Ako môže psychologická konzultácia pomôcť pri poruchách príjmu potravy?

Myslíte na jedlo príliš často? Pociťujete duševný hlad? Pociťujete vinu za jedlo alebo strach z toho, že priberiete? Ovláda vás jedlo viac ako vy jeho? Jedávate pred ostatnými alebo sa vyhýbate jedlu s ostatnými? Ak sú vyššie uvedené situácie nevítanou súčasťou vašej každodennej reality, vedzte, že existuje mnoho spôsobov, ako prevziať kontrolu nad svojou mysľou a byť slobodnejší vo vzťahu k sebe samému. Jedným z najúčinnejších riešení je psychologická konzultácia.

Aké sú typy porúch príjmu potravy?

Poruchy príjmu potravy (PPP) tvoria pomerne široké diagnostické spektrum. Vyznačujú sa patologickým správaním spojeným s jedlom a vnímaním vlastného tela. Patrí medzi ne mentálna anorexia (zámerné chudnutie, ktoré môže viesť až k úplnému odmietaniu jedla), mentálna bulímia (prejedanie sa a následné odopieranie jedla) a prejedanie sa (vlčí hlad) alebo atypická mentálna anorexia, atypická mentálna bulímia. Títo pacienti sa často môžu ocitnúť v začarovanom kruhu (napr. prejedanie, vracanie, hladovanie, prejedanie).

 

Aké sú následky bulímie, anorexie a prejedania sa?

Porucha príjmu potravy často nie je príčinou, ale len dôsledkom iného strachu, úzkosti alebo nespokojnosti. Ľudia s PPP sú oveľa viac ohrození depresiou, úzkosťou, samovražedným správaním atď. Na PPP sa môžu navrstviť psychické problémy: depresia, strata zmyslu života, výčitky svedomia, podráždenosť, nesústredenosť, závraty, strach z priberania, stiahnutie sa, strata záujmu o iných, únava atď. PPP ovplyvňuje nielen psychiku, ale bohužiaľ je často spojená aj s fyzickými problémami: strata menštruácie a neskôr problémy s plodnosťou, ľahká tvorba modrín, nízky krvný tlak, rednutie vlasov atď. A v neposlednom rade sociálne problémy: sociálna izolácia – postupná strata záujmu o koníčky, priateľov alebo naopak neschopnosť byť sám (bulímia).

Je vôbec možné vyliečiť sa z porúch príjmu potravy (bulímia, anorexia atď.)?

Áno! PPP zvyčajne začína celkom nevinne, rozvíjame postoje a presvedčenia, ktoré pacient považuje za správne, a postupne sa mení jeho prístup k jedlu, čo mu muselo nejakým spôsobom vyhovovať. Zbaviť sa PPP však znamená zmeniť zaužívané správanie a postoje. Chce to chuť, vôľu, trpezlivosť a lásku a v neposlednom rade niekoho, kto vám pomôže.

hedepy-natalie-1-w

Čo mám robiť, ak ja (alebo niekto v mojom okolí) trpí mentálnou anorexiou alebo bulímiou?

Je dôležité uvedomiť si, že PPP je prejavom chorej mysle a dôsledkom vnútorných trápení, strachov a hlbších psychických problémov. Ak vás trápi akákoľvek forma poruchy príjmu potravy, odporúčame vám vyhľadať odbornú pomoc. Pomôcť vám môže napríklad terapeut, ktorý vás vypočuje a nasmeruje na cestu k väčšej spokojnosti.

Ak niekto z vašich blízkych trpí touto chorobou, tu je niekoľko tipov, ako k nemu pristupovať:

  1. Zaujímajte sa o človeka, nie o chorobu.
  2. Nenúťte ho do jedenia, pri jedení radšej odpútajte pozornosť od samotného jedla a buďte trpezliví.
  3. Nerozdávajte nevyžiadané rady.
  4. Vyhnite sa akémukoľvek hodnoteniu postavy.
  5. Nehľadajte vinníka, ale riešenie.

 

Ako môže psychologická konzultácia pomôcť pri poruchách príjmu potravy?

Psychologická konzultácia sa považuje za jednu z najlepších metód liečby PPP. Pomáha zistiť, prečo sa u konkrétneho človeka vyvinula choroba, pochopiť, čo ho ovláda, zmeniť jeho postoj a nájsť stratégiu vedúcu k väčšej spokojnosti klienta. Ľudia s PPP sa často za svoje ochorenie hanbia, preto môže byť užitočnou formou online psychologická konzultácia. Klienti sa často neboja byť úprimnejší. Okrem toho môžete vyhľadať odborníka, ktorý sa špecializuje špeciálne na PPP, a spojiť sa s ním kdekoľvek sa nachádzate.

Skutočný príbeh klienta a toho, ako mu terapia pomohla:

„Najväčším paradoxom je, že som nikdy nebola tučná, ale chcela som byť viac ako len štíhla, chcela som byť dokonalá, a to v mojom svete znamenalo maximálne 42 kíl. Počas liečby som sa stretla s mnohými lekármi a psychológmi, ale až vďaka Janke som mala pocit, že sa môžem začať mať rada, aj keď denne nebežím aspoň 25 kilometrov a nezjem viac ako jogurt s jablkom. Jana je terapeutka, prvá, ktorá ma nenútila jesť, a prvá, ktorá sa zaujímala o mňa ako o celého človeka. Chcela by som všetkým povedať, že si zaslúžia svoju Janu a že sa nemusia o seba báť.“

Nemusíte byť na to sami

Niekedy je najťažšie začať
sebavedomie vzťahy Poruchy príjmu potravy Psychosomatika
Frekventant terapeutického výcviku
„V práci s klientem se snažím o vytvoření bezpečného prostředí, akcentuji individualitu každého člověka a bio-psycho-sociální přístup.“
27 € / sedenie
Mgr. Noémi Tóthová (300+ h. praxe)
stres vzťahy Psychosomatika životné zmeny
Frekventant terapeutického výcviku
„“Každou chybou sme bližšie k cieľu.““
27 € / sedenie
Bc. Denisa Průchová (500+ h. praxe)
úzkosť sebavedomie trauma Poruchy príjmu potravy
Frekventant terapeutického výcviku
„“Abyste se někam dostali, musíte udělat první krok. Tím je rozhodnutí, že nezůstanete tam kde jste.““
27 € / sedenie