Trápia vás alebo niekoho vo vašom živote myšlienky na samovraždu? Potom je skvelé, že ste tu a čítajte ďalej. Existuje cesta von. Poradíme vám, čo robiť v oboch týchto situáciách.
Aj keď práve teraz prežívate intenzívnu bolesť, ktorá sa zdá byť neznesiteľná, vždy existuje východisko. Môžete sa naučiť, ako zvládnuť samovražedné myšlienky a prekonať bolesť. Je však dôležité, aby ste o tom niekomu povedali a neboli na to sami. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí sú ochotní vám pomôcť.
Ak ste si ublížili alebo o tom práve teraz uvažujete, nečakajte a zavolajte na číslo 112. Alebo choďte k najbližšej osobe a požiadajte ju, aby zavolala za vás.
Neznamená to, že ste slabý. Len prežívate viac bolesti, ako práve teraz dokážete zvládnuť. Nebude to tak navždy. Vaše emócie sa neustále menia. O týždeň sa môžete cítiť opäť inak. Je to vo vašich rukách, len potrebujete pomoc niekoho skúseného, kto vás povedie na ceste von.
Keď je vám najhoršie, nebuďte sami. Ak je s vami niekto doma, choďte za ním a povedzte mu, že vám nie je dobre. Ak ste sami, zavolajte niekomu blízkemu. Nemusíte hneď povedať, že vás prepadli samovražedné myšlienky.
Skúste napríklad povedať:
Vieme, že sa teraz cítite osamelo. Pravdepodobne vás natoľko pohltili negatívne emócie, že ste sa uzavreli do seba a obmedzili kontakt s okolím. Nikto by vám nerozumel.
Je pravda, že pochopiť to, čím prechádzate, nie je pre ostatných ľahké. To však neznamená, že vám nechcú alebo nemôžu pomôcť. Samotný akt zdieľania zmierňuje bolesť.
Myšlienky na samovraždu sú najčastejšie dôsledkom hlbokej skľúčenosti, ktorá sa dá liečiť. Aj keď sa vo vašom živote stalo niečo, s čím sa teraz nedokážete vyrovnať, existuje spôsob, ako to prekonať a ísť ďalej. Podľa prieskumu v roku 2022 premýšľalo o samovražde o 122% viac ľudí, než rok predtým. Takisto o štvrtinu narástol aj počet pokusov vziať si život.
Máte pocit, že by si niekto z vašich blízkych mohol ublížiť? Možno váhate s otvorením sa tak hlbokej témy. Čo ak by ste sa mýlili a svojimi otázkami ste povzbudzovali k tomu najhoršiemu?
Je prirodzené, že neviete, ako reagovať. Ale hovoriť je vždy lepšie ako mlčať. Dôverujte svojej intuícii a berte varovné signály vážne. Nemusíte sa obávať, že svojimi otázkami podnietite konanie. Ani nepomýšľajte na to, že by ste teraz mohli naštvať blízku osobu. Ak cítite, že niečo nie je v poriadku, váš záujem môže len pomôcť. Bezpečnosť je vždy na prvom mieste.
Niektorí ľudia hovoria o samovražedných myšlienkach**, ale niekedy môžu byť varovné príznaky samovraždy menej rozpoznateľné. Možno:**
Je dosť možné, že váš blízky chce pomoc, ale bojí sa o ňu požiadať. Bojí sa reakcie okolia. Potrebuje niekoho zvonku, kto sa mu otvorí a ukáže mu, že so svojimi myšlienkami nemusí bojovať sám.
Nájdite si vhodnú situáciu, v ktorej budete sami na bezpečnom mieste, a pýtajte sa.
Najprv zistite, ako sa cíti:
Potom položte priame otázky:
Posledná otázka je dôležitá, pretože ak už má plán, je potrebné spozornieť a čo najskôr vyhľadať pomoc. Ak máte pocit, že vášmu blízkemu bezprostredne hrozí nebezpečenstvo, že si ublíži, nenechávajte ho samého a zavolajte na krízovú link pomoci 0800 500 333.
Ak sa vám niekto zverí so svojimi myšlienkami na samovraždu, hlavne zachovajte kľud a nedávajte najavo svoje zdesenie. Berte to vážne, počúvajte a prejavte podporu. Zistite, či je ohrozenie bezprostredné.
Hoci mu/jej nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo, myšlienky na samovraždu sú dôsledkom vážnych problémov, ktoré treba riešiť.
Čo robiť?
V neposlední řadě zajistěte pomoc i pro sebe. Je úžasné, že se snažíte pomoct, myslete ale i na své vlastní duševní zdraví. Vypořádat se s takovou situací vám pomůže psychoterapie. S odborníkem celou situaci proberete, poradí vám, co můžete ještě udělat, a hlavně jak to celé zvládnout. Možná právě vaše vlastní zkušenost s terapií přiměje blízkého vyhledat odbornou pomoc.
V neposlednom rade vyhľadajte pomoc pre seba. Je skvelé, že sa snažíte pomôcť, ale myslite aj na svoje vlastné duševné zdravie.