Ako pochopiť stres a zbaviť sa ho prostredníctvom psychoterapie?

Stres bol a je súčasťou nášho života. Jeho hlavný účel je dobročinný – chrániť nás. Ale čo ak sa stane všadeprítomným a nášmu zdraviu viac uškodí ako pomôže? Nevyplatí sa ju ignorovať, boj s ňou prináša len krátkodobé zisky a ukazuje sa, že je múdre jej načúvať. Pochopenie jeho príčin nám pomôže nielen zmierniť jeho účinky na naše zdravie, ale často aj zmeniť náš vzťah k sebe samému.

Čo je to stres?

Stres je prirodzenou reakciou človeka v situácii ohrozenia. Prebieha na mentálnej úrovni (človek zažíva pocity nadšenia, ktoré vedú k vyššiemu výkonu, ale neskôr sa môže dostaviť vyčerpanie alebo úzkosť) a na fyzickej úrovni (vďaka hormónom sa zvyšuje dýchanie a srdcová frekvencia, stúpa krvný tlak a prekrvuje sa svalstvo). Problematické je, že ak stresová situácia trvá príliš dlho, telo sa vyčerpá. V súvislosti s tým potom hovoríme o dlhodobom alebo chronickom strese.

 

Aké sú zdravotné dôsledky dlhodobého stresu?

Každý človek zažíva stres, ale prežíva ho rôzne a reaguje naň rôznymi spôsobmi. Z tohto dôvodu sú individuálne aj účinky, ktoré môže mať na naše zdravie, ak trvá príliš dlho alebo je príliš intenzívna.

Najčastejšími komplikáciami sú kardiovaskulárne a tráviace problémy, ktoré sa môžu subjektívne prejaviť ako búšenie srdca, bolesti na hrudníku, bolesti brucha alebo hnačka. Časté sú aj psychosomatické prejavy stresu, od kožných vyrážok cez sexuálne a reprodukčné problémy až po nespavosť a vypadávanie vlasov.

Ako sa zbaviť stresu? A ako sa naučiť zvládať stresové situácie?

Ak už trpíte stresom (stres zo školy, stres z práce) a hľadáte spôsoby, ako sa ho zbaviť, odporúčame zapojiť do hry telo aj myseľ. Ak chcete byť naozaj dôslední, optimálnym riešením je obrátiť sa na odborníka, psychoterapeuta alebo kouča.

Medzi techniky zamerané na telo patrí práca s dychom – mnohí ľudia zisťujú, že dýchajú príliš povrchne alebo nevyužívajú celý priestor hrudníka a brucha. Môžete vyskúšať nejakú formu relaxácie alebo sa zamerať na pohyb. Práca s mysľou býva zložitá, ale možno ju naštartovať napríklad hodinou denne, ktorú venujete sami sebe.

hedepy-david-3-w

Aká je súvislosť medzi stresom a pankreatitídou?

Výskum a klinická prax túto súvislosť skutočne potvrdzujú. Na rozdiel od krátkodobého stresu, ktorý má tendenciu chrániť pankreas pred zápalom, dlhodobý stres predstavuje riziko. Pankreas je preniknutý hustou sieťou nervov, ktoré sú citlivé na hormóny, ktoré telo produkuje v dôsledku stresu. To v konečnom dôsledku zvyšuje riziko zápalu.

 

Ako mi môže psychoterapia pomôcť pri strese?

Psychoterapia vám umožní spomaliť a zamerať pozornosť na skutočné príčiny stresu, ktoré sú často skryté vo víre každodenných povinností. Pomôže vám ich pomenovať a vybaví vás zručnosťami, ktoré vám budú dobrým pomocníkom vždy, keď ich budete potrebovať. Výhodou online terapie je jej rýchla dostupnosť v náročných situáciách, v ktorých môže byť terapeut vítaným sprievodcom.

 

Ako predchádzať stresu a aké sú možnosti prevencie?

V prípade prevencie stresu platia všetky známe klišé – dostatok pohybu, dostatok spánku a vyvážená strava. Ak však chcete pre seba urobiť niečo viac, spomalte, uvedomte si všetko, čo robíte, na čo myslíte a čo prežívate. Stres vás dobehne vždy, keď sa príliš vzdialite od seba.

Skutočný príbeh klienta so stresom a ako mu pomohla psychoterapia

“ Vydala som zo seba maximum a kládla som na seba obrovské nároky. To viedlo k chaosu v mojom dennom rozvrhu a k veľkému stresu. Na terapii sme riešili, prečo mám takú potrebu byť výkonná. A prečo som sa nemohla uvoľniť. Terapeut mi tiež pomohol nastaviť denný režim činností a nájsť priestor na relaxáciu. Prekvapivo sme teraz ešte produktívnejšia, ako keď som bola pod tlakom, a mám viac času na odpočinok.“

Nemusíte byť na to sami

Niekedy je najťažšie začať
Mgr. Noémi Tóthová (300+ h. praxe)
stres vzťahy Psychosomatika životné zmeny
Frekventant terapeutického výcviku
„“Každou chybou sme bližšie k cieľu.““
27 € / sedenie
Mgr. Tomáš Fulop (500+ h. praxe)
úzkosť stres sebavedomie leadership
Frekventant terapeutického výcviku
„Verím že moji klienti majú už teraz všetky zdroje a schopnosti na to, aby sa zbavili trápenia a žili život podľa vlastných predstáv. V našom rozhovore ich budeme znovu nachádzať.“
27 € / sedenie
sebavedomie vzťahy leadership životné zmeny
Overený certifikovaný výcvik
„Život je krásný, když člověk žije z vlastního pramene. Nouze – mezní situace – nás vede k tázání, sebepoznání, autenticitě. Štěstí je, když v sobě máte hodně bytí (A. Hogenová).“
35 € / sedenie