Stáva sa vám, že robíte toľko vecí naraz, že vlastne nič nestíhate? Stáva sa vám, že zabúdate na stretnutia a často sa vám stáva, že namiesto rozhovoru s kolegom počúvate hudbu v pozadí, ktorá vás okamžite vráti späť na dovolenku?

Ak sa spoznáte, nemusí to nevyhnutne znamenať, že máte ADHD.

Ak sú však vyššie uvedené situácie nevítanou súčasťou vašej každodennej reality, vedzte, že existuje niekoľko spôsobov, ako získať kontrolu nad svojou nepokojnou mysľou.

Čo je ADHD?

ADHD je skratka pre poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Ide o neurovývinový syndróm, ktorý je spôsobený narušením častí mozgu, ktoré sú spoluzodpovedné za udržiavanie alebo sústredenie pozornosti, plánovanie, predvídanie a sebakontrolu. ADHD je vrodená, a preto sú jej prejavy zjavné už od detstva. Keď mozog dozrieva, ADHD môže spontánne vymiznúť a až polovica diagnostikovaných detí je v dospelosti bez príznakov.

Aké sú prejavy ADHD u detí? A ako sa prejavuje v dospelosti?

Porucha pozornosti s hyperaktivitou u detí sa prejavuje tendenciou dieťaťa rýchlo meniť činnosť, neschopnosťou pokojne sedieť, skákaním do reči alebo vydávaním najrôznejších zvukov bez toho, aby to samo vnímalo. Tieto hyperaktívne príznaky ADHD sa s vekom postupne zmierňujú. U dospelých sa potom prejavujú viac ako nepokoj, napríklad pri čakaní v rade, nadmerná komunikácia, horšie ovládanie emócií alebo znížená frustračná tolerancia. Poruchy pozornosti potom vedú k častým poruchám plánovania a riadenia času, napríklad k problémom s dokončením úloh alebo s včasným príchodom. Častá je aj zabúdavosť alebo zhoršená schopnosť vnímať, čo hovoria ostatní, čo si ostatní môžu nesprávne vysvetliť ako hrubosť u detí alebo aroganciu u dospelých.

dítě skáče

Ako dokážem spoľahlivo rozpoznať ADHD u dieťaťa a dospelého?

Žiaľ, neexistuje jednoduchý a spoľahlivý test na ADHD. Konečná diagnóza závisí od série testov, ktoré najčastejšie zahŕňajú diagnostický rozhovor, sebahodnotiace škály, dotazníky alebo neuropsychologické testy. Je tiež potrebné vylúčiť iné poruchy, predovšetkým preto, aby sa v prípade potreby mohla upraviť optimálna liečba. Diagnózu stanovuje psychiater alebo detský psychiater.

Ako sa lieči ADHD?

Liečba ADHD vo svojej podstate znamená zmiernenie jej príznakov. Univerzálny liek na ADHD neexistuje. Každý pokrok je v rukách jednotlivca; v prípade detí závisí od vôle a odhodlania rodičov. Prvým krokom je zvyčajne zmena výchovy a vzdelávania detí. Rodič prísnejšie dohliada na režim a činnosti dieťaťa a pomáha mu motivácia a primeraná pochvala. Okrem toho sú deti s ADHD citlivé na hodnotenie svojej osoby, často čelia väčšej kritike v dôsledku svojho ochorenia a môžu podľahnúť myšlienke, že sú zlé alebo nedostatočné. Dospelým pomáha úprava pracovného prostredia tak, aby bolo organizovanejšie, nastavenie rutiny a pravidelnosti v rámci životného štýlu. Dôležitým nástrojom je aj pomoc od kvalifikovaného odborníka na ľudskú dušu. Podporné sú aj lieky predpísané ošetrujúcim psychiatrom.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať
Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek
Tipy, zľavy, novinky
Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna