Psychiater, psychológ, terapeut: aký je medzi nimi rozdiel a za kým ísť?

Psychiater, psychológ, terapeut: aký je medzi nimi rozdiel a za kým ísť?


Zdieľať článok

Existuje niekoľko typov odborníkov na duševné zdravie. Ako si teda vybrať toho správneho, ktorý vám pomôže? Po prečítaní nasledujúcich riadkov budete mať jasno. Priblížime si profesie psychiatra, psychológa, terapeuta a kouča a povieme si, kedy sa na ktorého z nich obrátiť.

Rozdiel medzi psychológom, psychiatrom, terapeutom a koučom

Každý z nich má iný typ vzdelania alebo výcviku, pomáha alebo lieči iným spôsobom a zaoberá sa aj inými ťažkosťami.

Kto je psychiater

Psychiater je lekár s titulom MUDr. získaným na lekárskej fakulte. Musí mať teda za sebou 5 rokov praxe a zloženú atestačnú skúšku z psychiatrie. Môže sa špecializovať na rôzne podoblasti psychiatrie, napríklad na detskú psychiatriu alebo liečbu závislostí.

Psychiater stanovuje diagnózu, vytvára plán liečby a ako jediný predpisuje lieky. Na rozdiel od psychológa alebo terapeuta nelieči slovami, takže k nemu nepôjdete na terapiu (pokiaľ nemá okrem vzdelania aj terapeutické vzdelanie). Môže vám však odporučiť terapiu ako súčasť vášho liečebného plánu. Navštevovali by ste teda dvoch odborníkov súčasne.

Kedy vyhľadať psychiatra

Veľmi zjednodušene, kedykoľvek, keď je vaše trápenie také veľké, že máte pocit, že to bez liekov nezvládnete. Psychiater vám pomôže pri ťažkých a chronickych stavoch, ako sú ťažké depresie a úzkosti, vážne poruchy spánku a nálady, poruchy príjmu potravy, ťažké závislosti, strata kontaktu s realitou a mnohé ďalšie.

sezení s terapeutem

Kto je psychológ

Psychológ má ukončené jednoodborové magisterské štúdium alebo doktorandské štúdium navyše. Môže mať iné zameranie a pracovať napríklad ako školský alebo väzenský psychológ.

Psychológ bez ďalšieho vzdelania poskytuje psychologické poradenstvo a psychodiagnostiku. Na rozdiel od terapie je poradenstvo skôr krátkodobé, kľudne len jednorazové. Na základe vyšetrenia vám psychológ odporučí vhodný postup starostlivosti. Môže vás napríklad odporučiť na odborné psychiatrické vyšetrenie alebo na určitý typ terapie. Často však má aj terapeutické vzdelanie a sám ponúka terapiu.

Kedy vyhľadať psychológa

S návštevou poradenského psychológa nikdy neurobíte chybu. Ten vám odporučí ideálny postup liečby a v prípade potreby vás odkáže na ďalších odborníkov. Môže vám pomôcť s menšími aj vážnejšími problémami. Jednoducho povedané, psychológ lieči slovami, zatiaľ čo psychiater lieči liekmi.

Kto je terapeut

Terapeut má za sebou niekoľko rokov akreditovaného terapeutického výcviku ukončeného skúškou. Môže mať rôzne vzdelanie, často je absolventom psychológie, psychiatrie alebo sociálnej práce. Odbornosť a profesionalitu terapeuta spoznáte aj podľa jeho členstva v terapeutickej asociácii, ako je ČAP alebo EAP.

Terapia pomáha psychologickými prostriedkami, teda slovom, a je dlhodobá. Kľudne môže prebiehať online. S terapeutom sa môžete stretávať dvakrát týždenne alebo raz mesačne. V závislosti od toho, ako sa cítite. Viac informácií nájdete v článku Čo je terapia a pre koho je určená.

Kedy vyhľadať terapeuta

Škála tém, s ktorými vám môže terapeut pomôcť, je naozaj široká. K terapeutovi môžete prísť s akoukoľvek duševnou bolesťou, smútkom, ľahšími formami skľúčenosti a tiesne, vzťahovými problémami, stresom a vyhorením, duševnou traumou, nízkym sebavedomím, stratou motivácie a túžbou po sebapoznaní a sebarozvoji.

klient na online sezení

Kto je kouč

Kouč vám pomáha stanoviť si ciele a dosiahnuť ich. Na rozdiel od terapeuta sa kouč zameriava viac na prítomnosť a najmä na budúcnosť. Menej pracuje s minulosťou.

Koučovanie nie je liečebná metóda. Jeho techniky využívajú dobre mierené otázky, ktoré vás vedú k vlastnému úsudku. Nútia vás intenzívne premýšľať. Kouč vám nebude hovoriť, čo máte robiť, ale pomôže vám nájsť vaše vlastné odpovede.

Problémom je, že za kouča sa, žiaľ, môže označiť ktokoľvek. Nemusí mať žiadne špecializované vzdelanie. Odborníka spoznáte podľa toho, že absolvoval trénerské školenie akreditované oficiálnou inštitúciou, napríklad MŠMT. V ideálnom prípade by mal mať aj certifikát alebo byť členom medzinárodných trénerských inštitúcií EMCC alebo IFC.

Kedy vyhľadať kouča

Medzi bežné témy koučovania patrí motivácia alebo rozhodovanie v spojení s prácou, vzťahmi, financiami a inými témami. Kouč vám môže pomôcť nájsť vlastnú víziu, zistiť, čo pre seba skutočne chcete, a pohnúť sa z miesta.

Stále neviete, na koho sa obrátiť? Radi vám pomôžeme vybrať toho správneho odborníka. Stačí nám napísať do chatovacieho poľa v pravom dolnom rohu, s čím sa trápite, a my vám odporučíme toho najlepšieho človeka, ktorého môžete osloviť.

Nenaleťte falošným odborníkom

Bohužiaľ, čoraz častejšie ponúkajú psychickú pomoc ľudia, ktorí nemajú potrebné vzdelanie. A to môže mať pre človeka, ktorý prechádza ťažkým obdobím, vážne dôsledky. V médiách sa im začalo hovoriť „psychošmejdi".

Preto skôr, ako si kdekoľvek objednáte sedenie, uistite sa, že ide o skutočného odborníka s  absolvovaným vzdelaním alebo výcvikom.

V Hedepy spolupracujeme s desiatkami certifikovaných terapeutov a každého z nich sme starostlivo preverili a tak si u nás môžete dohodnúť stretnutie na online terapiu.

Nájdete u nás:

  • psychológov/psychológičky,
  • terapeutov/terapeutky vo výcviku alebo s ukončeným výcvikom, ktorí spĺňajú kritériá profesijných organizácií (ČAP, ČPtS, EAP, JEP),
  • terapeutov/terapeutky, ktorí sú členmi profesijných organizácií (ČAP, ČPtS, EAP, JEP).

Každý z nich má svoj vlastný profil, kde nájdete ich certifikáty, diplomy, špecializáciu, vlastné výkony a video vizitku. Môžete si tak byť istý/á, že sa vám bude venovať skutočný odborník.

Nebuďte na to sami

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v náročnej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nezažili. Každá, skutočne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. A rovnako aj tá vaša. A preto, ak o tom aspoň troška uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nezostávajte na to sami. Pomoc vám poskytne viac ako 100 terapeutov, z ktorých si môžete vybrať toho, kto vyhovuje vašim potrebám, a dohodnúť si stretnutie hneď na nasledujúci deň. S terapeutom sa následne spojíte z pohodlia domova.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať
Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek
Tipy, zľavy, novinky
Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna