Environmentálny smútok: keď sa vás zmocní strach o budúcnosť našej planéty

Zapnete si správy a hneď na vás vyskočia požiare v Austrálii. Prejdete na sociálne médiá a vidíte ostrov odpadkov uprostred oceánu. Alebo ľadovec, ktorý sa rúca do vĺn. V priamom prenose môžete sledovať dôsledky klimatickej krízy a niet divu, že sa bojíte budúcnosti. Vašej vlastnej aj celej planéty. Je to strach, ktorý sa začal nazývať environmentálny smútok. Niekedy sa nazýva klimatický smútok, klimatická úzkosť alebo environmentálna úzkosť.

Čo môžete urobiť, ak tento strach pohltí vás alebo vaše deti?

Čo presne je environmentálny smútok?

Jedná sa o smútok, strach a bezmocnosť, ktorú sú reakciou na súčasné environmentálne problémy. Nesie so sebou hlbokú emocionálnu bolesť a môže zájsť tak ďaleko, že prestanete vidieť zmysel života.

Tých pocitov sa vo vás môže miešať celá rada:

  • Smútok z vymierajúcich ekosystémov a zo stratenej budúcnosti.
  • Tieseň z toho, kam povedie environmentálna kríza a z ohrozenia života.
  • Hnev na tých, ktorí v našich očiach spôsobili klimatickú krízu, neuznávajú ju a nič proti nej nerobia.
  • Pocit viny, napríklad z toho, že sami neurobíte dosť pre zmenu.
  • Bezmocnosť, pretože viete, že vy sami klimatickú krízu nezvrátite.
  • Zúfalstvo a strata zmyslu, nevedieť, prečo sa snažiť, keď aj tak čoskoro budeme bojovať o život.

Polovica mladých ľudí pociťuje obavy z klímy

Máte rovnaký pocit? Určite nie ste sami. Klimatická kríza sa najviac dotýka mladej generácie. Dostali do rúk problém, ktorý nespôsobili. Možno sa tak cítite aj vy. Vidíte, že so situáciou nemôžete nič urobiť, a tak sa dostaví zúfalstvo.

deprese_ženy

Podľa štúdie, ktorej sa zúčastnilo 10 000 mladých ľudí (vo veku 16-25 rokov) z rôznych častí sveta, 59 % z nich pociťuje extrémne obavy z klimatických zmien.

U nás to nie je oveľa lepšie. Podľa českej štúdie sa 40 % 15 až 20-ročných ľudí cíti bezmocných voči klimatickej kríze. Celých 67 % si myslí, že budú žiť v horšom svete, než v akom žijeme teraz.

Americká psychologická asociácia dokonca považuje zmenu klímy za najväčšiu hrozbu pre duševné zdravie v 21. storočí. Naozaj v tom nie ste sami. A práve to môže byť nádejou na zmenu.

Strach z budúcnosti, ktorý rozdeľuje aj spája

O klimatickej kríze sa v posledných rokoch hovorí čoraz častejšie. Silné emócie, ktoré niektorí z nás pociťujú, sú však často nepochopené. Môžu vás označiť za precitlivených, emocionálne labilných alebo že zveličujete problémy.

A tak sa začnete izolovať. Nehovoríte o svojich pocitoch a odpojíte sa od týchto ťažkých emócií. Preto ekopsychologička Leslie Davenportová označuje environmentálny smútok aj ako zanedbaný smútok. Smútok je však naozaj dôležitý. Potlačené emócie len tak nezmiznú. Budú sa v nás hromadiť.

„Klimatická tieseň sa prejavuje typickým nutkavým myslením s obsahom obáv o budúcnosť a budúcu existenciu. Ide o pocity extrémne silných obáv. Z telesných prejavov sú to tlak na hrudi, nespavosť, búšenie srdca a tachykardia , zrýchlené dýchanie , potenie, pocit zvierania v hrdle. Keďže to telesné sa odráža v duševnom a naopak , hrozí odraz na somatickom zdraví. Príkladom môže byť vysoký krvný tlak, bolesti žalúdka, migrény, nespavosť.“
Mgr. Henrieta Čechovičová Hedepy terapeutka

Na druhej strane táto izolácia vedie k vzniku rôznych klimatických hnutí. Ako pred rokmi, keď Greta Thurnbergová založila Fridays For Future. 

Ako bojovať s klimatickou tiesňou

Na klimatickej tiesni je ťažké to, že v skutočnosti nie je iracionálna. V skutočnosti máte pre svoje obavy z budúcnosti skutočný dôvod. Ale na druhej strane nemáte toľko síl, aby ste celú situáciu zachránili sami. O to náročnejšie je vyrovnať sa s ňou. Úplne vás chápeme.

sbírání odpadků

Čo teda robiť? Tu je niekoľko tipov od našich odborníkov na duševné zdravie:

  • Nenechajte sa zahltiť informáciami – sledovanie nových a nových správ o klimatickej kríze len zvyšuje tieseň. Dávajte si tiež pozor na dezinformácie, ktorých je čoraz viac.
  • Všímajte si pozitívne zmeny – médiá nám vždy hovoria hlavne o tých negatívnych. Ale vo svete je aj veľa pozitívnych zmien. Venujte im pozornosť.
  • Zapojte sa do komunity – existuje množstvo iniciatív na zlepšenie životného prostredia. Nájdete pochopenie a budete môcť niečo skutočne zmeniť. Opäť uvidíte v živote väčší zmysel a bezmocnosť nebude mať takú silu.
  • Žite udržateľnejšie – zmena sa začína u každého z nás a svojím príkladom môžete ovplyvniť ľudí okolo seba. Nezabudnite však, že nemusíte byť vo všetkom stopercentní.
  • Starajte sa o svoje duševné zdravie – pri tiesni vám môže pomôcť napríklad meditácia, joga, cvičenie pozornosti, dýchanie, pobyt v prírode alebo písanie si denníka vďačnosti.

Len sa nebojte vyhľadať odbornú pomoc. Žiadny problém nie je taký malý, aby ste naň museli byť sami. Okrem toho, tieseň zvyčajne nezmizne sama od seba. Časom môže priniesť nespavosť alebo skľúčenosť. Terapia vám môže pomôcť vyrovnať sa so situáciou a ukázať vám spôsoby, ako pracovať s ťažkými emóciami, ktoré vás ťažia.

V Hedepy si môžete vybrať z viac ako 40 overených terapeutov a na terapiu sa pripojiť online. Pozrite sa, ako to funguje.

Čo môžete urobiť ako rodič

Kľúčom k úspechu je nebagatelizovať emócie detí a dospievajúcich. Ich obavy z budúcnosti sú oprávnené, aj keď sa nám môžu zdať prehnané. Tu je niekoľko bodov, ktoré môžete pre svoje deti urobiť:

radost v přírodě
  • Načúvajte a prejavte pochopenie – otvorene sa porozprávajte o tom, čo cítia, bez toho, aby ste emócie zľahčovali.
  • Vzdelávajte sa spoločne – zistite, čo sa už robí pre riešenie klimatickej situácie. Nájdite pozitívne príklady a príbehy. Môžete pomôcť zmierniť pocit bezmocnosti.
  • Urobte spoločne niečo pre prírodu – môžete ísť čistiť les, sadiť stromy alebo si stanoviť menšie dosiahnuteľné ciele, aby vaša domácnosť bola udržateľnejšia.
  • Podporujte vyjadrovanie pocitov – umelecké a písomné formy sebavyjadrenia pomáhajú vyrovnať sa s emóciami.
  • Podporujte zdravé návyky – dostatok spánku, cvičenie, zdravé jedlo, pobyt v prírode – to všetko pomáha zmierňovať stres.
„Práca na sebe, návšteva psychológa, terapia má podstatný význam. Vedie k poznaniu emócií, vnímaniu i chápaniu pocitov . V rámci terapie sa možno naučiť rad techník , ktorými stavy tiesne a teda aj eco anxietu zvládnuť. Je to priestor pre zdokonalenie schopnosti sebapoznania a tiež autoregulácie. Tiež ju vnímam ako príležitosť ujasnenia si vlastnej zodpovednosti a postoja k téme, rozpoznania vlastných schopností, možností i obranných mechanizmov.“
Mgr. Henrieta Čechovičová Hedepy terapeutka

Ak máte pocit, že vaše dieťa potrebuje intenzívnejšiu pomoc, v Hedepy ponúkame aj terapiu pre dospievajúcich. Akreditovaní odborníci vedia, ako pracovať s deťmi, aby im pomohli prekonať tieto ťažké emócie.

Tu nájdete prehľad terapeutov, ktorí sa špecializujú na pomoc dospievajúcim. Niekoľkými kliknutiami si môžete rezervovať svoje prvé online sedenie.

Nebuďte na to sami.

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.