Trápia vás alebo niekoho vo vašom živote myšlienky na samovraždu? Potom je skvelé, že ste tu a čítajte ďalej. Existuje cesta von. Poradíme vám, čo robiť v oboch týchto situáciách.

Ak vás trápia myšlienky na samovraždu

Aj keď práve teraz prežívate intenzívnu bolesť, ktorá sa zdá byť neznesiteľná, vždy existuje východisko. Môžete sa naučiť, ako zvládnuť samovražedné myšlienky a prekonať bolesť. Je však dôležité, aby ste o tom niekomu povedali a neboli na to sami. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí sú ochotní vám pomôcť.

Čo robiť teraz, ak ide o núdzovú situáciu

Ak ste si ublížili alebo o tom práve teraz uvažujete, nečakajte a zavolajte na číslo 112. Alebo choďte k najbližšej osobe a požiadajte ju, aby zavolala za vás.

Neznamená to, že ste slabý. Len prežívate viac bolesti, ako práve teraz dokážete zvládnuť. Nebude to tak navždy. Vaše emócie sa neustále menia. O týždeň sa môžete cítiť opäť inak. Je to vo vašich rukách, len potrebujete pomoc niekoho skúseného, kto vás povedie na ceste von.

Návrh bez názvu (5).jpg

Nezostávajte sami

Keď je vám najhoršie, nebuďte sami. Ak je s vami niekto doma, choďte za ním a povedzte mu, že vám nie je dobre. Ak ste sami, zavolajte niekomu blízkemu. Nemusíte hneď povedať, že vás prepadli samovražedné myšlienky.

Skúste napríklad povedať:

 • Necítim sa dobre, môžeme sa na chvíľu porozprávať?
 • Nie je mi dobre, môžeš za mnou prísť?
 • Necítim sa dobre, môžeme byť chvíľu spolu?

Zaistite svoju bezpečnosť

 • Odložte z dosahu všetko, čo by vám mohlo ublížiť.
 • Presuňte sa na čo najbezpečnejšie miesto.
 • Sústreďte sa na to, aby ste prežili nasledujúcich päť minút. Ak budete činnosti vykonávať minútu po minúte, môže to byť znesiteľnejšie. Najhoršie myšlienky vás prejdú do pol hodiny.
 • Uvoľnite svoje emócie prostredníctvom pohybu. Zapnite si hlasnú hudbu a tancujte/skákajte, silno dupte, búchajte päsťami do vankúša, trhajte papiere na kusy. Pomôcť môže aj pustiť sa do upratovania.
 • Vyhnite sa alkoholu a akýmkoľvek drogám.

Ovládnite svoje myšlienky

 • Napíšte si niekoľko vecí, na ktoré sa tešíte. Môže to byť obľúbené jedlo, stretnutie s niekým blízkym alebo sledovanie obľúbeného filmu.
 • Niektoré z nich si naplánujte hneď na zajtra a pridajte niekoľko ďalších vecí, ktoré budete robiť zajtra.
 • Myslite na ľudí, ktorí vás majú radi. Chýbali by ste im.
 • Opakujte si, že tieto pocity dokážete prekonať. Je veľa ľudí, ktorí na tom boli podobne a teraz sú radi, že to prekonali.
 • Prijmite skutočnosť, že vaše myšlienky sú dôsledkom vašich zdravotných problémov a skreslili vaše vnímanie. Preto teraz nevidíte východisko. Ono však existuje a je na dosah. Jediné, čo musíte urobiť, je požiadať o pomoc.

Nenechávajte si to pre seba

Vieme, že sa teraz cítite osamelo. Pravdepodobne vás natoľko pohltili negatívne emócie, že ste sa uzavreli do seba a obmedzili kontakt s okolím. Nikto by vám nerozumel.

Je pravda, že pochopiť to, čím prechádzate, nie je pre ostatných ľahké. To však neznamená, že vám nechcú alebo nemôžu pomôcť. Samotný akt zdieľania zmierňuje bolesť.

Myšlienky na samovraždu sú najčastejšie dôsledkom hlbokej skľúčenosti, ktorá sa dá liečiť. Aj keď sa vo vašom živote stalo niečo, s čím sa teraz nedokážete vyrovnať, existuje spôsob, ako to prekonať a ísť ďalej. Podľa prieskumu v roku 2022 premýšľalo o samovražde o 122% viac ľudí, než rok predtým. Takisto o štvrtinu narástol aj počet pokusov vziať si život.

ttt.jpg

Ak máte o niekoho obavy

Máte pocit, že by si niekto z vašich blízkych mohol ublížiť? Možno váhate s otvorením sa tak hlbokej témy. Čo ak by ste sa mýlili a svojimi otázkami ste povzbudzovali k tomu najhoršiemu?

Je prirodzené, že neviete, ako reagovať. Ale hovoriť je vždy lepšie ako mlčať. Dôverujte svojej intuícii a berte varovné signály vážne. Nemusíte sa obávať, že svojimi otázkami podnietite konanie. Ani nepomýšľajte na to, že by ste teraz mohli naštvať blízku osobu. Ak cítite, že niečo nie je v poriadku, váš záujem môže len pomôcť. Bezpečnosť je vždy na prvom mieste.

Niektorí ľudia hovoria o samovražedných myšlienkach**, ale niekedy môžu byť varovné príznaky samovraždy menej rozpoznateľné. Možno:**

 • hovorí o zúfalstve a strate chuti do života
 • nezáleží mu/jej na veciach ako kedysi
 • izoluje sa od svojho okolia
 • zaujíma sa o smrť a možnosti umierania
 • nestará sa o seba
 • hovorí, že je pre ostatných príťažou
 • zbavuje sa majetku
 • náhle sa prejedá alebo hladuje
 • má problémy so spánkom

Ako otvoriť tému? Spýtajte sa

Je dosť možné, že váš blízky chce pomoc, ale bojí sa o ňu požiadať. Bojí sa reakcie okolia. Potrebuje niekoho zvonku, kto sa mu otvorí a ukáže mu, že so svojimi myšlienkami nemusí bojovať sám.

Nájdite si vhodnú situáciu, v ktorej budete sami na bezpečnom mieste, a pýtajte sa.

Najprv zistite, ako sa cíti:

 • Vidím, že si prechádzaš ťažkým obdobím. Ako sa práve teraz cítiš?
 • Ako zvládaš to, čo sa ti práve deje?

Potom položte priame otázky:

 • Máš niekedy pocit, že by si to všetko najradšej vzdal/a?
 • Rozmýšľaš niekedy o tom, že by si si ublížil/a?
 • Napadá ti niekedy, aké by to bolo vziať si život?
 • Premýšľal/a si niekedy, ako by si to urobil/a?

Posledná otázka je dôležitá, pretože ak už má plán, je potrebné spozornieť a čo najskôr vyhľadať pomoc. Ak máte pocit, že vášmu blízkemu bezprostredne hrozí nebezpečenstvo, že si ublíži, nenechávajte ho samého a zavolajte na krízovú link pomoci 0800 500 333.

Ak sa vám niekto zverí so svojimi myšlienkami na samovraždu, hlavne zachovajte kľud a nedávajte najavo svoje zdesenie. Berte to vážne, počúvajte a prejavte podporu. Zistite, či je ohrozenie bezprostredné.

bnda.jpg

Buďte oporou

Hoci mu/jej nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo, myšlienky na samovraždu sú dôsledkom vážnych problémov, ktoré treba riešiť.

Čo robiť?

 • Motivujte ich, aby vyhľadali pomoc a ponúknite im podporu – pomôžte im nájsť odbornú pomoc. Osoba s ťažkou formou skľúčenosti alebo smútkom nemusí mať vôľu a energiu, aby to zvládla sama. Môžete sa obrátiť na centrum krízovej pomoci, navštíviť psychiatra alebo praktického lekára, ktorý vám už poradí, čo ďalej.
 • Nesnažte sa problém zľahčovať – môže to v ňom/nej vyvolať pocit, že jeho/jej pocity nie sú dôležité alebo vážne. Vyhnite sa slovám ako „Máš všetko, čo by si mohol/mohla chcieť“ alebo „Čo by iní dali za to, mať sa ako ty“ a „To prejde“.
 • Buďte oporou a načúvajte – namiesto kladenia otázok typu „Kvôli čomu sa trápiš?“ alebo „Ako ti môžem teraz pomôcť?“.
 • Uistite, že bude lepšie – človek, ktorý uvažuje o samovražde, nevidí žiadne východisko zo svojho trápenia. Ubezpečte ich teda, že existuje, len ju teraz nevidia. Stačí vyhľadať odbornú pomoc a začať liečbu.
 • Nikdy nesľubujte, že o jeho/jej samovražedných myšlienkach nikomu nepoviete – považovali by to za zradu, keby ste to nakoniec museli urobiť.
 • Snažte sa zabrániť prístupu k alkoholu, drogám a akýmkoľvek predmetom, ktorými by si mohli ublížiť.

V neposlední řadě zajistěte pomoc i pro sebe. Je úžasné, že se snažíte pomoct, myslete ale i na své vlastní duševní zdraví. Vypořádat se s takovou situací vám pomůže psychoterapie. S odborníkem celou situaci proberete, poradí vám, co můžete ještě udělat, a hlavně jak to celé zvládnout. Možná právě vaše vlastní zkušenost s terapií přiměje blízkého vyhledat odbornou pomoc.

V neposlednom rade vyhľadajte pomoc pre seba. Je skvelé, že sa snažíte pomôcť, ale myslite aj na svoje vlastné duševné zdravie.

Nebuďte na to sami

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v náročnej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nezažili. Každá, skutočne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. A rovnako aj tá vaša. A preto, ak o tom aspoň troška uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nezostávajte na to sami. Pomoc vám poskytne viac ako 100 terapeutov, z ktorých si môžete vybrať toho, kto vyhovuje vašim potrebám, a dohodnúť si stretnutie hneď na nasledujúci deň. S terapeutom sa následne spojíte z pohodlia domova.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať
Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek
Tipy, zľavy, novinky
Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna