom veku, poruchami spánku, najčastejšie nespavosťou. Čo robiť, ak vám ráno už nejde a nemôžete sa dobre vyspať?

Čo je to nespavosť?

Nespavosť je porucha spánku, ktorá sa vyznačuje ťažkosťami so zaspávaním v noci, skorým ranným prebúdzaním sa bez možnosti opätovného zaspania, častým prebúdzaním sa počas noci a navyše zámenou dňa a noci, tzv. nočným bdením.

Aké sú príčiny nespavosti?

Forma spánku sa v priebehu histórie niekoľkokrát zásadne zmenila. Osamelý spánok v uzavretej miestnosti, pre ktorý máme s trochou nadsázky stanovený limit 8 hodín, je pomerne modernou záležitosťou a vďačíme zaň priemyselnej revolúcii. Vtedy bola navyše práca ešte fyzicky náročná. Dnes väčšina ľudí vykonáva skôr duševnú prácu. Keď si večer ľahneme do postele, nepomáha nám zaspať naše vyčerpané telo, ale naša myseľ, ktorá nám nedovolí zaspať. K nespavosti prispieva aj pokročilý vek, bolesť alebo psychické či neurologické ochorenie, zmena časového pásma, ako aj nevhodné prostredie na spanie.

žena nemůže usnout

Ako sa lieči chronická nespavosť?

Nespavosť nemusí nevyhnutne súvisieť s nepokojnou mysľou. Môže byť sprievodným javom iných ochorení. Ak vás nespavosť trápi už dlhší čas, je vhodné obrátiť sa na svojho praktického lekára, ktorý vás môže poslať na komplexné vyšetrenie do spánkového laboratória.

Lieky sú zvyčajne poslednou možnosťou liečby chronickej nespavosti a používajú sa len na obnovenie prirodzeného spánkového rytmu.

Ako zaspať, keď to nejde

V ideálnom prípade by ste mali poznať dôvody nespavosti. Tie sa u každého jednotlivca líšia. Príčinou môže byť momentálny stres (prechodná alebo akútna nespavosť) alebo dôsledok dlhodobého vyčerpávajúceho životného štýlu (chronická nespavosť). Prvou pomocou je dodržiavanie pravidiel tzv. spánkovej hygieny (čerstvý vzduch v miestnosti, absencia kofeínu a alkoholu, pokojná činnosť pred spaním atď.).

V našom článku nájdete päť metód a tipov, ktoré vám pomôžu čo najrýchlejšie zaspať a tiež desatoro spánkovej hygieny.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať
Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek
Tipy, zľavy, novinky
Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna