Môže to znieť divne, liečiť terapiou vysoký tlak alebo zápal močových ciest. Pokiaľ ale na symptómy tela nahliadneme ako na reč tela, ktoré s nami komunikuje, môžeme sa začať pýtať na to, čo nám chce vlastne naše telo skutočne povedať. Terapia je pomocníkom, ktorý nám dodá odvahu mu načúvať.

Čo je psychosomatika?

Psychosomatika je obor, ktorý objavuje súvislosti medzi našou psychikou a telom. Psychiku si pritom môžeme predstaviť ako obrovský priestor, ktorý v sebe zahŕňa všetko, na čo myslíme alebo čo prežívame, ako aj naše zážitky. To všetko je v nás uložené, aj keď na to práve nemyslíme alebo si na to napríklad ani nespomíname.

Pokiaľ takéto zážitky sú alebo boli ohrozujúce, mohli nášmu organizmu spôsobiť extrémny stres. Môžeme sa síce podvedome snažiť takéto zážitky potlačiť, ale v tej chvíli prichádza na scénu telo, ktoré reaguje o to silnejšie, čím viac sa bránime prirodzenej reakcii.

Aké sú príčiny psychosomatických ochorení?

Možno sa vám už stalo, že ste ochoreli v tú najmenej vhodnú dobu. Stačí klasická viróza, ktorá na týždeň preruší náš pracovný kolotoč. Rečou psychosomatiky sme unikli z neznesiteľného tlaku, ktorý sme na seba vyvíjali my sami alebo sme mu dovolili, aby na nás pôsobil. Podobne ako iné orgány a orgánové sústavy, takisto imunita pracuje pod vplyvom našich emócií. Za jej oslabenie môže napríklad práve stres. Niekedy môžu hrať rolu takisto naše myšlienky. Záleží takisto na tom, ako si náročné situácie vysvetľujeme. Ako o sebe hovoríme, ako interpretujeme to, čo sa deje okolo nás. To môže stres znížiť alebo zosilniť.

Príčinou psychosomatických ochorení je potom častokrát vnútorný konflikt. Ten je výsledkom toho, čo si túžobne prajeme, a čo od seba očakávame (aký by sme mali byť). V uvedenom príklade môže ísť o túžbu byť znova dieťaťom a na chvíľu zas nemusieť nič robiť, čo je v konflikte so strachom z toho, čo sa stane, keď všetko nezvládneme. Obecne je väčšina psychosomatických problémov spôsobená kombináciou rôznych problémov, ktoré nám dokopy spôsobujú dlhodobé psychické vypätie.

Medzi najčastejšie príčiny psychosomatických problémov patrí:

Ako spoznám, že je moja choroba psychosomatického pôvodu?

Možno už roky trpíte bolesťami hlavy. Vaše trápenie sa niekedy zhorší, niekedy zdánlivo ustupuje. Za tie roky ste absolvovali množstvo vyšetrení, vždy s negatívnym nálezom. Možno už o sebe dokonca pochybujete. Veď musíte byť úplne zdravý. Kde sa teda táto pretrvávajúca bolesť berie?

Typické znaky psychosomatického ochorenia:

  • Problém trvá dlhšiu dobu (je chronický) – prejavy sa môžu zmierniť, aby následne opäť zosilneli
  • Odborné lekárske vyšetrenia neprinášajú pozitívny nález – pokiaľ si lekár nevie rady s príčinou vášho problému, na vine môže byť práve psychosomatika

Aby to ale nebolo tak jednoznačné, psychosomatické ochorenia sa môžu prejavovať takisto presne naopak. Prvé, čo je odhalené, môže byť symptóm bez toho, aby sme ho sami vedome prežívali. Takým príkladom môže byť pacient s onkologickým nálezom alebo pár konfrontovaný s neplodnosťou.

Aké sú najčastejšie psychosomatické problémy?

Vznik, rozvoj aj priebeh väčšiny ochorení súvisí v rôznej miere aj s našou psychikou. Zároveň každé ochorenie náš život spätne ovplyvní na všetkých jeho úrovniach.

Časté bývajú napríklad bolesti rôznych častí tela (migrény, bolesti končatín, kĺbov, bolestivý pohyb, bolesti zubov, chrbta a iných). Medzi chronické psychosomatické ochorenia môžeme zaradiť astmu, reumatoidnú artritídu, atopický ekzém, alergie alebo Crohnovu chorobu.

To, aká časť tela prejaví symptóm môže súvisieť s jej funkciou, ale takisto so symbolickou podobnosťou, ktorá sa môže viazať na konkrétnu spomienku alebo predchádzajúcu skúsenosť. Napríklad jačmenné zrno sa nám môže spraviť v prípade, kedy nechceme niečo vidieť, neveru či problém, ktorým by sme sa radšej nezaoberali.

Bolesti a psychosomatika

Psychické problémy – psychická záťaž, stres alebo úzkosti – môžu zapríčiniť rôzne druhy bolestí, najmä tie dlhodobé. Týmto príčinám bolestí hovoríme psychosomatické a prejavú sa po celom našom organizme. Vypísali sme niektoré z nich:

Problémy s chrbtom

Za bolesťou chrbta nestoja len fyzické príčiny, ale aj tie psychické. Bolesť chrbta môže byť následkom vnútorného napätia a stresu.

Chrbát často predstavuje odpadné miesto pre naše pocity, emócie a stavy, ktoré nám spôsobili bolesť.

Kožné problémy

Kožné problémy so sebou väčšinou prinesie zvýšený stres, môže ich vyvolať ale aj nedostatočné sebavedomie. Tento prípad psychosomatického ochorenia sa môže prejaviť takisto u bábätka, ktorému sa môže urobiť ekzém po ukončení kojenia.

Atopický ekzém môže vzniknúť z rôznych dôvodov, medzi ktoré patria aj dlhodobé psychické problémy. Častokrát sa ekzémy vyskytujú u detí.

Medzi ďalšie kožné psychosomatické problémy patria:

  • Akné
  • Atopický ekzém
  • Ekzém okolo očí
  • Lupienka
  • Opar

Dýchacie problémy

Dýchacie problémy psychosomatického pôvodu môžu byť znamením, že nás v živote niečo dusí. Môže to byť nezdravý vzťah, práca, ktorú nemáme radi alebo niečo, čoho sa dlhodobo obávame.

Medzi psychosomatické dýchacie problémy radíme:

  • Astma a astmatické záchvaty
  • Kašeľ
  • Bronchitída
  • Tlak na hrudi

Problémy so zažívaním

Psychickej nepohode môžeme pripísať takisto radu tráviacich problémov. Za tieto problémy môže uprednostňovanie potrieb ostatných pred tými vlastnými, snaha vyhovieť nárokom okolia, obavy z prezentácie alebo prejavu pred davom, obecne nervozita.

Psychosomatickými zažívacími problémami môžu byť:

  • Pálenie záhy
  • Nadúvanie
  • Zápcha alebo hnačka
  • Žalúdočná neuróza
  • Bolesti žalúdku či žlčníku
  • Crohnova choroba

Problémy s nízkym krvným tlakom

Psychické ochorenie môže mať vplyv na váš srdcový rytmus, krvný tlak a celú radu fyzických symptómov spojených s krvným riečiskom.

Mnoho ľudí asociuje stres s vysokým krvným tlakom, ale môže spôsobiť aj nízky krvný tlak.

  • Hyperventilácia (zrýchlené dýchanie) je jeden z niekoľkých prepojení medzi psychickým problémom (napr. úzkosťou) a nízkym krvným tlakom.
  • Je dôležité zamerať sa viac na psychické problémy – niektoré totižto riešia len nízky tlak a nevnímajú toto prepojenie.
  • Samozrejme je nutné si občas zmerať aj svoj tlak.

Bolesti na hrudi

Fyzické symptómy psychických problémov sa u každého líšia a jeden z nich môže byť aj tlak na hrudi.

Bolesť alebo tlak na hrudi pociťuje každý človek v inej miere a frekvencii. Obecne ich môžeme zhrnúť takto:

  • Ostrá, vystreľujúca bolesť
  • Pretrvávajúca bolesť na hrudi
  • Neobvyklé svalové zášklby alebo kŕče na hrudi
  • Pálenie, necitlivosť alebo tupá bolesť
  • Bodavý tlak
  • Napätie alebo tlak na hrudi

Problémy s pálením záhy

Podľa výskumov až 10-20 % populácie západného sveta trpí ochorením tzv. refluxnej choroby pažeráka. Nie každý reflux musí byť považovaný za ochorenie, ale pri dlhodobom výskyte je toto ochorenie nepríjemným spoločníkom, ktorý navyše poškodzuje sliznicu pažeráka.

Psychické problémy (napr. stres či úzkosť) môžu zhoršiť alebo vyvolať pálenie záhy. To sa spája s rôznymi dôvodmi:

  • Úzkosť môže znížiť tlak v dolnom pažerákovom zvierači, ktorý udržuje žalúdok uzatvorený a zabraňuje úniku kyseliny do pažeráka
  • Stresové reakcie a úzkosť môžu spôsobiť dlhodobé svalové napätie – to môže ovplyvniť svaly okolo žalúdka, zvýšiť tlak na orgán a tlačiť kyselinu nahor
  • Vysoká hladina úzkostí môže zvýšiť produkciu žalúdočnej kyseliny

Nachladnutie či viróza

To, že už je telo unavené a potrebuje oddych nám môže signalizovať náhlym nachladnutím či virózou. Je to volanie o pomoc, aby sme na chvíľu spomalili tempo a mysleli takisto na seba a svoje zdravie.

Únavu nám môže psychosomaticky signalizovať:

  • Nádcha
  • Kašeľ
  • Bolesť v krku

Ako sa liečia psychosomatické ochorenia?

Psychosomatika je komplexný obor. Na špecializovaných pracoviskách je pacientovi k dispozícií tím odborníkov, ktorého súčasťou je lekár, psychológ a fyzioterapeut. Ich cieľom je poskytnúť človeku ucelenú starostlivosť, ktorá mu umožní zachytiť ochorenie v celom jeho kontexte a ďalej s ním pracovať tak, aby porozumel jej vzniku a rozvoju.

Predtým, než sa prejde k riešeniu fyzických problémov, je potrebné prísť na príčinu psychickú, s čím nám môže veľmi dobre pomôcť terapia. Jedná sa o dlhodobý proces, ktorého cieľom je robiť vo svojom živote práve tie zmeny, ktoré človeku pomôžu žiť vedome a v súlade s vlastnými potrebami, teda aj smerom k úplnému udraveniu.

K uzdraveniu a eliminácií stresu a psychického vypätia môžete mimo iné prispieť rôznymi relaxačnými technikami a aj cielenou prácou na osobnom rozvoji:

  • Meditácia
  • Jóga
  • Dychové cvičenia
  • Aromaterapia
  • Práca na svojom sebavedomí a sebahodnotení
  • Práca na zmene prístupu k sebe, k práci a vzťahom
  • Uvedomenie si a predovšetkým zmena vzorcov správania sa, ktoré môžu prinášať stres

Ako mi môže pomôcť terapia v liečbe psychosomatických ochorení?

Terapia pomáha prepojiť životný príbeh klienta s jeho telesným bytím. Ak našim životom prestupujú citové zranenia a máme pocit, že vo vzťahoch s ostatnými musíme byť neustále v strehu, potom napríklad naše telo môže využiť možnosti ukladať tuk a vytvoriť ochranný pancier, ktorý medzi nami a okolím vytvorí bezpečnú vzdialenosť.

Nájdením spojitostí skrz životný príbeh sa potom otvárajú užitočné možnosti zmeny. V uvedenom prípade by sme sa pravdepodobne zaoberali vzťahovými vzorcami a vlastnou sebahodnotou. Vzťahy, v ktorých žijeme, sa premietajú do vzťahu s terapeutom, a jednou z jeho úloh by bolo pomôcť nám do nich nahliadnúť.

K ďalším nástrojom terapie sú takisto na telo orientované techniky, ako je autogénny tréning, terapia zameraná na telesné vnímanie alebo focusing. Podobné možnosti práce s psychosomatickými ochorenia ponúka aj online terapia.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať
Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek
Tipy, zľavy, novinky
Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna