Nebojte sa. Či už budete k vyliečeniu depresie potrebovať len malé zmeny v životnom štýle, prehodnotenie zabehnutého spôsobu myslenia alebo výlet do hlbín vaše duše, jedná sa o jedno z najlepšie liečiteľných duševných problémov.

Čo je to depresia?

Depresia je ochorenie patriace do skupiny označovanej ako poruchy nálad. Pokiaľ sa zlá nálada nelepší štrnásť dní, môžeme začať uvažovať o tom, že sa možno preklápa do ľahkej depresie.

príznaky depresie

Druhy depresie a ako vzniká

Depresia môže byť endogénna (takisto “vnútorná” alebo “pravá”) alebo exogenná (alebo “reaktívna”). Príčiny endogénnej depresie je ťažšie odhaliť, pretože sa skrývajú vo vnútri nás samotných. Stojí za ňou totižto nevyváženosť chemického prostredia mozgu, ktorá môže byť ako vrodená, tak aj získaná v priebehu života. Tento typ depresia sa väčšinou lieči pomocou antidepresív.

Exogénna depresiu môže spôsobiť nadmerná záťaž a dlhotrvajúci stres (napríklad aj syndróm vyhorenia môže prejsť do depresie), ťažké životné udalosti alebo traumy. Priebeh depresie ale býva podobný, nech už ochorenie vzniklo akokoľvek.

Depresiu takisto môžeme rozdeľovať na ľahkú, strednú a ťažkú. V prípade neliečenej depresie sa stav pacienta zhoršuje a depresívne stavy sa prehlbujú. Následkom týchto stavov môže byť aj úplne zanedbávanie seba a blízkych, alebo žiadna chuť do života.

Aké sú príznaky depresie?

Najčastejšími prejavmi depresie sú zhoršená nálada, únava a strata záujmu o veci, ktoré ná zvykli tešiť. Ľudia trpiaci depresiou zažívajú aj poruchy spánku, zmeny telesnej hmotnosti a chuti k jedlu, objavujú sa aj myšlienky vedúce k sebaobviňovaniu a zúfalstvu.

Najintenzívnejšie sa depresívne stavy prejavujú spravidla ráno.

Fyzické prejavy depresie

Okrem hlbokého smútku sa depresia veľmi často prejavuje aj psychosomaticky. Najčastejšími fyzickými prejavmi depresie sú:

  • Pocit zovretia a tlaku na hrudi
  • Bolesti končatín a tela
  • Problémy s trávením
  • Tiky a nepokoj v tele
  • Tras
  • Zlá rovnováha
  • Vysoký krvný tlak a tepová frekvencia
  • Návaly tepla

Rozdiel medzi depresiou a zlou náladou

Aj zlú náladu sme zvyknutí nazývať depresiou či “depkou”, napríklad zimné či podzimné depresie, depresiu vo vzťahy alebo samoty. Väčšinou ale ide len o výkyvy nálady, ktoré sa skôr či neskôr stabilizujú. Zlá nálada samozrejme nie je príjemná, ale nemusíme sa jej báť. Je prirodzenou súčasťou psychicky zdravého človeka.

Pokiaľ ale cítite, že trvá nezvyčajne dlho a je vo vašom živote na úkor jeho kvality, potom sa môže jednať o prvé známky depresie. V tejto fáze môže rozhovor s terapeutom priniesť vítanú úľavu a pomôcť vám jednoduchšie sa zorientovať v neľahkej situácií. Zistíte tak, či je vaša depresia klinická, teda či je možné ju preukázateľne diagnostikovať.

Ako poznám, že trpím depresiou?

Spoľahlivú diagnostiku vykonáva vždy odborník pomocou psychologických testov. Najčastejšie je to klinický psychológ, psychiater, ale aj praktický lekár. Na základe psychologických testov a rozhovorov sa potom určí diagnóza a diskutuje sa s pacientom odporúčaná liečba. Tento postup platí najmä pre vážnejšie formy depresie. V prípade ľahších problémov môže pomôcť aj terapeut v rámci poradenského rozhovoru.

Liečba depresie – čo robiť, keď mám depresiu?

Liečba depresie je individuálny proces. V závislosti na akútnosti depresie sa pristupuje k terapii, zapojení liekov (typicky antidepresív) alebo k ich vzájomnej kombinácií. Pokiaľ na sebe pociťujete prvé známky depresie, hľadajte možnosti, ako si uľaviť aspoň do tej doby, než budete mať možnosť navštíviť odborníka. Odporúčame vyskúšať niekoľko overených rád ako na depresie:

  1. Upravte si denný režim a režim spánku

Nastolte si pravidelný režim, na ktorý si možno budete chvíľku zvykať, ale ktorý v konečnom dôsledku priaznivo ovplyvní hormonálnu hladinu spoluzodpovednú za depresívne stavy. Nastavte si zdravú životosprávu, vyhýbajte sa alkoholu a pokiaľ je to možné, aj kofeínu.

  1. Zdôverte sa blízkej osobe

Dôverný rozhovor vás môže zbaviť depresívneho pocitu samoty. Druhá osoba vám poskytne okrem opory určite aj priestor k tomu si urovnať myšlienky, ktoré sa zdajú byť v tichu vašej mysle možno až neznesiteľné. Pokiaľ ale máte pocit, že to sami nezvládnete a nemáte vo svojom okolí nikoho, komu by ste sa mohli zdôveriť a nájsť v ňom podporu, vyhľadajte čím skôr návštevu odborníka.

  1. Skúste pohyb, relaxáciu alebo masáž

Tako ako myseľ ovplyvňuje telo, tak telo ovplyvňuje myseľ. Príjemnou stimuláciou vašich zmyslov uľavíte aj duševnému napätiu, ktoré depresiu sprevádza. Na internete nájdete veľké množstvo vedených relaxácií alebo autogénnych tréningov, doprajte si aromaterapiu alebo nenáročnú pohybovú aktivitu.

Čo sú popôrodné depresie a čo ich spôsobuje?

Popôrodnú depresiu môžu zažívať dokonca aj tie ženy, ktoré sa doteraz cítili psychicky vyrovnané a netrpeli výraznými výkyvmi nálad. Jednou z možných príčin sa ukazuje byť zmenená hladina pohlavných hormónov, v tomto prípade skupiny estrogénov.

Estrogén po pôrode prudko klesne a počas nasledujúceho obdobia kojenia jeho hladina naďalej kolísa. Vzájomným pôsobením sa tak na úrovni biochemických procesov zvyšuje riziko výskytu depresívnych stavov.

K ďalším spúšťačom patrí narušenie biorytmy a spánku celkovo. Ženy v tomto období zo dňa na deň prichádzajú o pravidelný spánok a mení sa im celý denný režim, ktorý sa podriaďuje potrebám bábätka.

Nepomáha ani sociálna izolácia, ktorá môže byť pre mnoho žien stresujúca. V rovine psychickej, depresie často podporí aj naučené spôsoby myslenia. Jedným z nich môže byť napríklad presvedčenie, že požiadať o pomoc je prejav slabosti. Nenápadná veta znejúca v podvedomí môže ženu dohnať až na pokraj psychického a fyzického vyčerpania.

rodiče s novorozencem

Ako sa prejavuje popôrodná depresia?

Popôrodná depresia sa môže prejaviť hneď po narodení dieťaťa, ale takisto až po skončení šestonedelia. Depresia sa môže vyskytnúť aj u tehotných žien.

Medzi príznaky popôrodnej depresia patrí:

  • Smútok
  • Vyčerpanie
  • Apatia
  • Strach či úzkosť
  • Podráždenost
  • Pesimizmus
  • Nízke sebavedomie
  • Pocity viny
  • Pocit, že sa žena nedokáže postarať o svoje dieťa
  • Plačlivosť
  • Nenávisť voči vlastnému telu

Čo je laktačná psychóza a aké sú jej príznaky?

Laktačná či popôrodná psychóza je ťažšou formou popôrodnej depresie. Najčastejšie sa objavuje hneď po pôrode alebo počas prvých dvoch týždňov, ale môže sa objaviť aj do dvoch mesiacov od pôrodu.

Medzi prejavy laktačnej psychózy patrí:

  • Strata kontaktu s realitou
  • Halucinácie či bludy
  • Bezradnosť
  • Podráždenosť až agresivita
  • Nekontrolovateľné úzkosti
  • Nočné mory, nespavosť
  • Samovražedné myšlienky
  • Poruchy príjmu potravy
  • Poruchy pamäti

U laktačnej psychózy je veľmi dôležitá okamžitá liečba, pretože matka často úplne stráca schopnosť starať sa o svoje dieťa. Pri skorej liečbe, väčšinou pomocou liekov alebo aj hospitalizácie, avšak príznaky psychózy väčšinou rýchlo ustupujú.

Čo je bipolárna porucha?

Bipolárna afektívna porucha je psychické ochorenie, pri ktorom sa striedajú euforické a hlboko depresívne stavy. V depresívnej fáze môže mať človek sklony k sebapoškodzovaniu alebo dokonca k pokusom o samovraždu.

Obdobie mánie môže vyzerať bezproblémovo až príjemne, ale osobe, ktorá sa s tým trápi sa nemusí úplne dariť kontrolovať svoje činy, a potom sa musí potýkať s ich následkami. Pri podozrení na toto ochorenie je nutné vyhľadať psychiatra, ktorý môže predpísať vhodné lieky.

Ako pomôcť človeku s depresiou?

Niektorí ľudia s depresívnou poruchou si nemusia uvedomovať, že trpia práve depresiou – môžu ju nazývať zlou náladou alebo čakať, až ich prejde. Prípadne si svoje problémy nechcú priznať alebo sa boja požiadať o pomoc.

Pokiaľ máte podozrenie, že niekto z vašich blízkych prežíva depresiu, pristupujte k situácií citlivo. Takýto človek teraz najviac potrebuje podporu a empatiu. Pokiaľ to je možné, pomôžte mu dodržiavať denný režim a vytvoriť bezpečný priestor, v ktorom sa nebude báť hovoriť o svojich pocitoch. Otvorte aj tému odbornej pomoci a snažte sa o nej rozprávať tak, aby bolo jasné, že pomoc neodsudzujete, naopak ju považujete za užitočnú.

Je takisto dobré počítať s tým, že chovanie blízkeho človeka v depresií môže byť iné, než na čo ste boli zvyknutý. Nebuďte frustrovaný z toho, že sa blízkemu snažíte zo všetkých síl pomôcť, a on nevyzerá, že by to oceňoval. Je možné, že sa nachádza vo fáze depresie, kde to skrátka oceniť nedokáže, a bude to nejaký čas trvať. Verte ale, že mu cestu z depresie môžete výrazne uľahčiť.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať
Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek
Tipy, zľavy, novinky
Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna