Ako môže psychologická konzultácia pomôcť pri traume?

Duševné zranenie, ktoré narúša našu osobnú integritu a výrazne ovplyvňuje to, ako prežívame všetko nové. Hovorí sa, že každý z nás má traumu. V skutočnosti je to veľmi pravdepodobné riziko každodenného života. Naša ľudská reakcia naň je tiež veľmi prirodzená. Často sa však končí zamrznutím. Z nejakého dôvodu nepociťujeme vrodenú inštinktívnu reakciu, ktorá nám hovorí, aby sme utekali alebo bojovali. Opäť ide o dôležité informácie, ktoré traumatizovanej osobe pomáhajú prijať zmätok, v ktorom sa zo dňa na deň ocitla. Psychologická konzultácia môže ísť ešte ďalej. Má potenciál vyviesť človeka zo zajatia minulých zážitkov a umožniť mu, aby sa opäť tešil z prítomnosti.

Čo je trauma?

Psychická trauma je ľudská skúsenosť, ktorá je subjektívne prežívaná ako veľmi silný a život ohrozujúci zážitok. Najčastejšie ju spôsobujú vonkajšie faktory, ako sú prírodné katastrofy, vojna, dopravná nehoda, invazívny chirurgický zákrok, ale aj zneužívanie alebo dlhodobé neuspokojovanie základných citových potrieb, najmä v detstve. Trauma teda môže byť jednorazová alebo dlhodobá, môže byť akútna alebo môže mať podobu posttraumatickej stresovej poruchy.

 

Čo je posttraumatická stresová porucha?

Posttraumatická stresová porucha (PTSD) je oneskorená reakcia na traumatickú udalosť, ktorú sa nepodarilo spracovať a ktorá sa človeku vracia v pôvodnej surovej podobe (tzv. flashbacky). Sú to vkrádajúce sa myšlienky a spomienky na traumu. Zároveň má človek tendenciu vyhýbať sa všetkému, čo nejakým spôsobom súvisí s traumatickou udalosťou. Niektoré z prejavov, ktoré sa môžu vyskytnúť, zahŕňajú zhoršenú koncentráciu a schopnosť myslenia v dôsledku zvýšeného nabudenia organizmu.

Ako zistím, či mám posttraumatickú stresovú poruchu?

Hoci sa môže zdať, že za PTSP stoja len zjavné katastrofy, ako sú záplavy alebo hromadné nešťastia, traumy často zahŕňajú udalosti, ktoré sa javia oveľa nenápadnejšie a ktoré by ktokoľvek iný mohol vnímať ako podstatne menej ohrozujúce. Často im ani nevenujeme pozornosť, hoci majú na náš život veľký vplyv. Traumatizujúci pôrod môže byť napríklad taký, pri ktorom sa žena rozhodne nemať ďalšie dieťa, hoci doteraz možno snívala o veľkej rodine. Rovnako to môže byť partnerova nevera, ktorá otrasie našou dôverou, a my potom úplne zmeníme spôsob, akým fungujeme v našich vzťahoch, ak vôbec nejaké máme.

Testy na posttraumatickú stresovú poruchu sú dostupné online v rôznych variantoch. Výsledky sú však vždy orientačné. Spoľahlivé vyšetrenie poskytuje psychiater a klinický psychológ, ktorý často vylúči alebo potvrdí prítomnosť iných duševných ochorení.

hedepy-petr-3-w

Ako sa lieči posttraumatická stresová porucha?

Liečbou prvej voľby je psychoterapia, ktorá môže byť v niektorých prípadoch podporená liekmi, najčastejšie antidepresívami. Vďaka pokroku v neurovede vieme o traume o niečo viac, najmä môžeme mapovať zmeny na úrovni centrálneho nervového systému. Tieto poznatky sa využívajú napríklad pri metóde EMDR (spracovanie očných pohybov a desenzibilizácia). Základom modernej psychologickej konzultácii je potom podpora schopnosti človeka liečiť sa sám. Vzniká na pozadí dôverného vzťahu medzi klientom a terapeutom. Iba v takomto bezpečnom priestore sa môže trauma postupne spracovať.

 

Ako sa vyrovnať s traumou z detstva?

Možno o tom viete, možno to len tušíte. Trauma z detstva, rovnako ako trauma dospelých, môže mať nespočetné množstvo podôb, od dlhodobého zneužívania až po smrť v rodine alebo nedostatok starostlivosti. V každom veku sa dieťa vyrovnáva s traumou inak, v závislosti od úrovne svojho vývoja. Viditeľne však ovplyvňuje ich správanie a zvyšuje ich riziko v budúcnosti, napríklad zneužívaním návykových látok alebo zdravotnými problémami. Práve telo je často nositeľom tráum, ktoré si nesieme z detstva až do dospelosti. Ukrýva nevyjadrenú energiu, ktorou ako ľudia reagujeme na traumatické zážitky. Potom sa k takejto skúsenosti musíme vrátiť, aby sme ju dodatočne uzavreli. Nápomocné môžu byť techniky zamerané na telo, ako je relaxácia alebo dýchanie. Zdieľanie s milovanou osobou môže byť tiež spôsobom, ako nájsť úľavu. Spoľahlivú pomoc a bezpečné vedenie vám môže poskytnúť terapeut, najlepšie v rámci dlhodobej terapie.

 

Ako mi môže psychologická konzultácia pomôcť pri liečbe traumy?

Psychologická konzultácia sa dnes na traumu nepozerá ako na nezvratný osud, ktorý ovplyvnil život človeka a ktorý už nikdy nebude taký ako predtým. Trauma sa čoraz častejšie považuje za príležitosť k rastu, za šancu prekonať vlastnú osamelosť a nájsť súcit so sebou samým a s druhými. Prvá vec, ktorú psychologická konzultácia ponúka, je dôvera a bezpečie. Každý terapeutický smer má svoje vlastné spôsoby, ako sa priblížiť k pôvodnej pamäti. Emócie a myšlienkové prúdy, ktoré sprevádzajú takúto cestu, sú obnažené. Nikdy však nebudete sami. Vždy ich prežívate s vedomím, že žijete a máte k dispozícii vlastné zdroje a schopnosti, ktoré terapeut postupne objavuje spolu s vami. Terapeutický proces spočíva v prijatí traumatickej udalosti. Rovnaké možnosti poskytuje aj online psychologická konzultácia, ktorá navyše, najmä počas prvých sedení, môže v klientovi posilniť pocit istoty tým, že sa všetko odohráva na mieste, ktoré dobre pozná.

Skutočný príbeh klienta a toho, ako mu terapia pomohla:

„Keď si spomeniem na deň, keď sa môj život obrátil naruby? Na tú autonehodu sa nedá zabudnúť. Prežila som, dokonca bez trvalých zdravotných následkov, ale akoby som to už nebola ja. Asi mesiac po havárii sa mi začali vracať útržky spomienok. Bolo čoraz ťažšie ich ignorovať. Začala som sa báť šoférovať a neskôr mi robilo problém jazdiť v aute ako spolujazdec. Nemusím vám hovoriť, ako mi to skomplikovalo život. Nakoniec to bol môj priateľ, kto ma presvedčil, aby som sa obrátila na terapeuta. Nebudem klamať, nebolo to vždy ľahké, ale úľava z toho, že som v tom nebola sama, bola na nezaplatenie. Dokázal som spracovať paniku, ktorá ma budila zo spánku, a postupne som našla sebadôveru sadnúť si za volant a opäť šoférovať.“

Nemusíte byť na to sami

Niekedy je najťažšie začať
Mgr. Viliam Kuruc MBA (300+ h. praxe)
trauma depresia vzťahy životné zmeny
Frekventant terapeutického výcviku
„Pomáhám klientům orientovat se v jejich životní situaci a zvládat to, čím prochází. Poskytuji podporu tam, kde nezabírají snadná řešení.“
35 € / sedenie
depresia úzkosť trauma Hnev a agresivita
Frekventant terapeutického výcviku
„“Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo Vás trápi a nájsť cestu von. Bezpečie, rešpekt a úžitok.““
27 € / sedenie
Bc. Denisa Průchová (500+ h. praxe)
úzkosť sebavedomie trauma Poruchy príjmu potravy
Frekventant terapeutického výcviku
„“Abyste se někam dostali, musíte udělat první krok. Tím je rozhodnutí, že nezůstanete tam kde jste.““
27 € / sedenie