Ako prebieha prvé sedenie?

Prvé sedenie sa môže uskutočniť rôznymi spôsobmi. Okrem toho, že online stretnutia sa uskutočňujú prostredníctvom počítača, nie sú až také odlišné od osobných stretnutí.

Terapeut sa bude zaujímať o vaše očakávania

Na začiatku sa terapeut zvyčajne opýta, s čím prichádzate, čo vás trápi alebo čo očakávate od jeho pomoci. Je na vás, koľko mu poviete, dôležité je, aby ste sa cítili bezpečne. Od toho sa odvíja ďalší postup. Niekedy je téma jasná od začiatku a začína sa rozvíjať už na prvom sedení, inokedy klient prichádza s pomerne zložitými problémami a terapeut sa v nich viac orientuje. Niektorí terapeuti sa pýtajú na históriu ťažkostí, rodinné zázemie a ďalšie otázky. To závisí aj od terapeutického smeru.

pirmoji sesija

Už po prvom sedení sa môžete cítiť lepšie

Každý je trochu iný a niektorí ľudia potrebujú viac času, ale často už prvé sedenie veľmi pomáha. Je na vás, ako veľmi budete komunikovať, dôležité je, aby ste sa cítili príjemne. Terapia je „o ľuďoch“, je dôležité, aby si klient aj terapeut boli istí, že môžu a chcú spolupracovať, že sa k sebe hodia. Súčasťou prvého sedenia je zvyčajne dohoda o tom, na čom budete pracovať, ako často a ako dlho. A ak nie ste presvedčení, že sa k vám terapeut hodí, neponáhľajte sa a nenúťte sa do spolupráce. Prípadne môžete vyskúšať niekoho iného.

internetinė psichoterapija
Nemusíte byť na to sami

Niekedy je najťažšie začať