Myslíte na jedlo príliš často? Pociťujete duševný hlad? Pociťujete vinu za jedlo alebo strach z toho, že priberiete? Ovláda vás jedlo viac ako vy jeho? Jedávate pred ostatnými alebo sa vyhýbate jedlu s ostatnými? Ak sú vyššie uvedené situácie nevítanou súčasťou vašej každodennej reality, vedzte, že existuje mnoho spôsobov, ako prevziať kontrolu nad svojou mysľou a byť slobodnejší vo vzťahu k sebe samému. Jedným z najúčinnejších riešení je psychoterapia.
Poruchy príjmu potravy (PPP) tvoria pomerne široké diagnostické spektrum. Vyznačujú sa patologickým správaním spojeným s jedlom a vnímaním vlastného tela. Patrí medzi ne mentálna anorexia (zámerné chudnutie, ktoré môže viesť až k úplnému odmietaniu jedla), mentálna bulímia (prejedanie sa a následné odopieranie jedla) a prejedanie sa (vlčí hlad) alebo atypická mentálna anorexia, atypická mentálna bulímia. Títo pacienti sa často môžu ocitnúť v začarovanom kruhu (napr. prejedanie, vracanie, hladovanie, prejedanie).
Porucha príjmu potravy často nie je príčinou, ale len dôsledkom iného strachu, úzkosti alebo nespokojnosti. Ľudia s PPP sú oveľa viac ohrození depresiou, úzkosťou, samovražedným správaním atď. Na PPP sa môžu navrstviť psychické problémy: depresia, strata zmyslu života, výčitky svedomia, podráždenosť, nesústredenosť, závraty, strach z priberania, stiahnutie sa, strata záujmu o iných, únava atď. PPP ovplyvňuje nielen psychiku, ale bohužiaľ je často spojená aj s fyzickými problémami: strata menštruácie a neskôr problémy s plodnosťou, ľahká tvorba modrín, nízky krvný tlak, rednutie vlasov atď. A v neposlednom rade sociálne problémy: sociálna izolácia – postupná strata záujmu o koníčky, priateľov alebo naopak neschopnosť byť sám (bulímia).
Áno! PPP zvyčajne začína celkom nevinne, rozvíjame postoje a presvedčenia, ktoré pacient považuje za správne, a postupne sa mení jeho prístup k jedlu, čo mu muselo nejakým spôsobom vyhovovať. Zbaviť sa PPP však znamená zmeniť zaužívané správanie a postoje. Chce to chuť, vôľu, trpezlivosť a lásku a v neposlednom rade niekoho, kto vám pomôže.
Je dôležité uvedomiť si, že PPP je prejavom chorej mysle a dôsledkom vnútorných trápení, strachov a hlbších psychických problémov. Ak vás trápi akákoľvek forma poruchy príjmu potravy, odporúčame vám vyhľadať odbornú pomoc. Pomôcť vám môže napríklad psychoterapeut, ktorý vás vypočuje a nasmeruje na cestu k väčšej spokojnosti.
Ak niekto z vašich blízkych trpí touto chorobou, tu je niekoľko tipov, ako k nemu pristupovať:
Psychoterapia sa považuje za jednu z najlepších metód liečby PPP. Pomáha zistiť, prečo sa u konkrétneho človeka vyvinula choroba, pochopiť, čo ho ovláda, zmeniť jeho postoj a nájsť stratégiu vedúcu k väčšej spokojnosti klienta. Ľudia s PPP sa často za svoje ochorenie hanbia, preto môže byť užitočnou formou online psychoterapia. Klienti sa často neboja byť úprimnejší. Okrem toho môžete vyhľadať odborníka, ktorý sa špecializuje špeciálne na PPP, a spojiť sa s ním kdekoľvek sa nachádzate.
„Najväčším paradoxom je, že som nikdy nebola tučná, ale chcela som byť viac ako len štíhla, chcela som byť dokonalá, a to v mojom svete znamenalo maximálne 42 kíl. Počas liečby som sa stretla s mnohými lekármi a psychológmi, ale až vďaka Janke som mala pocit, že sa môžem začať mať rada, aj keď denne nebežím aspoň 25 kilometrov a nezjem viac ako jogurt s jablkom. Jana je psychoterapeutka, prvá, ktorá ma nenútila jesť, a prvá, ktorá sa zaujímala o mňa ako o celého človeka. Chcela by som všetkým povedať, že si zaslúžia svoju Janu a že sa nemusia o seba báť.“