Hnev, zlosť alebo agresia. Všetci ich poznáme. Nemôžeme si pomôcť, pretože sú súčasťou našej prirodzenosti a normálneho psychického vývoja. Ešte paradoxnejšie je, že ich súčasná spoločnosť neprijíma. Strach z odsúdenia nás môže prinútiť potlačiť ich, čo je len krok k chorobe alebo záchvatom hnevu. Ako však skrotiť svoj hnev a správne ho usmerniť?

Čo je to hnev?

Hnev a zlosť sú emócie, ktoré sa od seba líšia intenzitou, s akou ich prežívame. Agresivita sa teda opisuje skôr ako inštinkt, vnútorná energia, ktorá je vrodená, a jej prejav je do veľkej miery ovplyvnený prostredím, do ktorého sa narodíme.

Ako zvládať hnev?

Aby sme sa naučili zvládať hnev, je dobré najprv zistiť, čo ho vyvoláva. Naučte sa pýtať sami seba. Ak sa váš vnútorný hlas bráni a vy nechcete odpovedať, pozvite si na pomoc kvalifikovaného odborníka. Jednoduché, ale silné otázky určite dokážu vnútorný hlas vyrušiť. Príčiny vášho hnevu vám nakoniec pomôžu pri jeho usmerňovaní.

vztek.webp

Ako správne ventilovať hnev?

Ak už poznáte svoje spúšťače, možno ste znížili aj pocit vnútorného napätia, ktorý sprevádza hnev. Ale ako to vyjadriť bez toho, aby sme to v sebe dusili, ale zároveň neublížili sebe ani nikomu inému? Hnev, rovnako ako iné emócie, je krátkodobá záležitosť. Preto vám môže pomôcť vedieť, že to nebude trvať večne a čoskoro to opäť zmizne.

Čomu sa vyhnúť, keď cítime prichádzajúci hnev?

Potláčanie hnevu zvyšuje riziko, že ho skôr či neskôr stratíte pod kontrolou a prejaví sa ako výbuch. A ak sa vám ho podarí potlačiť na dostatočne dlhú dobu, je veľmi pravdepodobné, že poškodí aj vaše zdravie. Odporúčame, aby ste svojmu hnevu dali priechod, ale v takej forme, ktorá prinesie úľavu bez toho, aby ste ublížili niekomu inému vrátane seba.

Čo sa skrýva za záchvatmi hnevu? A čo robiť s hnevom u detí?

Záchvaty hnevu sú pravdepodobne dôsledkom nahromadenej frustrácie alebo stresu. Tendencia k záchvatom hnevu môže byť geneticky podmienená, ako aj prostredím, v ktorom žijeme alebo kde sme žili ako deti. Ak ste sa už ocitli v začarovanom kruhu nekontrolovateľného hnevu, spomalte a vráťte sa v čase tam, kde to na vás začalo byť trochu priveľa. Obráťte sa na niekoho, kto vám môže pomôcť zorientovať sa, či už je to blízka osoba alebo napríklad online terapeut.

Úroveň hnevu u detí ovplyvňuje aj genetika a prostredie (rodina).

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať
Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek
Tipy, zľavy, novinky
Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna