Šikanovanie ubližuje psychicky aj fyzicky. Zažili ste v minulosti alebo stále zažívate posmech alebo bolesť v kolektíve? Nenachádzate žiadnu podporu alebo sa bojíte podeliť o svoje skúsenosti? Vyhľadajte pomoc kvalifikovaného odborníka na ľudskú dušu, aby vám ponúkla bezpečné miesto, kde môžete hovoriť o svojom utrpení.

Čo je to šikanovanie? Ako sa rozpoznáva šikanovanie?

Šikanovanie je fyzické alebo psychické obmedzovanie, ktoré spôsobuje utrpenie inej osobe a stavia ju do podriadenej pozície. Agresor koná z pozície sily a obeť sa obáva následkov akéhokoľvek odporu. So šikanovaním sa stretávame aj mimo školy, v krúžkoch, v práci, v rodine a v iných skupinách. Prejavy sú rôzne, od nadávok a nadávok až po kradnutie vecí a bitie.

Aké formy môže mať šikanovanie na pracovisku?

Napríklad v pracovnom kolektíve nám môžu znepríjemňovať život kolegovia (mobbing) aj šéfovia (bossing). Obmedzenia môžu mať rôzne motívy, napr. sexuálne, rasové, kariérne atď. Oveľa menej sa hovorí o šikanovaní podriadených voči nadriadeným, tzv. staffing, ktorý je rovnako závažný.

Ako sa brániť šikanovaniu?

Šikanovanie v akomkoľvek veku a v akejkoľvek forme je neprijateľné, pretože má pre obeť veľké následky. Preto sa oplatí čo najskôr to niekomu povedať, zveriť sa mu a naplánovať ďalšie kroky. Rozhodne to nie je riešenie, ako „prežiť“ šikanovanie. V kolektívoch trávime veľkú časť svojho života a mali by sme sa v nich cítiť dobre.

illustration image

Čo znamená kyberšikana?

S príchodom moderných technológií, chatovacích miestností a sociálnych sietí sa objavuje aj kyberšikana. Ide o online obmedzenie, najmä psychické, s obrovskými dôsledkami pre obeť, ale aj pre agresora. Zahŕňa rozhovory, hovory, fotografie, videá atď. Elektronické výstupy zostávajú v hlbinách internetu a môžu sa ďalej šíriť.

Reálný příběh klienta a jak mu pomohla terapie:

„Na pracovišti jsem zažil šikanu celkem třikrát. Náhoda? Zpětně vidím, že od terapie jsem čekal hlavně pochopení a ujištění, že to není moje vina. Zkrátka už těch pochybností, které jsem o sobě měl, bylo až moc. Přátelům ani rodině jsem neřekl nic, styděl jsem se. Můj terapeut byl jediný, komu jsem se dokázal svěřit. Pomohl mi unést pocit zoufalství a hlavně konstruktivně celou situaci řešit. Z práce jsem nakonec odešel a přechodně pracoval z domova. Co bylo ale důležitější – vymanit se z role oběti, ve které jsem žil, aniž bych si to uvědomil. Do práce dnes chodím rád. A věřím, že to tak bude už napořád.“

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať
Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek
Tipy, zľavy, novinky
Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna