Čaro sebapoznania spočíva v tom, že nám nedovoľuje byť obeťou svojho života, ale núti nás žiť ho vedome, s láskou k druhým a k sebe samým.

sebevědomí

 „Ale skôr, ako si diagnostikujete depresiu alebo nízke sebavedomie, uistite sa, že nie ste obklopení blbcami.“ (autor neznámy)

Čo je to sebavedomie?

Sebauvedomenie znamená byť si vedomý sám seba. Nielen to, čím žijem (dýcham, chodím, pracujem), ale aj to, kto som (aké sú moje záľuby, čo mi dokáže pokaziť náladu, aké sú moje talenty). Všetky tieto poznatky, ktoré o sebe v priebehu života nazbierame, nám potom pomáhajú ľahšie sa v ňom orientovať, budovať harmonické vzťahy a významne prispievajú ku kvalite nášho života.

Odkiaľ pochádza sebadôvera?

Sebaúcta sa formuje počas celého života, má svoju vlastnú dynamiku. Jeho základné kamene sú položené v ranom detstve, prvé prejavy ega sú často spojené so vzdorom v podobe rozhodného Nie! Rodina a blízke okolie sú kľúčové pre rozvoj zdravého sebavedomia. Od nich sa ďalej odvíja to, ako sa človek vyrovná s tým, čo ho v živote ešte len čaká. Nie každý má však to šťastie, že vyrastá v harmonickom prostredí.

Ako získať sebadôveru?

Nedostatok sebadôvery práve teraz neznamená, že jej v blízkej budúcnosti nebudete mať dostatok, a určite to neznamená, že na nej nemôžete začať pracovať hneď teraz. Možno často myslíte na druhých, snažíte sa im vyhovieť, možno tvrdo pracujete alebo sa snažíte dokončiť vzdelanie. Ale niekde to funguje. Vo vzťahoch sa cítite využitý, práca je fajn, ale okrem peňazí vám prináša aj samotu a vyčerpanie a štúdium sa vám nezdá. A možno nie je. Prvým krokom k získaniu sebavedomia je nadviazanie vzťahu so sebou samým. Ako blízku osobu, niekoho, koho máte radi, koho radi vypočujete, komu poradíte, podporíte a pomôžete, keď je to potrebné.

Ako urobiť zmenu a zvýšiť si sebavedomie?

Môžete začať tým, že si vyhradíte hodinu denne len pre seba. Urobte z toho prioritu a naliehavú povinnosť. Môžete robiť čokoľvek, ale nemusíte robiť nič. Vyslovte všetky otázky, ktoré máte na mysli. Odpovede môžu prísť hneď alebo si môžu vziať čas. Obe sú však v poriadku. Dôležité je, že ste práve začali vnútorný dialóg.

Ako ovplyvňuje nízke sebavedomie vzťahy?

Nízke sebavedomie často súvisí s narušenou schopnosťou vnímať svoje hranice. V dôsledku toho dovolíte iným, aby ich prekročili. Môže to byť spôsobené aj podvedomými obavami, ktoré v sebe nesú strach z odmietnutia, ak sa budeme odlišovať od toho, čo od nás chcú ostatní.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať
Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek
Tipy, zľavy, novinky
Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna