Vidieť blízkeho človeka, ktorého sužuje úzkosť, depresia alebo pretrvávajúci smútok, je bolestivé. Často chceme pomôcť, ale nevieme, ako túto tému vôbec otvoriť. Alebo sme to skúsili, ale stretli sme sa s odmietnutím.

V prvom rade je úžasné, že sa snažíte pomôcť. Aby sme vám to uľahčili, pripravili sme pre vás päť tipov, ako presvedčiť niekoho blízkeho, aby začal chodiť na terapiu. Ale to najdôležitejšie vás čaká na konci tohto článku.

1. Vyberte si vhodný okamih

V súkromí, v pokoji a na mieste, kde sa váš blízky cíti bezpečne. Ideálnou príležitosťou je, keď sa vám zverí s tým, čo ho trápi. Ak však takáto príležitosť neprichádza, začnite od seba.

Nikdy túto tému neotvárajte s nikým iným, dokonca ani s rodinou. Taktiež nespomínajte terapiu v ostrejšom rozhovore. V opačnom prípade hrozí, že sa dotyčná osoba uzavrie a nebude sa s vami chcieť o tom vôbec rozprávať.

2. Zvoľte správne slová

Rovnako ako správny okamih, aj správne slová sú dôležité. Dokonca aj zdanlivo neškodná veta, ako napríklad: ,,Mal/a by si sa ísť liečiť“, môže v ušiach človeka, ktorý prechádza temným obdobím, znieť ako útok. Vybavte sa veľkou dávkou empatie a skúste tému otvoriť jemne, napríklad takto: ,,Vidím, že prechádzaš ťažkým obdobím. Nepremýšľal/a si, že by si vyskúšal/a terapiu?“ Alebo: ,,Mám ťa veľmi rád/a a je mi ľúto, že sa trápiš. Myslím, že terapia by ti mohla pomôcť.“

Môže sa stať, že váš blízky sa aj tak nahnevá. Snažte sa zachovať chladnú hlavu a neútočiť. Frázy ako ,,ty naozaj nie si normálny/a“ len prilejú olej do ohňa. Snažte sa tiež neskĺznuť do poučovania alebo prednášania.

podpora_blizkeho.webp

3. Pripravte si argumenty

Konečne ste otvorili boľavú tému, ale vaše slová nepadli na úrodnú pôdu. Priateľka/partner/sestra má jednoducho svoje vlastné argumenty, prečo nechce ísť na terapiu. Aj na to je dobré byť pripravený. Tu sú štyri najčastejšie dôvody, prečo ľudia odmietajú terapiu, a ako na ne môžete reagovať.

,,Nie som blázon, aby som navštívil terapeuta“

  • Zdá sa, že sa obáva toho, čo povedia ostatní. Nechce, aby ho označili za blázna. Ubezpečte ho teda, že vy sami o terapii nikomu nepoviete a je len na ňom, komu sa (ne)rozhodne zveriť. S terapeutom sa môže stretnúť aj online.
  • Zistite, či nepoznáte niekoho, kto chodí alebo chodil na terapiu, ideálne niekoho, ku komu váš blízky vzhliada. Uveďte ho alebo ju ako príklad.
  • Môžete tiež spomenúť, že každý piaty človek v našej krajine bojuje s depresiou. Veď o dušu sa musíme starať rovnako ako o fyzické telo.

,,Nechcem sa zdôverovať so svojimi osobnými záležitosťami cudziemu človeku“

  • Vysvetlite, že aj keby ste chceli, nikto z blízkych nedokáže pomôcť tak, ako skutočný profesionál. Terapeut si každý deň vypočuje mnoho životných príbehov a nikdy nikoho neodsudzuje. Vzťah s ním je úplne dôverný.
  • Ponúknite mu pomoc pri hľadaní terapeuta, s ktorým by si mohol sedieť. Preto majú všetci naši terapeuti na svojich profiloch videomedailóniky, v ktorých sa vám osobne predstavia.

,,Mám len náročné obdobie, zvládnem to“

  • Poukážte na konkrétne problémy a zmeny, ktoré ste si všimli. Cieľom nie je obviňovať, ale prejaviť záujem. Zamyslite sa nad tým, ako dlho to už trvá, a citlivo na to upozornite.
  • Spýtajte sa, čo mu/jej bráni v tom, aby vyskúšal/a terapiu? Prečo o tom aspoň neuvažuje? Pravdepodobne sa môžete dostať k ďalšiemu z argumentov.
  • Opýtajte sa, čo mu pomáha a čo plánuje robiť preto, aby sa mu bolo opäť lepšie.

,,Nikto mi už nemôže pomôcť“

Ak váš blízky úplne stratil motiváciu a je apatický, spozornite. Pokúste sa pokračovať v rozhovore a zistiť, prečo je o tom tak presvedčený. Ak to však nikam nevedie a máte obavy, že by sa mohlo stať niečo zlé, nečakajte a zavolajte na linku dôvery Nezábudka na číslo 0800 800 566. Môžu vám pomôcť situáciu urýchlene vyriešiť.

Pokiaľ ešte ,,nehorí“ a váš blízky má rád filmy alebo knihy, skúste vyhľadať takú, ktorá opisuje podobný (ideálne skutočný) príbeh s pozitívnym koncom. Uvidí, že niekto iný v rovnakej situácii našiel východisko, a môže sa inšpirovať.

4. Zomknite sa s blízkymi

Ak ste jediný, kto nadhodí tému duševnej pohody a povzbudí k terapii, možno nebudete pôsobiť tak presvedčivo. Ak predchádzajúce pokusy nezabrali, skúste sa porozprávať s niekým jemu/jej veľmi blízkym a požiadajte ho, aby sa s ním/ňou tiež porozprával. Len buďte opatrní, mama nie je vždy tá správna osoba, na ktorej radu človek dá. Tiež sa snažte, aby to nevyzeralo, že ste sa naňho/ňu ,,dohodli“. Ale ak vás bude konfrontovať, radšej priznajte pravdu, aby neutrpela vaša vzájomná dôvera.

online_terapie_par.webp

5. Ponúknite pomoc pri hľadaní terapeuta

Možno váš blízky už predtým navštevoval terapiu a terapeut mu nevyhovoval. Alebo sa možno tohto scenára bojí.

Preto sa opýtajte, či môžete pomôcť s vyhľadaním terapeuta. Našťastie to v súčasnosti nie je až také ťažké. Na našej platforme Hedepy nájdete viac ako 40 overených terapeutov s podrobnými profilmi, videomedailónikmi a referenciami. Môžete tiež vyplniť krátky dotazník, na základe ktorého vám odporučíme najvhodnejších terapeutov práve pre vás. Na prvé online terapeutické sedenie sa môžete objednať hneď na druhý deň, v prípade potreby aj za niekoľko minút.

Hlavne nezabúdajte na seba

To, že ste dočítali až sem, svedčí o tom, ako veľmi vám na niekom záleží. Neberte však plnú zodpovednosť za duševnú pohodu druhého človeka. Buďte mu oporou, počúvajte ho a snažte sa ho motivovať k terapii, ale nedovoľte, aby to ohrozilo vašu vlastnú duševnú pohodu. Ani to, že žijete s niekým, kto prežíva úzkosť alebo depresiu, neznamená, že sami nemôžete prežívať radosť.

Ak už neviete, čo robiť, mohla by aj vám pomôcť terapia. Skúsený terapeut vám môže poradiť, aké ďalšie kroky môžete podniknúť, a pomôže vám stanoviť zdravé hranice, aby ste sa netrápili vy sami. Možno práve vaša vlastná skúsenosť s terapiou bude tým, čo nakoniec presvedčí.

Nebuďte na to sami

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v náročnej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nezažili. Každá, skutočne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. A rovnako aj tá vaša. A preto, ak o tom aspoň troška uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nezostávajte na to sami. Pomoc vám poskytne viac ako 100 terapeutov, z ktorých si môžete vybrať toho, kto vyhovuje vašim potrebám, a dohodnúť si stretnutie hneď na nasledujúci deň. S terapeutom sa následne spojíte z pohodlia domova.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať

Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta

Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek

Tipy, zľavy, novinky

Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna