Ako prežiť Vianoce a stanoviť si pevné osobné hranice

Želáme si šťastné a veselé, ale pre mnohých z nás sú skôr stresujúce. Očakáva sa od nás, že dorazíme na nespočetné množstvo vianočných večierkov, často musíme čeliť nevhodným otázkam príbuzných a po stýkrát vysvetľovať, že si už naozaj nedáme vaječný likér ani cukrovinky.

Ako všetok ten vianočný tlak ustáť a slušne odmietnuť ponuky, o ktoré nestojíme? Poradíme vám, ako si stanoviť osobné hranice a prežiť Vianoce v pokoji a mieri.

Čo je pre vás počas Vianoc dôležité?

S Vianocami je spojených toľko zvykov, pravidiel a očakávaní, že ľahko zabudneme na to, ako ich vlastne chceme prežiť. Ideme na autopilota podľa toho, ako sa veci majú – sú to predsa tradície.

Nemusí to tak byť. Napíšme si, čo je pre vás na Vianoce naozaj dôležité. Do jedného stĺpca napíšte, čo vám robí radosť, a do druhého, čo vám spôsobuje stres. Pomôže vám to ujasniť si priority a zredukovať to, čo vám nerobí dobre.

Ak vás práve teraz nič nenapadá, skúste si viesť denník svojich emócií. Keď vás napadne niečo, čo súvisí s Vianocami, zaznamenajte si, ako sa pri tom cítite, a zapíšte si to. Jednotlivé body môžete známkovať podobne ako v škole. Čoskoro získate predstavu o tom, čo vám robí radosť a čomu treba naopak povedať NIE.

denník emócií

Skutočne nemusí byť všetko perfektné

Niekedy si zážitok z Vianoc trochu kazíme sami. Snažíme sa, aby bolo všetko dokonalé, až nám v honbe za dokonalosťou dôjde dych a celá vianočná nálada je preč.

Poďte si preto tento rok stanoviť realistické ciele. Môžete napríklad obmedziť počet druhov cukroviniek, kúpiť vianočku v pekárni, nepreháňať to s upratovaním a výzdobou, vynechať niektoré večierky. Zmierte sa s tým, že niektoré veci nemusia ísť podľa plánu, a to je v poriadku. Najdôležitejší je váš pokoj a uvoľnená atmosféra. Aj keď sa na vás vaša svokra môže pozerať skrz prsty.

Ako si stanoviť osobné hranice a povedať NIE

Keď viete, čo vám spôsobuje stres okolo Vianoc, musíte si stanoviť osobné hranice, aby ste mohli povedať NIE, keď to potrebujete. Alebo aby ste odolali nevhodným komentárom a nezapájali sa do rozhovorov, ktoré sú vám nepríjemné.

Pozrime sa na konkrétne situácie a možnosti, ako na ne reagovať.

Ako odmietnuť pozvanie na večierok

Pozvania sa ťažko odmietajú. Obávame sa, že zmeškáme niečo dôležité, že odmietnutím niekoho zraníme alebo že nás nabudúce nepozvú. Cítite sa rovnako? Potom vám určite pomôže článok Z FOMO do JOMO: Ako sa prestať báť, že vám niečo unikne?.

Tu sú konkrétne tipy, ako môžete pozvanie slušne odmietúť:

  • „Veľmi si vážim tvojho pozvania, ale bohužiaľ nebudem môcť prísť. Tento rok skutočne potrebujem spomaliť a oddychovať. Dúfám, že si užijete krásny večierok a ďakujem za pochopenie.“
  • „Moc ďakujem, že ste na mňa mysleli. Rád/a by som prišiel/a, ale už mám iné záväzky, a tak mi to tentokrát nevýjde. Budem sa na vás tešiť zas niekedy nabudúce.“
sending_messages

Ako sa ospravedlniť z rodinného stretnutia a odísť skôr

Rodinným udalostiam sa niekedy nedá vyhnúť. Ak sú však pre vás stresujúce, vopred si stanovte, koľko času na nich strávite. Skôr než vás rozrušia, ospravedlňte sa z nich.

Môžete napríklad povedať:

  • „Som moc rád/a, že som s vami mohol/a byť, teraz už ale potrebujem ísť. Ďakujem za krásny čas.“
  • „Moc som si to s vami užil/a, ale zajtra ma čakajú povinnosti, tak už bohužiaľ musím ísť.“

S rodinou to môže byť ťažké a bez konkrétneho dôvodu vás nenechajú v pokoji odísť. Tak sa prípadne ospravedlňte, že vás bolí hlava alebo napríklad musíte ráno skoro vstávať.

Ako reagovať na nevhodné poznámky o vašom živote

Prečo si stále slobodný, prečo ešte nemáte deti, kedy si nájdete poriadnu prácu… Ak vám to nevyhovuje, nemusíte odpovedať na žiadne podobné otázky ani komentáre.

Skúste napríklad povedať:

  • „Chápem tvoj záujem, ale toto by som si radšej nechal/a pre seba. Povedz mi radšej…?“
  • „Prepáč, ale táto téma je pre mňa citlivá a radšej by som to teraz nerozoberal/a.“
  • „Ďakujem za tvoju starosť, ale sám/sama viem, čo je pre mňa dobré, a takto som spokojný/á.“

Ako odmietnúť alkohol

Fakt, že sa alkohol spája so sviatkami, neznamená, že ho naozaj musíte piť.

Ako alkohol odmietnúť:

  • „Ďakujem, ale dneska si potrebujem dať od alkoholu pauzu.“
  • „Ďakujem, ale zajtra veľmi skoro vstávam, tak to nesmiem prehnať. Máš aj nejaké nealko?“
  • „Ďakujem, ale poslednú dobu mi alkohol nerobí dobre, tak som ho prestal/a piť.“

Ak hostiteľ býva neodbytný, môžete na večierok prísť autom. Budete mať perfektný dôvod, prečo sa naozaj nemôžete ani kvapku.

christmas_celebration

Nastavenie osobných hraníc je výzva 

Povedať NIE môže byť spočiatku desivé. Bojíme sa, že niekomu ublížime, že nás bude súdiť alebo že nás nebude mať niekto rád. Máme pocit, že sa musíme zavďačiť. Preto niekedy netušíme, kde by vlastne mali byť naše osobné hranice, aby sme nešli proti sebe.

Cítite to tak aj vy? Osobné hranice sú skvelou témou pre terapiu. Terapeut vám môže pomôcť zorientovať sa vo vašich vlastných emóciách a zistiť, aké presvedčenia vám bránia klásť seba na prvé miesto. Naučí vás, ako s nimi pracovať, aby ste si za svojimi hranicami mohli pevne stáť.

V Hedepy sa môžete spojiť s viac ako 100 certifikovanými terapeutmi z celej krajiny a mať stretnutie už za pár dní.

Urobte si 5-minútový test a na základe jeho výsledkov vám odporučíme troch najvhodnejších terapeutov na mieru.

Nebuďte na to sami.

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.