Ak uvažujete o terapii, určite stojí za to ju vyskúšať. Terapia nemusí byť poslednou možnosťou v krízových situáciách, rovnako ako nemusí slúžiť len tým, ktorých trápia vážnejšie duševné problémy. Je vhodná pre každého, kto chce na sebe pracovať a lepšie si porozumieť.
Terapia je proces zameraný na zmiernenie alebo odstránenie ťažkostí klienta. Jej výsledkom je zvyčajne aj zvýšenie úrovne sebauvedomenia, sebaprijatia, sebarealizácie a sebaúcty. Terapia nám môže pomôcť dosiahnuť širší pohľad na seba samého, uvedomiť si zakorenené vzorce myslenia a správania, odhaliť svoj cieľ a vo všeobecnosti dosiahnuť vyššiu kvalitu života a naplnenie svojho potenciálu.
Niektorí ľudia vyhľadajú terapiu, pretože sa už dlhší čas cítia deprimovaní, v tiesni alebo nahnevaní. Iní môžu chcieť pomoc kvôli chronickému ochoreniu, ktoré narúša ich emocionálnu alebo fyzickú pohodu. Ďalší môžu mať krátkodobé problémy, s ktorými potrebujú pomôcť vyrovnať sa. Môžu napríklad prechádzať rozvodom, cítiť sa preťažení novou prácou alebo smútiť za úmrtím člena rodiny.
Možné príznaky toho, že by vám terapia mohla pomôcť:
Každý je trochu iný a niektorí ľudia potrebujú viac času, ale často môže prvé sedenie veľmi pomôcť. Je na vás, ako veľmi sa budete zdôverovať, dôležité je, aby ste sa cítili príjemne. Terapia je „o ľuďoch", preto je dôležité, aby si klient aj terapeut boli istí, že spolu môžu a chcú spolupracovať, že si sadli. Súčasťou prvého sedenia je zvyčajne dohoda o tom, na čom budete pracovať, ako často alebo ako dlho.
A ak nie ste presvedčení, že sa k vám terapeut hodí, doprajte si čas a do spolupráce sa nenúťte. Prípadne pokojne skúste niekoho iného.
Zo skúseností tisícov z vás vieme, že skutočnú silu začnete pociťovať až po piatom sedení. Metodicky sledujeme dopad terapie na základe 8 parametrov (stres, tieseň, skľúčenosť, wellbeing, množstvo liekov, odolnosť, spánok a koncentrácia). Z týchto parametrov vypočítame tzv. wellbeing skóre.
Čím vyššie je skóre, tým pozitívnejší dopad má terapia.
Na terapiu môžete prísť so širokou škálou problémov - od aktuálnej nespokojnosti až po problémy vo vzťahoch, skľúčenosť, tieseň a hlboké duševné traumy. Môže vám pomôcť so všetkým, čo ovplyvňuje vašu duševnú pohodu. Na začiatku si so svojím terapeutom stanovíte ciele, na ktorých budete počas terapie pracovať.
Pozrite si najčastejšie témy, ktoré ľudia riešia v rámci terapie.
Terapia nemusí pomáhať len vážne pri vážnych duševných problémoch. Nemusíte sa cítiť skľúčene alebo byť úplne vyhorený/á. Nemusíte dokonca ani vedieť presne pomenovať svoj problém. Stačí, že sa v niektorej oblasti svojho života necítite úplne dobre a chceli by ste to zmeniť. Alebo chcete hlbšie spoznať sami seba, aby ste mohli lepšie využiť svoj vlastný potenciál a cítiť sa v živote naplnení.
Terapia je skvelý spôsob, ako sa preventívne starať o svoje duševné zdravie, nemusí len hasiť požiare.
Ak sa veľmi trápite, nie je na čo čakať. Čo najskôr sa obráťte na terapeuta. Vďaka online terapii máte prístup k terapeutom z celej SR a prvé sedenie môžete absolvovať už o niekoľko dní.
Máte pocit, že potrebujete pomoc práve teraz? Ak ste v stave, keď by ste mohli ublížiť sebe alebo iným, nečakajte a kontaktujte krízovú linku na čísle 0800 500 333.
S terapeutom by ste sa mali cítiť uvoľnene a mať v ňom dôveru. Len tak môžete byť v terapii skutočne úprimný/á a otvorený/á - a to je základom jej úspechu.
Preto je v poriadku, ak na začiatku "vyskúšate" niekoľko terapeutov, aby ste našli toho pravého. Prečítajte si náš podrobný článok o tom, ako si vybrať správneho terapeuta a zistiť, či je ten pravý. S terapeutmi sme natočili krátke video vizitky, aby ste ich mohli aspoň trochu spoznať ešte pred samotným sedením. Samozrejme, na ich profiloch nájdete aj recenzie. Ale nebojte sa, nemusíte sami prechádzať všetkých viac ako 100+ terapeutov. Na základe 5-minútového testu pre vás nájdeme troch najvhodnejších na mieru.