Cítite sa vystresovaný, nervózny, unavený, bolí vás hlava a možno si ani nepamätáte, kedy vám bolo naozaj dobre. Chronický stres vám kúsok po kúsku berie radosť zo života. Je to tak? Potom je dobre, že ste tu. Rady ako meditácia alebo prechádzky v prírode vám teraz veľmi nepomôžu.
Spoločne sa pozrieme na celý problém v súvislostiach a ukážeme vám, ako sa zbaviť stresu pomocou osvedčených copingových stratégií – techník zvládania stresu.
Cesta zo špirály stresu sa začína hľadaním jeho zdroja. Práve teraz pravdepodobne rýchlo poviete niečo, ako je práca alebo rozpad manželstva. To je však príliš všeobecné. Musíme nájsť konkrétny zdroj, ktorý spúšťa stresovú reakciu, a poctivo sa pozrieť na svoje myšlienky, emócie a správanie, ktoré môžu stres živiť.
Ako na to? Začnite si písať stresový denník (stress journal). Pomôže vám nájsť každodenné stresory a zvedomiť si, ako na ne reagujete. Vždy, keď sa budete cítiť vystresovaný, napíšte si do denníka poznámku:
Možno zistíte, že vás stresuje určitý typ úlohy v práci alebo prezentácia pred vedením. Možno kývnete na úlohy, ktoré sú mimo vašej pracovnej náplne, hoci sotva stíhate. Alebo vás možno ranná doprava pravidelne každý deň privádza do šialenstva a potom už to ide jedno s druhým.
Ako zvládate takéto stresové situácie? Všetci si od detstva pomaly vytvárame vlastné copingové stratégie. Niektorí ľudia chcú rýchlo strhnúť náplasť a hneď sa vrhnúť na riešenie. Iní sa rozhodnú utiecť a nechcú problému čeliť. Často skĺzneme k nezdravým návykom, ktoré nás môžu dostať do ešte väčšej špirály stresu.
Preto sme do stresového denníka zaradili posledné dve otázky: ako ste reagovali a čo ste urobili, aby ste sa cítili lepšie. Takto ľahko zistíte, či nie je čas zbaviť sa niektorých z týchto nezdravých copingových stratégií, ktoré vám viac škodia ako pomáhajú:
Už víte, co konkrétně vás stresuje. Co s tím ale udělat? Více spát a chodit na procházky do lesa vám pomůže jen částečně. Vy potřebujete změnit způsob, jakým se na problém díváte a jak na něj reagujete. Proto je potřeba nejdříve pracovat se spouštěči stresu. Skvěle funguje koncept čtyř metod stress managementu, v angličtine 4 A’s of stress management:
Už viete, čo vás konkrétne stresuje. Ale čo s tým robiť? Viac spať a chodiť na prechádzky do lesa vám pomôže len čiastočne. Musíte zmeniť spôsob, akým sa na problém pozeráte a ako naň reagujete. Preto musíte najprv pracovať so spúšťačmi stresu. Skvelo funguje koncept štyroch metód stress managementu, v angličtine 4 A’s of stress management:
Pozrime sa na to, ktorú metódu zvoliť a kedy ju použiť.
Popremýšľajte nad tým, či sa môžete niektorým spúšťačom stresu úplne vyhnúť. Niekedy nevidíme východisko, hoci existuje. Často to znamená vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.
Môžete sa prestať stýkať s niektorými ľuďmi, ktorí vám spôsobujú stres. Niekedy sa musíte naučiť vzdať sa kontroly a začať delegovať prácu. Niektoré úlohy jednoducho musíte úplne odložiť zo stola. Skúste byť kreatívni a napíšte si všetky možné riešenia, aj keď sa vám teraz zdajú ako príliš veľký krok.
Niektorým stresorom sa nedá vyhnúť. Môžeme však zmeniť spôsob, akým na ne reagujeme, a znížiť úroveň stresu na minimum. Napríklad:
Ak máte pocit, že stále nestíhate a ste preťažený, určite vám príde vhod článok Ako si zorganizovať čas, aby ste si mohli konečne vydýchnuť.
Ak so stresorom nemôžete nič urobiť, prispôsobíte sa. Ako to môže vyzerať?
Skúste sa tiež pozrieť na stresové situácie s väčším odstupom a zamyslite sa nad tým, či budú dôležité aj o dva alebo päť rokov. Možno máte pred sebou dôležité skúšky, ale ak ich nezvládnete, môžete si ich o tri mesiace zopakovať. Niekedy pomáha predstaviť si ten najhorší možný scenár. Možno zistíte, že to aj tak vlastne zvládnete.
Niektoré situácie sú naozaj náročné. Napríklad, keď nám niekto blízky zomrie, keď vážne ochorieme alebo nás niekto opustí. Prijatie je ťažké, ale z dlhodobého hľadiska je to stále ľahšie ako bojovať so situáciou, ktorú nemôžeme zmeniť.
A predovšetkým sa nebojte vyhľadať pomoc. Nemusíte na to byť sami. Profesionálny terapeut vás vypočuje a pomôže vám nájsť východisko bez ohľadu na vašu situáciu. V Hedepy si môžete vybrať z viac ako 160 overených terapeutov a k terapii sa pripojiť odkiaľkoľvek online. Termín stretnutia môžete mať už za pár dní. Pozrite sa, ako funguje online terapia na Hedepy
Keď presne viete, aké sú vaše spúšťače stresu a ako s nimi pracovať, ste na polceste. Budete totižto môcť riešiť samotnú príčinu problému.
Potom môžete prejsť na iné spôsoby práce so stresom:
V krízových situáciách, napríklad pred skúškou alebo prezentáciou, vás skvele upokojí krátka riadená meditácia alebo dychové cvičenie. Zamestnajú vašu pozornosť a uvedú vaše telo do relaxačného módu.
Najúčinnejšia je však pomocná ruka zvonka, ktorá vám pomôže zorientovať sa v celej situácii a nájsť východisko aj tam, kde ho nevidíte. Prečítajte si, ako vám môže terapia pomôcť pri zvládaní stresu.