Poznať toxické priateľstvo nemusí byť jednoduché. Často začne skvele a máme pocit, že si rozumieme. Napríklad sme spoločne aj vyrastali. Postupom času sa ale začne vyvíjať zlým smerom a necítime sa s druhým dobre.
Toxické priateľstvo nie je pre našu psychiku ničím dobrým. Môže nám poriadne zrážať sebavedomie, uberať energiu a manipulovať nás do vecí, ktoré sami nechceme. Často dokonca tak skryto, že príčinu hľadáme niekde inde.
Ako teda spoznať, že je kamarát alebo kamarátka toxická, jej priateľstvo falošné, a hlavne ako také priateľstvo v pokoji ukončiť, keď to už ďalej nejde?
Poďme sa pozrieť na to, či je vaše priateľstvo naozaj toxické. Poznávate ho alebo ju v niektorom z týchto bodov?
Svoj názor vníma ako jediný správny. Bude vás o ňom presviedčať a vyhovárať vám, čo si myslíte. Alebo vás to ani nenechá dopovedať. Bude vám dávať rady do života, o ktoré nestojíte, a spochybňovať, čo robíte, pokiaľ to nie je v súlade s jej/jeho vlastným presvedčením.
V zdravom priateľstve jeden druhého nekritizuje, ale snaží sa mu pomôcť. Napríklad miesto „Zase ten pohovor nevyšiel? Ja ti hovoril/a, že si máš to CV upraviť a obliecť si niečo iné,” povie „Nabudúce to určite vyjde. Môžem ti pomôcť sa pripraviť? Čo napríklad zájsť kúpiť niečo na seba, nech sa cítiš sebavedomejšie, a pozrieť spoločne na tvoje CV, nech ho vyladíme?” Vždy s vami bude hovoriť tak, aby vás to neranilo a nebude sa vás snažiť meniť.
Možno niekedy nemáte čas rýchlo odpísať a po chvíli už vám v telefóne pristane vyčítavá správa v štýle „Zase na mňa kašleš?” alebo „Tak vďaka za odpoveď” apod. Ak vo vás ten druhý akokoľvek vzbudzuje pocity viny alebo strachu, ide o emocionálne vydieranie.
Akonáhle sa vám niečo podarilo alebo ste si napríklad niečo zaobstarali, neznesie pomyslenie, že za vami zaostáva. Hneď to musí napraviť. V horšom prípade sa to môže týkať aj ľudí. Keď sa vám niekto páči, začne s ňou/ním flirtovať, alebo vás naopak zosmiešni. Áno, znie to ako zo stredoškolského filmu, ale naozaj sa to deje aj medzi dospelými.
Pokiaľ má problém, hneď vám volá, aby ste to prebrali, alebo rovno pomohli s riešením. Vaše problémy ale zľahčuje a snaží sa od nich odviesť reč. Nenechá vás sa vyrozprávať, alebo vám rovno povie, že nemá práve čas (ale nájde si skvelú výhovorku).
Štipka zdravej závisti neuškodí, praví priatelia si svoje úspechy ale vždy prajú a radujú sa spoločne. Niekedy to tak na prvý pohľad vyzerá aj u toxických kamarátok, všimnite si ale, či po čase nebudete počuť vetu typu: „Ja by som povýšenie ani nechcela. U nás v kancelárii mám pohodu, zato ty teraz budeš strhaná.“
Jednoducho stále dávate, ale nič nedostávate. V priateľstve je dôležitá rovnováha. Raz pomôžete so sťahovaním vy, nabudúce zase on/ona. Naozajstní priatelia si na daný deň nič nedohovoria, keď vedia, že ich potrebujete. A nemusí ísť ani o nič veľké. Stačí pozvanie na obed, ktoré vám nikdy neoplatí..
Toxické správanie nemusí nutne vždy znamenať, že vám chce človek ublížiť. Možno sa k vám správa len tak, ako to videl často doma. Pripadá mu to skrátka normálne.
Niekedy máme aj pocit, že je človek toxický preto, že je často negatívny. Vidí svet čierno, nonstop sa sťažuje alebo ohovára. V jeho prítomnosti sa potom predsa nemôžeme cítiť dobre. To ale neznamená, že je zlý a nezáleží mu na nás. Môže sa motať v kruhu zažitých presvedčení a stereotypov, z ktorých nedokáže vystúpiť.
Ak o priateľstvo stojíte, nepristupujte na negatívnu vlnu a skúste inšpirovať svojim pozitívnym prístupom. Spýtajte sa, prečo také myšlienky má, čo ju/ho k takémuto správaniu vedie a čo ju trápi. Skúste napríklad navrhnúť aj odbornú pomoc, či o ňu stojí. Pre zmenu nastavenia mysle skvele pomáha koučing, pre hlbšiu prácu so závažnejšími problémami potom terapia.
Skúšali ste to a ponúkaná pomoc nezafungovala? Do zmeny nemôžete nikoho nútiť. Ak ste sa rozhodli priateľstvo ukončiť, najlepším riešením je vždy úprimnosť. Možno nebude všetko stratené a keď priamo vysvetlíte, čo presne vám ubližuje, pochopí to a bude sa snažiť zmeniť. Niekedy ani my sami nepoznáme svoje hranice, a tak si necháme páčiť príliš.
Nedávajte si ale za vinu, že priateľstvo ukončujete. Dlhodobé toxické vzťahy môžu naozaj zamávať s naším psychickým a neskôr aj fyzickým zdravím. Musíte sa pred nimi chrániť. Tieto štyri kroky vám pomôžu priateľstvo ukončiť s čistým svedomím:
Naložiť s toxickým priateľstvom nie je vôbec jednoduché. Ak sa bojíte ho ukončiť, už ste to skúšali, ale bez úspechu, alebo je ťažké sa so stratou priateľstva vyrovnať, nemusíte na to byť sami. Terapia vám môže pomôcť náročné obdobie prekonať, zistiť, prečo podobných ľudí do svojho života priťahujete, a nastaviť si zdravé hranice. Aby vaše ďalšie vzťahy boli zdravšie.
V Hedepy sa môžete k terapii pripojiť pohodlne online. V tíme máme vyše 100 certifikovaných terapeutov. Stačí si urobiť krátky test a odporučíme vám troch najvhodnejších terapeutov na mieru.