Ako môže psychologická konzultácia pomôcť pri ochoreniach spôsobených psychickými problémami?

Liečiť vysoký krvný tlak alebo zápal močových ciest psychologickými konzultáciami môže znieť zvláštne. Ak sa však na príznaky pozrieme ako na jazyk tela, ktorý s nami komunikuje, môžeme sa začať pýtať, čo sa nám naše telo skutočne snaží povedať. Psychologická konzultácia je nástroj, ktorý nám dodáva odvahu počúvať.

Čo je psychosomatika?

Psychosomatika je odbor, ktorý objavuje súvislosti medzi našou psychikou a telom. O psychike môžeme uvažovať ako o obrovskom priestore, ktorý zahŕňa všetko, na čo myslíme alebo čo prežívame. To všetko je v nás uložené, aj keď na to nemyslíme alebo si to nepamätáme. Navyše, ak sú takéto zážitky ohrozujúce, t. j. ak by mohli spôsobiť extrémny stres pre náš organizmus, naša snaha o zachovanie harmónie môže tieto zážitky potlačiť. Vtedy sa ozve telo a reaguje tým silnejšie, čím viac sa bránime prirodzenej reakcii.

 

Aké sú najčastejšie psychosomatické ochorenia?

Vznik, vývoj a priebeh akejkoľvek choroby vždy v rôznej miere súvisí s našou psychikou. Každá choroba zároveň spätne ovplyvňuje náš život na všetkých úrovniach (telesnej, duševnej, sociálnej a duchovnej). Bežné sú napríklad bolesti rôznych častí tela (migrény, bolesti končatín, kĺbov, bolestivé pohyby, bolesti zubov atď.). Medzi chronické psychosomatické ochorenia patrí napríklad astma, reumatoidná artritída, atopický ekzém, alergie alebo Crohnova choroba. Postihnuté sú aj jednotlivé orgánové systémy (ochorenia srdca, tráviaceho traktu alebo psychosomatické sexuálne problémy). Časť tela, na ktorej sa symptóm prejavuje, môže súvisieť s jeho funkciou, ale aj so symbolickou podobnosťou, ktorá môže byť spojená s konkrétnou spomienkou alebo predchádzajúcim zážitkom.

Čo je príčinou psychosomatických ochorení?

Možno ste ochoreli v tom najhoršom možnom čase. Stačí triviálny vírus, aby vám na týždeň prerušil pracovný režim. V jazyku psychosomatiky ste unikli z neznesiteľného tlaku, ktorý ste na seba vyvíjali alebo ste dovolili, aby na vás bol vyvíjaný. Imunitný systém, podobne ako iné orgány a systémy, funguje pod vplyvom našich emócií. Za jeho oslabenie je zodpovedný napríklad stres. Príčinou psychosomatických ochorení je často vnútorný konflikt. Je to výsledok toho, po čom túžime a čo od seba očakávame (akí by sme mali byť). V uvedenom príklade to môže byť túžba byť opäť dieťaťom a nemusieť chvíľu nič robiť, ktorá je v rozpore so strachom z toho, čo sa stane, ak to nezvládnem.

hedepy-natalie-1-w

Ako zistím, či je moja choroba psychosomatická?

Možno už roky trpíte bolesťami hlavy. Niekedy sa vaše utrpenie zhoršuje, inokedy sa zdá, že ustupuje. V priebehu rokov ste absolvovali množstvo vyšetrení, vždy s negatívnym výsledkom. Možno dokonca pochybujete o sebe. Mali by ste byť úplne zdraví. Odkiaľ teda pochádza táto pretrvávajúca bolesť? Pre psychosomatické ochorenie je typické, že trvá dlho (je chronické), jeho príznaky sa občas zmiernia, aby sa opäť zintenzívnili, a odborné lekárske vyšetrenia často neprinášajú pozitívne výsledky. Aby to však nebolo také jasné, psychosomatické ochorenie sa môže prejavovať aj presne opačným spôsobom. Prvé, čo zistíme, môže byť symptóm bez toho, aby sme ho sami vedome prežívali. Takýmto príkladom môže byť pacient s rakovinou alebo pár, ktorý čelí neplodnosti.

 

Ako sa liečia psychosomatické ochorenia?

Psychosomatika je komplexná oblasť. Na špecializovaných oddeleniach je pacientovi k dispozícii tím odborníkov vrátane lekára, psychológa a fyzioterapeuta. Ich cieľom je poskytnúť človeku komplexnú starostlivosť, ktorá mu umožní pochopiť chorobu v celom jej kontexte a ďalej s ňou pracovať, aby pochopil jej pôvod a vývoj.

Ide o dlhodobý proces, ktorého dôležitou súčasťou je uskutočnenie takých zmien v živote, ktoré pomôžu človeku žiť vedome v súlade s vlastnými potrebami na ceste k uzdraveniu.

 

Ako mi môže psychologická konzultácia pomôcť pri liečbe psychosomatických ochorení?

Psychologická konzultácia pomáha prepojiť životný príbeh klienta s jeho fyzickým bytím. Ak do vášho života prenikajú emocionálne zranenia a máte pocit, že musíte byť vo vzťahoch s inými ľuďmi neustále v strehu, vaše telo využije príležitosť na ukladanie tuku a vytvorenie ochranného panciera, ktorý vytvára bezpečnú vzdialenosť medzi vami a vaším okolím. Hľadanie súvislostí prostredníctvom vášho životného príbehu potom otvára tie správne príležitosti na zmenu. V uvedenom prípade by sa klient s najväčšou pravdepodobnosťou zaoberal vzťahovými vzorcami a vlastnou sebaúctou. Vzťahy, v ktorých klient žije, sa odrážajú aj vo vzťahu s terapeutom; jednou z úloh terapeuta je pomôcť klientovi získať do nich náhľad. Medzi ďalšie nástroje psychologickej konzultácie patria techniky zamerané na telo, ako je autogénny tréning, terapia vnímania tela alebo focusing. Online psychologická konzultácia ponúka podobné možnosti práce s psychosomatickými ochoreniami.

Skutočný príbeh klienta a toho, ako mu terapia pomohla:

„Začalo to mojimi problémami s chrbtom. Lekári ma roky prehadzovali, nikto nevedel nájsť príčinu mojich opakujúcich sa bolestí. Praktický lekár mi odporučil, aby som skúsila psychológa. Bránil som sa, že nie som blázon, ale nemal som na výber. Na terapii som si uvedomila, že sa veľmi zaťažujem a môj chrbát mi to dáva najavo. Keď príde bolesť, už viem, že mám spomaliť. Terapeut mi ukázal relaxačné techniky, ktoré môžem používať na uvoľnenie stresu a predchádzanie bolesti.“

Nemusíte byť na to sami

Niekedy je najťažšie začať
sebavedomie vzťahy Poruchy príjmu potravy Psychosomatika
Frekventant terapeutického výcviku
„V práci s klientem se snažím o vytvoření bezpečného prostředí, akcentuji individualitu každého člověka a bio-psycho-sociální přístup.“
27 € / sedenie
Miroslav Vanka (1000+ h. praxe)
úzkosť sebavedomie syndróm vyhorenia Psychosomatika
Frekventant terapeutického výcviku
„V každém z nás je někdo jiný, koho neznáme. – C.G.Jung“
35 € / sedenie
Mgr. Noémi Tóthová (300+ h. praxe)
stres vzťahy Psychosomatika životné zmeny
Frekventant terapeutického výcviku
„“Každou chybou sme bližšie k cieľu.““
27 € / sedenie