Odkiaľ pochádza nespavosť a kam odchádza spánok?

Spánok je základnou ľudskou potrebou. Nie náhodou sa jeho nedostatok stáva v dnešnej spoločnosti problémom. V mene výkonu zrádzame svoj prirodzený biorytmus a vystavujeme sa neustálemu stresu. V dôsledku toho trpíme, najmä v neskoršom veku, poruchami spánku, najčastejšie nespavosťou. Čo robiť, ak vám ráno už nejde a nemôžete sa dobre vyspať?

Čo je to nespavosť?

Nespavosť je porucha spánku, ktorá sa vyznačuje ťažkosťami so zaspávaním v noci, skorým ranným prebúdzaním sa bez možnosti opätovného zaspania, častým prebúdzaním sa počas noci a navyše zámenou dňa a noci, tzv. nočným bdením.

 

Aké sú príčiny nespavosti?

Forma spánku sa v priebehu histórie niekoľkokrát zásadne zmenila. Osamelý spánok v uzavretej miestnosti, pre ktorý máme s trochou nadsázky stanovený limit 8 hodín, je pomerne modernou záležitosťou a vďačíme zaň priemyselnej revolúcii. Vtedy bola navyše práca ešte fyzicky náročná. Dnes väčšina ľudí vykonáva skôr duševnú prácu. Keď si večer ľahneme do postele, nepomáha nám zaspať naše vyčerpané telo, ale naša myseľ, ktorá nám nedovolí zaspať. K nespavosti prispieva aj pokročilý vek, bolesť alebo psychické či neurologické ochorenie, zmena časového pásma, ako aj nevhodné prostredie na spanie.

 

Ako sa lieči chronická nespavosť?

Nespavosť nemusí nevyhnutne súvisieť s nepokojnou mysľou. Môže byť sprievodným javom iných ochorení. Ak vás nespavosť trápi už dlhší čas, je vhodné obrátiť sa na svojho praktického lekára, ktorý vás môže poslať na komplexné vyšetrenie do spánkového laboratória.

Lieky sú zvyčajne poslednou možnosťou liečby chronickej nespavosti a používajú sa len na obnovenie prirodzeného spánkového rytmu.

Ako si môžem pomôcť, ak trpím nespavosťou?

V ideálnom prípade by ste mali poznať jeho dôvody. Tie sa u každého jednotlivca líšia. Príčinou môže byť momentálny stres (prechodná alebo akútna nespavosť) alebo dôsledok dlhodobého vyčerpávajúceho životného štýlu (chronická nespavosť). Prvou pomocou je dodržiavanie pravidiel tzv. spánkovej hygieny (čerstvý vzduch v miestnosti, absencia kofeínu a alkoholu, pokojná činnosť pred spaním atď.).

 nespavost obtížné noční usínání, časné ranní probouzení bez možnosti usnout
terapeuti

Odporučíme Vám troch ideálnych terapeutov, ktorí sa špecializujú na nespavosť

Na základe 19-tich otázok vám zo 100+ terapeutov nájdeme tých, ktorí najviac zodpovedajú vašim predstavám a témam.