Depresia a zlé nálady

Či už vaša depresia potrebuje len čiastočnú zmenu životného štýlu, prehodnotenie spôsobu myslenia alebo cestu do hĺbky vašej osobnosti, je dôležité si uvedomiť, že ide o jedno z najliečiteľnejších duševných ochorení.

Aké sú príznaky depresie?

Depresia je ochorenie patriace do skupiny označovanej ako poruchy nálady. Najčastejšími prejavmi sú nízka nálada, únava a strata záujmu o veci, ktoré nás predtým bavili, trvajúca 2 týždne alebo viac až mesiace. Depresiu sprevádzajú aj poruchy spánku, zmeny hmotnosti a chuti do jedla a myšlienky vedúce k sebaobviňovaniu alebo zúfalstvu.

 

Aký je rozdiel medzi depresiou a zlou náladou?

Zlá nálada je prirodzenou súčasťou psychiky zdravého človeka. Avšak, ak máte pocit, že trvá nezvyčajne dlho a usadzuje sa vo vašom živote na úkor jeho kvality, môže ísť o prvé náznaky toho, že je potrebné vyhľadať odbornú pomoc. Spoľahlivú diagnostiku vždy vykonáva kvalifikovaný odborník, najčastejšie klinický psychológ, psychiater alebo všeobecný lekár. Na základe psychologických testov a rozhovoru potom stanoví diagnózu a s vami prediskutuje vhodnú liečbu. Tento postup sa uplatňuje najmä pri ťažších formách tohto stavu.

 

Ako zistím, či mám depresiu?

Spoľahlivú diagnostiku vždy vykonáva kvalifikovaný odborník, najčastejšie klinický psychológ, psychiater, ale aj všeobecný lekár. Na základe psychologických testov a rozhovoru potom stanoví diagnózu a s pacientom prediskutuje vhodnú liečbu. Tento postup sa uplatňuje najmä pri ťažších formách depresie.

Môžete sa tiež otestovať pomocou rýchleho a spoľahlivého online testu na depresiu. Test PHQ-9 pozostáva z deviatich otázok. Používajú ho terapeuti na zisťovanie príznakov depresie v klinickej praxi.

Vyskúšajte náš bezplatný test na depresiu.

Ako liečiť depresiu? Môžem si pomôcť?

Depresia sa najčastejšie lieči liekmi (zvyčajne antidepresívami), psychologickými konzultáciami alebo ich kombináciou. Ak pociťujete prvé príznaky depresie a hľadáte spôsoby, ako si uľaviť aspoň dovtedy, kým nebudete mať možnosť navštíviť odborníka, odporúčame vyskúšať nasledujúce body. A pokiaľ si nie ste istý, či sa depresia týka aj vás alebo sa jedná len o zlú náladu, dobrým začiatkom môže byť rozhovor s terapeutom, ktorý vás môže lepšie nasmerovať.

deprese příznaky

1. Upravte si denný režim a spánkový režim

Vytvorte si pravidelný režim, na ktorý si možno budete musieť zvyknúť, ale ktorý má v konečnom dôsledku pozitívny vplyv na hormonálne hladiny, ktoré sú spoluzodpovedné za depresívne stavy.

 

2. Zverte sa blízkej osobe.

Dôverný rozhovor vás môže zbaviť skľučujúceho pocitu osamelosti a druhá osoba vám určite poskytne podporu, ako aj priestor na utriedenie myšlienok, ktoré sa v tichu vašej mysle môžu zdať neznesiteľné.

 

3. Vyskúšajte príjemný pohyb, relaxáciu alebo masáž

Tak, ako myseľ ovplyvňuje telo, tak telo ovplyvňuje myseľ. Príjemnou stimuláciou zmyslov sa zbavíte aj psychického napätia, ktoré sprevádza depresiu. Na internete nájdete ponuku riadenej relaxácie alebo autogénneho tréningu, môžete si dopriať aromaterapiu alebo fyzickú aktivitu s nízkou záťažou.

 

Čo je popôrodná depresia?

Depresiu môžu pociťovať aj ženy po pôrode, a to aj tie, ktoré sa predtým cítili psychicky stabilné a netrpeli výraznými výkyvmi nálad. Jednou z možných príčin je zmena hladiny pohlavných hormónov, v tomto prípade skupiny estrogénov. Estrogén po pôrode prudko klesá a počas nasledujúceho obdobia dojčenia jeho hladiny naďalej kolíšu. Táto interakcia zvyšuje riziko depresívnych stavov na úrovni biochemických procesov.

Medzi ďalšie spúšťacie faktory patrí narušenie cirkadiánneho rytmu a spánku vo všeobecnosti. Ženy v tomto období strácajú pravidelný spánok zo dňa na deň a celý ich denný režim sa mení, aby sa prispôsobil potrebám dieťaťa. Existuje aj sociálna izolácia, ktorá môže byť pre mnohé ženy stresujúca. Na psychologickej úrovni depresia často podporuje naučené spôsoby myslenia, tzv. kognitívne schémy, z ktorých jednou môže byť presvedčenie, že „požiadať o pomoc je prejavom slabosti“. Jemná fráza, ktorá znie v podvedomí, môže ženu priviesť na pokraj psychického a fyzického vyčerpania.

terapeuti

Odporúčime vám troch ideálnych kandidátov, ktorí sa zaoberajú aj skľúčenosťou

Na základe 19-tich otázok vám zo 100+ terapeutov nájdeme tých, ktorí najviac zodpovedajú vašim predstavám a témam.