Nepáči sa vám, ako sa k vám správa, ale zároveň pochybujete, či sú vaše pocity správne. Čo ak si to len namýšľate a je to vaša chyba?

Stalo sa vám niečo podobné? Potom dávajte pozor. Možno s vami manipuluje jednou z najzákernejších foriem manipulácie nazývanou gaslighting. Pozrime sa na to, ako túto manipuláciu vo vzťahu rozpoznať a ako sa jej brániť.

Čo to gaslighting je?

Gashlighting je forma psychickej manipulácie a emocionálneho zneužívania, pri ktorej sa manipulátor snaží rozvrátiť vaše vnímanie reality. Snaží sa vás presvedčiť, že vaše vlastné spomienky alebo pocity nie sú skutočné alebo validné. Tvrdí, že si veci vymýšľate, ste precitlivený, preháňate alebo to bolo inak. Opakovane popiera, čo sa stalo, snaží sa vás zmiasť, protirečiť si, klame a ponižuje vás.

Gashlighting môže začať nenápadne, ale postupne vás privedie do bodu, keď sa sami seba pýtate, či ste vôbec normálny. Nie sú to len obyčajné klamstvá, ale systematické a často zámerné skresľovanie reality. To je dôvod, prečo býva gaslighting dlhodobý. A je o to ťažšie ho rozpoznať.

Gaslighting nemá slovenský preklad. Jeho názov má však zaujímavý pôvod. Je odvodený od filmového thrilleru Gaslight zo 40. rokov minulého storočia. V ňom sa muž snaží presvedčiť svoju manželku, že sa zbláznila, aby ju dostal do ústavu a získal jej majetok. Jednou z jeho manipulačných taktík je stlmenie plynových svetiel v dome. Potom manželku presvedčí, že nie sú stlmené. Tým sa snaží podkopať jej dôveru v to, čo vníma, a doviesť ju k záveru, že sa zbláznila.

gaslighting1.jpg

Čo je cieľom manipulátora? Prečo vám to robí?

Manipulátori sa nad vami snažia získať moc. Zvyčajne majú nízke sebavedomie a týmto spôsobom si kompenzujú vlastné nedostatky. Chcú vás ovládať a mať nad vami kontrolu. Znehodnotiť vaše vlastné sebavedomie, aby sa cítili mocnejší. Často trpia poruchou osobnosti, napríklad narcizmom.

Najčastejšie dochádza k psychickej manipulácii v partnerskom vzťahu, ale terčom môžu byť aj iní členovia rodiny, podriadení alebo kolegovia v práci.

Prostredníctvom sociálnych médií sa gaslighting začal využívať ešte vo väčšej miere s cieľom ovládať masy ľudí. Jeho nástrojmi sa stali konšpiračné teórie, falošné správy, internetový trolling a takisto niektorí politici. My ale zostaneme pri gaslightingu ako forme manipulácie v osobných vzťahoch, pretože tie máte možnosť ovplyvniť sami.

Ako spoznať gaslighting

Čím dlhšie ste vystavený gaslightingu, tým je to ťažšie. Manipulátor sa snaží podkopať vaše vnímanie a sebadôveru. Často začnete hľadať chyby sami v sebe. Uveríte tomu, že reagujete prehnane, že sa to takto nestalo alebo že si takéto zaobchádzanie vlastne zaslúžite. Začnete o sebe pochybovať.

Manipulátor sa vás často snaží presvedčiť, že mu na vás záleží a chce vám pomôcť. O to je to komplikovanejšie.

Tu sú varovné signály, podľa ktorých môžete rozpoznať gaslighting:

 • Vy a manipulátor sa stále o niečom hádate. Pýtate sa sami seba, či si to správne pamätáte, a strácate prehľad o vlastných emóciách.
 • Často sa za niečo ospravedlňujete, pretože sa cítite zle. Ale vlastne neviete, za čo.
 • Čoraz ťažšie sa rozhodujete samostatne aj o malých veciach. Vaše sebavedomie je oslabené a možno sa ani nepoznáte. Cítite sa neschopný.
Blízky a dlhodobý vzťah s osobou, ktorá nami vedome alebo nevedome manipuluje, je ako plíživá choroba, ktorá nám berie silu, zdravie a sebadôveru. Dokonca aj svet okolo nás sa stáva zmäteným a nebezpečným, a to tým viac, čím viac sa pripútavame k manipulátorovi. Veľkú úlohu zohráva počiatočný pozitívny dojem, pocit veľkej blízkosti, spojenia a bezpodmienečného prijatia. Kontrola je často maskovaná ako záujem a starostlivosť, tiež emocionálny prejav, ktorý vedie k našim pocitom zodpovednosti a viny. Stávame sa súčasťou špirály, akoby nevinne a v mene lásky. Manipulátor môže zneužiť náš túžobný inštinkt po blízkosti a porozumení. Práve toto tajomné prepletenie emócií nás chytá do pasce, v ktorej je ťažšie odhaliť prvé tiene manipulácie. Nakoniec sa zrazu prebudíme v labyrinte neistoty. Pocity bezmocnosti a neslobody sú tieňom, ktorý nám neustále visí nad hlavou. Naše vlastné hodnoty sú skreslené a postupne strácame sebaúctu. Manipulátor, zdanlivo rezignovaný, môže tento zmätok využiť na posilnenie svojej kontroly. Odcudzenie od vonkajšieho sveta sa stáva každodennou realitou. Naše presvedčenie a hranice sú zabudnuté a my sa ocitáme v zajatí manipulácie, ktorá nás drží na uzde. Vzťah, ktorý mal byť základom bezpečia a lásky, sa mení na väzenie citovej závislosti. V tejto skrytej dráme sa bojíme opustiť známe, ale toxické prostredie. Bojíme sa neistého sveta, ktorému by sme museli čeliť mimo dosahu manipulátora. A tak, aj keď trpíme, obviňujeme sa ešte viac. Zotrvávame, zatiaľ čo manipulátor nás stále okráda. Nájsť cestu z tejto temnej špirály je ťažké, ale možné. Poznanie a pochopenie manipulácie je prvým krokom. Dôležitým krokom je stanovenie pevných hraníc a postavenie sa kontrolným mechanizmom s podporou terapeuta. Hoci to nie je ľahká cesta, za znovuobjavenie vnútornej hodnoty a slobody sa oplatí bojovať.
 Mgr. Zuzana Steigerwaldová
Mgr. Zuzana Steigerwaldová

5 príkladov gaslightingu a psychickej manipulácie

Pozrime sa však na to konkrétnejšie, aby ste si mohli byť istý. Tu sú typy výrokov, ktoré manipulátori radi používajú.

 1. Spochybňujú vaše spomienky
 • „To sa nikdy nestalo.“
 • „Neviem, o čom to hovoríš.“
 • „To som nikdy nepovedal./a“
 1. Zľahčujú vaše pocity
 • „Neber to tak vážne.“
 • „Zase preháňaš.“
 1. Keď chcete hovoriť o svojich pocitoch, zmení tému
 • „Ale prosím ťa. Radšej mi povedz…“
 • „Nekaz nám zasa deň. Musím s tebou prebrať…“
 1. Obviňujú vás
 • „To si ty, kto je príliš citlivý/á.“
 • „Mal/a by si sa zamyslieť nad svojim chovaním, nie ma neustále obviňovať.“
 1. Popierajú skutočnosť
 • „To je len tvoja fantázia.“
 • „To je hlúposť. Ako si na to prosím ťa prišla/prišiel?“

Gaslighting môžete zažívať aj v práci

Tam to môže vyzerať napríklad tak, že manažér obviňuje vás alebo váš tím z neúspešného projektu. Ak proti tomu niečo namietnete, pretože rozhodnutie bolo jeho, môže vám odpovedať, že ste jeho úlohu v projekte zle pochopili alebo že to tak nebolo.

Ďalším príkladom môže byť, keď vám niekto nepošle pozvánku na stretnutie a potom sa čuduje, prečo ste neprišli. Neprizná sa, že vám neposlal pozvánku a obviní vás. Určite ste to prehliadli.

gaslighting2.jpg

Ako na gaslighting reagovať a manipulátora oslabiť

V prvom rade si treba uvedomiť, že za to nemôžete vy. Vaše pocity sú úplne v poriadku a na mieste. Dôverujte im a dôverujte sebe. Ak máte pocit, že niečo nie je v poriadku, pravdepodobne to tak je.

Hlavnou obranou proti gaslightingu a iným druhom manipulácie je sebadôvera, asertivita a nastavenie hraníc. Vo vážnejších situáciách však musíte na svoju obranu zájsť ďalej.

Konkrétne kroky, ako oslabiť manipulátora

 • Nedovoľte mu, aby znevažoval vaše pocity – ak vám manipulátor povie, že ste príliš citlivý alebo prehnane reagujete, sebavedomo odpovedzte: „Nehovor mi, ako sa mám cítiť. Takto sa práve teraz cítim a tvoje správanie sa mi nepáči.“
 • Držte sa svojich spomienok – nedovoľte mu, aby vám tvrdil, že sa niečo stalo inak, ako sa stalo v skutočnosti. Môžete povedať: „Viem, čo som videl/a, a som si tým stopercentne istý/á.“
 • Dokumentujte udalosti – Ak sa s vami neustále háda, že sa veci stali inak, začnite ich dokumentovať. Zapíšte si, čo kedy povedal/a, alebo si to hneď nahrajte, ak môžete.
 • Opýtajte sa ostatných – Opíšte svoje skúsenosti svojim blízkym. Ak ide o problém v práci, opýtajte sa kolegov. Získate iný objektívny pohľad a možno zistíte, že to vidia rovnako.
 • Nehrajte jeho hru – Stanovte pevné hranice a pokojne a jasne ich oznámte. Ak ich nedodrží, odíďte od komunikácie. Môžete napríklad povedať: „Ak budeš pokračovať v obviňovaní, nebudem s tebou o tejto téme ďalej diskutovať.“
 • Vyhnite sa izolácii – v závažných prípadoch sa vás môže manipulátor pokúsiť izolovať od ostatných, aby vás ľahšie ovládal. Nedovoľte, aby sa postavil medzi vás a vašu rodinu alebo priateľov. Ak o nich niečo tvrdí, overte si to.

gaslighting3.jpg

Hlavne v tom nezostávajte sami

Čeliť gaslightingu je naozaj psychicky náročné. Môže sa dostať až do štádia psychického týrania. Zverte sa svojim blízkym a zvážte možnosť vyhľadať odbornú pomoc terapeuta. Je dôležité hovoriť o svojich pocitoch a získať pohľad zvonka. Terapeut vám môže pomôcť pozrieť sa na situáciu triezvym, nezaujatým pohľadom. Poradí vám, ako sa môžete v konkrétnych situáciách brániť, a pomôže vám odpútať sa od manipulátora.

V Hedepy máme viac ako 150 overených terapeutov a svoje sedenie môžete absolvovať už za niekoľko dní – online, odkiaľkoľvek sa cítite bezpečne. Zistite, ako funguje online terapia, a dohodnite si stretnutie na pár kliknutí.

Zaslúžite si byť vo vzťahu, v ktorom cítite bezpodmienečnú lásku, úctu a porozumenie. Terapia vám pomôže odpútať sa od manipulátora.

Nebuďte na to sami

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v náročnej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nezažili. Každá, skutočne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. A rovnako aj tá vaša. A preto, ak o tom aspoň troška uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nezostávajte na to sami. Pomoc vám poskytne viac ako 100 terapeutov, z ktorých si môžete vybrať toho, kto vyhovuje vašim potrebám, a dohodnúť si stretnutie hneď na nasledujúci deň. S terapeutom sa následne spojíte z pohodlia domova.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať
Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek
Tipy, zľavy, novinky
Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna