Čo je to sebavedomie a ako si ho budovať?

Čaro sebapoznania spočíva v tom, že nám nedovoľuje byť obeťou svojho života, ale núti nás žiť ho vedome, s láskou k druhým a k sebe samým. „Ale skôr, ako si diagnostikujete depresiu alebo nízke sebavedomie, uistite sa, že nie ste obklopení blbcami.“ (autor neznámy)

Čo je to sebavedomie?

Sebauvedomenie znamená byť si vedomý sám seba. Nielen to, čím žijem (dýcham, chodím, pracujem), ale aj to, kto som (aké sú moje záľuby, čo mi dokáže pokaziť náladu, aké sú moje talenty). Všetky tieto poznatky, ktoré o sebe v priebehu života nazbierame, nám potom pomáhajú ľahšie sa v ňom orientovať, budovať harmonické vzťahy a významne prispievajú ku kvalite nášho života.

 

Odkiaľ pochádza sebadôvera?

Sebaúcta sa formuje počas celého života, má svoju vlastnú dynamiku. Jeho základné kamene sú položené v ranom detstve, prvé prejavy ega sú často spojené so vzdorom v podobe rozhodného Nie! Rodina a blízke okolie sú kľúčové pre rozvoj zdravého sebavedomia. Od nich sa ďalej odvíja to, ako sa človek vyrovná s tým, čo ho v živote ešte len čaká. Nie každý má však to šťastie, že vyrastá v harmonickom prostredí.

 

Ako získať sebadôveru?

Nedostatok sebadôvery práve teraz neznamená, že jej v blízkej budúcnosti nebudete mať dostatok, a určite to neznamená, že na nej nemôžete začať pracovať hneď teraz. Možno často myslíte na druhých, snažíte sa im vyhovieť, možno tvrdo pracujete alebo sa snažíte dokončiť vzdelanie. Ale niekde to funguje. Vo vzťahoch sa cítite využitý, práca je fajn, ale okrem peňazí vám prináša aj samotu a vyčerpanie a štúdium sa vám nezdá. A možno nie je. Prvým krokom k získaniu sebavedomia je nadviazanie vzťahu so sebou samým. Ako blízku osobu, niekoho, koho máte radi, koho radi vypočujete, komu poradíte, podporíte a pomôžete, keď je to potrebné.

Ako urobiť zmenu a zvýšiť si sebavedomie?

Môžete začať tým, že si vyhradíte hodinu denne len pre seba. Urobte z toho prioritu a naliehavú povinnosť. Môžete robiť čokoľvek, ale nemusíte robiť nič. Vyslovte všetky otázky, ktoré máte na mysli. Odpovede môžu prísť hneď alebo si môžu vziať čas. Obe sú však v poriadku. Dôležité je, že ste práve začali vnútorný dialóg.

sebavedomie

Ako ovplyvňuje nízke sebavedomie vzťahy?

Nízke sebavedomie často súvisí s narušenou schopnosťou vnímať svoje hranice. V dôsledku toho dovolíte iným, aby ich prekročili. Môže to byť spôsobené aj podvedomými obavami, ktoré v sebe nesú strach z odmietnutia, ak sa budeme odlišovať od toho, čo od nás chcú ostatní.

terapeuti

Odporučíme Vám troch ideálnych terapeutov, ktorí sa špecializujú na sebavedomie

Na základe 19-tich otázok vám zo 100+ terapeutov nájdeme tých, ktorí najviac zodpovedajú vašim predstavám a témam.