7 znakov toxického priateľstva a ako ho ukončiť

7 znakov toxického priateľstva a ako ho ukončiť


Zdieľať článok

Poznať toxické priateľstvo nemusí byť jednoduché. Často začne skvele a máme pocit, že si rozumieme. Napríklad sme spoločne aj vyrastali. Postupom času sa ale začne vyvíjať zlým smerom a necítime sa s druhým dobre.

Toxické priateľstvo nie je pre našu psychiku ničím dobrým. Môže nám poriadne zrážať sebavedomie, uberať energiu a manipulovať nás do vecí, ktoré sami nechceme. Často dokonca tak skryto, že príčinu hľadáme niekde inde.

Ako teda spoznať, že je kamarát alebo kamarátka toxická, jej priateľstvo falošné, a hlavne ako také priateľstvo v pokoji ukončiť, keď to už ďalej nejde?

7 znakov toxického priateľstva

Poďme sa pozrieť na to, či je vaše priateľstvo naozaj toxické. Poznávate ho alebo ju v niektorom z týchto bodov?

1. Nerešpektuje vaše názory a hranice

Svoj názor vníma ako jediný správny. Bude vás o ňom presviedčať a vyhovárať vám, čo si myslíte. Alebo vás to ani nenechá dopovedať. Bude vám dávať rady do života, o ktoré nestojíte, a spochybňovať, čo robíte, pokiaľ to nie je v súlade s jej/jeho vlastným presvedčením.

ženy se hádají

2. Často vás kritizuje

V zdravom priateľstve jeden druhého nekritizuje, ale snaží sa mu pomôcť. Napríklad miesto „Zase ten pohovor nevyšiel? Ja ti hovoril/a, že si máš to CV upraviť a obliecť si niečo iné,” povie „Nabudúce to určite vyjde. Môžem ti pomôcť sa pripraviť? Čo napríklad zájsť kúpiť niečo na seba, nech sa cítiš sebavedomejšie, a pozrieť spoločne na tvoje CV, nech ho vyladíme?” Vždy s vami bude hovoriť tak, aby vás to neranilo a nebude sa vás snažiť meniť.

3. Emocionálne vás vydiera

Možno niekedy nemáte čas rýchlo odpísať a po chvíli už vám v telefóne pristane vyčítavá správa v štýle „Zase na mňa kašleš?” alebo „Tak vďaka za odpoveď” apod. Ak vo vás ten druhý akokoľvek vzbudzuje pocity viny alebo strachu, ide o emocionálne vydieranie.

4. Súťaží s vami

Akonáhle sa vám niečo podarilo alebo ste si napríklad niečo zaobstarali, neznesie pomyslenie, že za vami zaostáva. Hneď to musí napraviť. V horšom prípade sa to môže týkať aj ľudí. Keď sa vám niekto páči, začne s ňou/ním flirtovať, alebo vás naopak zosmiešni. Áno, znie to ako zo stredoškolského filmu, ale naozaj sa to deje aj medzi dospelými.

5. Nie je tu pre vás, keď to potrebujete

Pokiaľ má problém, hneď vám volá, aby ste to prebrali, alebo rovno pomohli s riešením. Vaše problémy ale zľahčuje a snaží sa od nich odviesť reč. Nenechá vás sa vyrozprávať, alebo vám rovno povie, že nemá práve čas (ale nájde si skvelú výhovorku).

vyrušena u spaní

6. Nepraje vám vaše úspechy

Štipka zdravej závisti neuškodí, praví priatelia si svoje úspechy ale vždy prajú a radujú sa spoločne. Niekedy to tak na prvý pohľad vyzerá aj u toxických kamarátok, všimnite si ale, či po čase nebudete počuť vetu typu: „Ja by som povýšenie ani nechcela. U nás v kancelárii mám pohodu, zato ty teraz budeš strhaná.“

7. Neustále žiada láskavosti, ale sama pre vás nič nespraví

Jednoducho stále dávate, ale nič nedostávate. V priateľstve je dôležitá rovnováha. Raz pomôžete so sťahovaním vy, nabudúce zase on/ona. Naozajstní priatelia si na daný deň nič nedohovoria, keď vedia, že ich potrebujete. A nemusí ísť ani o nič veľké. Stačí pozvanie na obed, ktoré vám nikdy neoplatí..

Kedy stojí za to o priateľstvo bojovať

Toxické správanie nemusí nutne vždy znamenať, že vám chce človek ublížiť. Možno sa k vám správa len tak, ako to videl často doma. Pripadá mu to skrátka normálne.

Niekedy máme aj pocit, že je človek toxický preto, že je často negatívny. Vidí svet čierno, nonstop sa sťažuje alebo ohovára. V jeho prítomnosti sa potom predsa nemôžeme cítiť dobre. To ale neznamená, že je zlý a nezáleží mu na nás. Môže sa motať v kruhu zažitých presvedčení a stereotypov, z ktorých nedokáže vystúpiť.

Ak o priateľstvo stojíte, nepristupujte na negatívnu vlnu a skúste inšpirovať svojim pozitívnym prístupom. Spýtajte sa, prečo také myšlienky má, čo ju/ho k takémuto správaniu vedie a čo ju trápi. Skúste napríklad navrhnúť aj odbornú pomoc, či o ňu stojí. Pre zmenu nastavenia mysle skvele pomáha koučing, pre hlbšiu prácu so závažnejšími problémami potom terapia.

Ako ukončiť toxické priateľstvo

Skúšali ste to a ponúkaná pomoc nezafungovala? Do zmeny nemôžete nikoho nútiť. Ak ste sa rozhodli priateľstvo ukončiť, najlepším riešením je vždy úprimnosť. Možno nebude všetko stratené a keď priamo vysvetlíte, čo presne vám ubližuje, pochopí to a bude sa snažiť zmeniť. Niekedy ani my sami nepoznáme svoje hranice, a tak si necháme páčiť príliš.

Nedávajte si ale za vinu, že priateľstvo ukončujete. Dlhodobé toxické vzťahy môžu naozaj zamávať s naším psychickým a neskôr aj fyzickým zdravím. Musíte sa pred nimi chrániť. Tieto štyri kroky vám pomôžu priateľstvo ukončiť s čistým svedomím:

  1. Identifikujte toxické správanie – urobte krok späť a zamyslite sa, aké konkrétne správanie je toxické a škodí vám. Pomôže vám to pochopiť, prečo musíte priateľstvo ukončiť, a kamarátke to vysvetliť.
  2. Porozprávajte sa – buďte úprimní a povedzte, aké konkrétne správanie vám ubližuje a už ho ďalej nechcete tolerovať. Neobviňujte, ale radšej hovorte o svojich vlastných pocitoch. Nastavte si jasné hranice, ktoré musí kamarátka rešpektovať, ak sa s vami chce ďalej priateliť.
  3. Držte si chvíľu odstup – dajte vám obom čas, aby ste spracovali svoje emócie a mohli sa nad celým rozhovorom zamyslieť.
  4. Dajte druhú šancu alebo priateľstvo ukončite – ak rozhovor nedopadol dobre, je jasným riešením toxické priateľstvo ukončiť. Možno si ale kamarát alebo kamarátka ani neuvedomoval/a, čo vám spôsobuje a chce na sebe zapracovať. Potom je na vás, či dáte priateľstvu ešte šancu.

Naložiť s toxickým priateľstvom nie je vôbec jednoduché. Ak sa bojíte ho ukončiť, už ste to skúšali, ale bez úspechu, alebo je ťažké sa so stratou priateľstva vyrovnať, nemusíte na to byť sami. Terapia vám môže pomôcť náročné obdobie prekonať, zistiť, prečo podobných ľudí do svojho života priťahujete, a nastaviť si zdravé hranice. Aby vaše ďalšie vzťahy boli zdravšie.

V Hedepy sa môžete k terapii pripojiť pohodlne online. V tíme máme vyše 100 certifikovaných terapeutov. Stačí si urobiť krátky test a odporučíme vám troch najvhodnejších terapeutov na mieru.

Nebuďte na to sami

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v náročnej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nezažili. Každá, skutočne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. A rovnako aj tá vaša. A preto, ak o tom aspoň troška uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nezostávajte na to sami. Pomoc vám poskytne viac ako 100 terapeutov, z ktorých si môžete vybrať toho, kto vyhovuje vašim potrebám, a dohodnúť si stretnutie hneď na nasledujúci deň. S terapeutom sa následne spojíte z pohodlia domova.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať
Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek
Tipy, zľavy, novinky
Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna