Možno máte pocit, že vám v živote niečo chýba. Možno sa vo vašom živote opakujú stále tie isté veci a vy sa čudujete prečo. Možno máte otázky, na ktoré nepoznáte odpovede, hoci sa ich usilovne snažíte nájsť. Nemusíte byť sami ani vo všetkých ostatných „možno“.

Aby mala psychoterapia pozitívny vplyv na vaše zdravie v najširšom zmysle slova, je zásadný psychoterapeutický vzťah.

Ide najmä o to, ako sa cítite počas sedenia alebo po ňom, či cítite dôveru k osobe, ktorá sedí oproti vám, a či sa v jej prítomnosti dokážete otvorene vyjadriť. Pocity, sympatie alebo prvé dojmy môžu byť vodítkom, nechajte sa nimi viesť. Aby sme vám tento prvý krok čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás videomedailónky, v ktorých sa vám naši terapeuti osobne predstavia.

Je psychoterapia vhodná, aj keď ma nič konkrétne netrápi?

Určite áno. Na návštevu terapeuta nemusíte mať konkrétny dôvod. Duševné zdravie je rovnako dôležité ako fyzické zdravie. Rovnako ako keď sa cítime fyzicky zle, môžeme sa cítiť zle aj psychicky. Môžeme cítiť, že s nami niečo nie je v poriadku, ale nevieme to presne pomenovať.

Aké situácie môžu nastať?

  • ťažko sa vyrovnávame s následkami rozchodu
  • dlhodobo sa necítime dobre
  • neustále sa dostávame do konfliktov
  • naša myseľ hovorí, že všetko by malo byť v poriadku, nič konkrétne sa nedeje, ale my sa stále necítime spokojní

Tieto situácie môžu výrazne ovplyvniť náš život. Môžu spôsobiť, že sa budeme cítiť stratení, bezmocní alebo izolovaní. Psychoterapeut vám môže pomôcť pochopiť vaše pocity, pomenovať ich a nájsť spôsoby, ako sa s nimi vyrovnať. V skutočnosti psychoterapia nemusí byť len liekom na naše ťažkosti a problémy, ale môže rovnako podporiť náš osobnostný rozvoj. Ak chcete rozvíjať svoj vlastný potenciál, psychoterapia je pre vás ideálnou voľbou.

Čo mi ešte pomôže pri výbere terapeuta?

Existuje magická, ale jednoduchá otázka, ktorá vám pomôže zorientovať sa, položte si ju hneď teraz: Čo vlastne od psychoterapie očakávam? Možno je vašou odpoveďou to, že sa budete cítiť celkovo zdravo, že budete opäť pokojne spať alebo že si nájdete partnera na celý život. Nech už je to čokoľvek, svoju odpoveď môžete porovnať s témami, ktoré sme pre vás uviedli pod profilmi jednotlivých terapeutov. Berte to však len ako nápovedu. V skutočnosti nie je znalosť odpovede na túto otázku predpokladom pre výber psychoterapeuta; je to len užitočné vodítko, ktoré vám pomôže pri rozhodovaní. Pripravili sme pre vás podrobný prehľad toho, ako nájsť vhodného terapeuta.

Ako dôležitý je psychoterapeutický prístup terapeuta pre správny výber terapeuta?

Je dobrým zvykom, aby každý psychoterapeut poskytol informácie týkajúce sa psychoterapeutického smeru, v ktorom sa vzdelával. Je to štandard, ktorý ctíme aj my v Hedepy. V profile našich terapeutov sa môžete stretnúť s psychodynamickým smerom, Gestalt psychoterapeutom, systemickým prístupom a mnohými ďalšími terapeutickými smermi. Ak sú teda pre vás tieto informácie dôležité, môžete si slobodne vybrať psychoterapeuta podľa svojich preferencií. Každý terapeutický smer má svoje špecifiká. Ak však nemáte predstavu, čo si pod uvedenými pojmami predstaviť, je to úplne v poriadku. Zostaňte verní svojej intuícii alebo si vyberte psychoterapeuta podľa iných kritérií. Podľa našich skúseností bude pre kvalitnú terapiu dôležitejšia kvalita vzťahu medzi vami a psychoterapeutom než terapeutický smer.

Čo ak si stále nemôžem vybrať toho správneho terapeuta?

Aj keď úplne chápeme vaše obavy, radi by sme uviedli na pravú mieru, že vybrať si správneho terapeuta neznamená vybrať si len jedného spomedzi všetkých. Je oveľa pravdepodobnejšie, že vám budú vyhovovať všetci. S každým z nich však budú vaše sedenia iné, napriek tomu sa posuniete vpred. Zároveň je však v poriadku prestať spolupracovať s terapeutom, ak vám jednoducho nevyhovuje. Pre tieto prípady sa môžete prostredníctvom Hedepy spojiť s iným odborníkom, ktorého si môžete vybrať v časti Terapeuti. A ak ani v jednom prípade nebudete na 100 % spokojní, jednoducho vám vrátime peniaze.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať
Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek
Tipy, zľavy, novinky
Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna