Predstavte si, ako by váš život mohol vyzerať, keby ste si naozaj verili? Keby ste mali úprimne radi sami seba? Mnoho by sa toho mohlo zmeniť a hlavne by vám bolo lepšie na duši. Tak sa s nami poďte vydať na cestu k sebaláske.

Ukážeme vám praktické kroky, ako ju budovať, a vzory správania, ktorých sa naopak treba zbaviť.

Vaša sebaláska sa odráža vo všetkých vašich vzťahoch

Aj keď to robíte predovšetkým pre seba, sebaláska vám pomôže mať zdravšie vzťahy – s partnerom, rodinou a priateľmi. Ako?

  • Ľahšie budete prijímať lásku a podporu od druhých, pretože budete veriť, že si ju zaslúžite – už len tým, že ste, nielen keď sa rozdávate pre druhých.
  • Budete menej závislý/á od ľudí okolo seba. Vaše vzťahy tak budú zdravšie a vyrovnanejšie. Už nebudete očakávať, že vás ostatní vždy zachránia alebo vyslobodia.
  • Dokážete si stanoviť osobné hranice, ktoré sú pre zdravý vzťah veľmi dôležité. Pomôžu vám vyhnúť sa frustrácii, zneužívaniu a lepšie komunikovať.
  • Keď budete láskavý/á a mať pochopenie pre seba, jednoduchšie ho nájdete aj pre ostatných. Budete ich potom menej súdiť.

Ste v úplnom poriadku – aj keby vám niekto povedal opak

Ako malé deti nemáme problém so sebaláskou. Až s pribúdajúcimi životnými skúsenosťami začína náš vzťah k sebe samému/samej trpieť. Možno vám raz niekto povedal, že ste úplne ľavý/á na športy. Možno sa niekto posmieval vášmu účesu. Alebo ste možno vyrastali v rodine, kde sa rozdávala len kritika.

sebeláska

Ale viete, že tieto negatívne komentáre často vypovedajú oveľa viac o osobe, ktorá ich vyslovila, ako o vás. My ich len jednoducho prijímame ako pravdu.

Skúste sa zamyslieť nad tým, odkiaľ pochádzajú negatívne názory, ktoré o sebe máte. Pravdepodobne zistíte, že nie sú vaše, ale niekto vám ich niekedy povedal. A ten niekto nemusel mať pravdu. Buď sa vás snažil ponížiť, aby sa sám cítil lepšie. Alebo si možno myslel, že kritika vás bude motivovať k lepším výkonom. Možno to boli vaši rodičia? Tieto presvedčenia nie sú vaše a môžete ich nechať ísť. To je prvý a veľmi dôležitý krok k sebaprijatiu.

Stretávame s názorom, že ľudia so zdravým sebavedomím, sebahodnotou a sebaúctou, sú často vnímaní ako egocentrickí, či dokonca narcistickí. Ak však človek dostatočne pozná sám seba, prijíma svoje pozitívne i negatívne vlastnosti, dôveruje si, vie sa postarať o svoje potreby, stráži si svoje hranice, dokáže seba postaviť na prvé miesto, pracuje na sebe a má sa primerane rád, potom má všetky predpoklady na to, aby dokázal iných prijímať rovnako takých akí sú, so všetkými ich vlastnosťami i chybami. Takýto človek nemôže byť egocentrický alebo narcistický.
 PhDr. Alexandra Kohutová
PhDr. Alexandra Kohutová

Ako sa teda začať mať rád/rada?

Budovanie sebalásky je cesta, ktorá si vyžaduje čas a trpezlivosť. Vedie cez sebaprijatie a ide ruka v ruke s budovaním sebaúcty. Ste pripravený/á vydať sa na túto cestu? Najprv sa pozrime na vzorce správania, ktorých sa musíte začať zbavovať.

Týmto vaše sebavedomie trpí

  • Na prvé miesto kladiete potreby druhých – hovoríte si, že sú dôležitejší ako vy. Starostlivosť o seba však nie je sebecká, je to nutnosť.
  • Hovoríte sami/sama k sebe negatívneAko dnes vyzeráš? Úplne si to pokazil/a! Hovoríte si niečo podobné? To je potrebné zmeniť.
  • Keď s niečím nesúhlasíte, mlčíte – pravdepodobne sa bojíte konfliktu alebo odmietnutia. Vaše názory a postoje sú však rovnako dôležité ako názory a postoje ostatných.
  • Porovnávate sa – s kolegami, s ľuďmi na sociálnych sieťach, možno so súrodencami. Ale každý z nás má úplne iné silné stránky a verte nám, že niekto iný vzhliada k tým vašim.
  • V detstve na vás okolie kládlo veľmi vysoké nároky – nikdy ste sa necítili „dosť“ a toto presvedčenie si nesiete so sebou ďalej.
  • V škole ste nemali dobré výsledky, takže si neveríte – ale vaše výsledky neurčujú vašu sebaúctu. Existuje veľa úspešných a šťastných ľudí, ktorí nedoštudovali.

Ak sa v týchto situáciách spoznáte, je čas začať ich vedome meniť. Ako na to?

Týmto posilníte sebalásku a sebadôveru

Hovorte k sebe pozitívne

Čo by ste povedali kamarátovi/kamarátke, ktorý/á by nezvládol/la dôležitú skúšku? Pravdepodobne by ste ho/ju upokojili a motivovali, že to zvládne aj na druhýkrát. Rovnakú láskavosť a podporu si zaslúžite aj vy – skúste sa sami so sebou porozprávať, akoby ste boli svojím najlepším priateľom. Môžete začať pomaly. Možno tým, že si ráno v zrkadle poviete, že vyzeráte dobre.

Ak vás slová nenapadnú samé, skúste si niektoré z týchto fráz zopakovať:

  • Verím v seba a svoje schopnosti.
  • Prijímam sa taký/á, aký/á som.
  • Na mojich názoroch záleží.
  • Každým dňom sa mám rád/a viac a viac.
  • Zaslúžim si lásku už len tým, že som.

zrcadlo.jpg

Zamerajte sa na pokrok, nie na dokonalosť

V snahe o dokonalosť často nevidíme, aký veľký pokrok sme už urobili. Skúste si svoj veľký cieľ rozdeliť na menšie časti. Za každú dosiahnutú úroveň sa niečím odmeňte. Na chvíľu sa zastavte a tešte sa z pokroku.

Uvedomte si, v čom ste naozaj dobrí

Skvelo varíte? Hráte na klavír? Beháte po horách? To predsa len tak niekto nevie a nezvládne. Každý máme iné talenty a schopnosti, preto nemá zmysel porovnávať sa. Vždy tu bude niečo, čo vám ide aj nejde. Zamerajte sa na svoje silné stránky a rozvíjajte ich ďalej.

oslava.jpg

Odpustite si chyby z minulosti

To, čo sa vám nepodarilo v minulosti, neurčuje, kým ste teraz. Ak ste sa poučili z minulých chýb, naozaj nie je dôvod, aby ste si ich neustále vyčítali a obzerali sa späť. Teraz ste oveľa ďalej.

Obklopte sa správnymi ľuďmi

Možno by sme mali povedať, aby ste sa radšej neobklopovali ľuďmi, ktorí vás nepodporujú. Niektoré priateľstvá môžu byť toxické. To, že váš partner podkopáva vašu sebadôveru, môže byť spôsob nebezpečnej manipulácie. Zamyslite sa nad tým, či nemáte vo svojom okolí niekoho, kto vás zhadzuje.

Cestou k sebaláske vás prevedie terapia

Môže byť naozaj náročné zmeniť svoj vzťah k sebe samému/samej a všetkým presvedčeniam, v ktorých ste roky žili. Ak ste sa rozhodli pracovať na láske k sebe, terapia vám môže byť veľkou pomocou.

Odborný terapeut vám pomôže rozpoznať a postupne zmeniť vaše sebakritické myšlienkové vzorce, naučiť sa byť k sebe láskavý/á a uvedomiť si svoju hodnotu. V bezpečnom a dôvernom prostredí. Plne online na stránke Hedepy. Prečítajte si, ako funguje online terapia. Čoskoro sa veci môžu začať meniť k lepšiemu.

Nebuďte na to sami

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v náročnej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nezažili. Každá, skutočne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. A rovnako aj tá vaša. A preto, ak o tom aspoň troška uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nezostávajte na to sami. Pomoc vám poskytne viac ako 100 terapeutov, z ktorých si môžete vybrať toho, kto vyhovuje vašim potrebám, a dohodnúť si stretnutie hneď na nasledujúci deň. S terapeutom sa následne spojíte z pohodlia domova.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať

Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta

Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek

Tipy, zľavy, novinky

Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna