Byť ženou môže byť pekná výzva. Ako si ju uľahčiť?

Byť ženou je krásne. Niekedy ale takisto pekne ťažké. Veľa očakávaní od okolia, nevyžiadaných rád a nemiestnych komentárov nielen na náš vzhľad. Všetky o tom vieme svoje.

Tento článok je pre všetkých z vás, ktoré si niekedy pripadajú, že je toho na ne moc. Že strácajú seba sama. Poradíme vám, ako sa vysporiadať s očakávaniami od okolia.

Partnerka, maminka, dcéra, kolegyňa, kamarátka…

V živote máme mnoho rolí, ktoré so sebou nesú veľké očakávania. A my ženy sa ich snažíme plniť na 100 %. Chceme byť milujúce partnerky, ktoré vytvárajú teplo domova, maminky, ktoré dávajú svojim deťom to najlepšie, dcéry, ktoré nezabúdajú na svojich rodičov, kolegyne, ktoré odvádzajú skvelú prácu… A mohli by sme pokračovať ďalej.

Do toho sa snažíme starať sa samy o seba, aby sme boli v kondícií, zdravé a upravené. Aj na náš vzhľad sú totižto kladené veľké očakávania. Žena má byť predsa krásna.

byť ženou

A napriek tomu nám často pripadá, že toho nerobíme „dosť”. Že by sme sa mali snažiť viac, mali by sme toho viac stíhať… Kde sa toto presvedčenie vzalo? Prečo tak často zakladáme svoju sebahodnotu na tom, čo (ne)robíme? Verte, že už teraz toho zvládate viac než dosť. 

Až si nabudúce začnete vyčítať, čo všetko ste nestihla alebo nezvládla, skúste sa zastaviť. Urobte si chvíľku len pre seba, v kľude sa zhlboka nadýchnite a zvedomte si všetko, čo sa vám v poslednej dobe podarilo. Aj tie najmenšie úspechy. Není ich málo, že?

 

Tie najväčšie očakávania na seba často kladieme my samy

Áno, naše životné role so sebou nesú očakávania. My samy si na seba často kladieme ešte vyššie nároky než naše okolie. Aj štúdie dokazujú, že my ženy máme sklony tiahnúť k perfekcionizmu. A to omnoho viac než muži. Skrátka sme na seba tvrdšie. Chceme byť tie najlepšie mamy, partnerky a kamarátky, mať doma upratané, vyhýbať sa hranolkám a chipsom oblúkom, vyzerať ako z módneho časopisu a doplňte si čokoľvek ďalšieho. 

To ale jednoducho nie je možné, aj keď to tak podľa reklám a sociálnych sietí niekedy vyzerá. Ani tie ženy, ku ktorým na sieťach vzhliadate nezvládajú všetko samy. Možno stíhajú pravidelne cvičiť a variť si jedlo, nemajú ale deti alebo sa o ne dennodenne stará babka. Alebo sa im darí budovať vlastné podnikanie a byť vidieť online, ich osobný život šiel ale úplne stranou a s blízkymi netrávia čas. Nikdy nevidíte celý kontext. 

 

Ako si svoj život ako žena spríjemniť

Ak ste sa v riadkoch vyššie alebo trošku spoznali, máme pre vás štyri tipy, ako si svoj život ako žena spríjemniť.

Buďte k sebe láskavá a zmeňte svoj vnútorný dialóg

Skúste niekedy pozorovať ako sama k sebe prehovárate. Aké myšlienky si v duchu hovoríte? Keď sa pozriete do zrkadla, prebehne vám hlavou „to zas vyzerám” alebo „tie moje vrásky”? Keď sa niečo nedarí, hovoríte si „to som zas pokazila”? Keby k vám takto hovorila vaša kamarátka, pravdepodobne by ste sa s ňou nechceli moc stretávať. Sama so sebou ale trávite 24 hodín denne. 

Buďte preto sama sebe tou najlepšou kamarátkou a namiesto tých škaredých súdov si hovorte niečo pozitívneho. Je to skvelý tréning sebalásky. Možno to zo začiatku bude ťažké, a tak si predstavte, čo by vám v tejto chvíli povedala vaša kamarátka, sestra alebo maminka.

Buďte k sebe láskavá

Pracujte na svojom sebavedomí a nenechajte si vziať svoje sny

My žena máme v génoch sklony k sebapodceňovaniu. Dokazujú to aj štúdie. Neustále o sebe pochybujeme a za každú chybu sa trýznime. V skutočnosti sme omnoho silnejšie a schopnejšie, než si samy myslíme.

Toto podceňovanie nás ale často drží ďaleko od našich snov. Pripadá nám, že by sme to nezvládli. Že je to pre nás moc veľké sústo. Alebo si to dokonca nezaslúžime. A tak si ani poriadne nedovolíme snívať alebo naše sny stále odkladáme. Až sa toto doučím, až si zarobím na poriadne vybavenie, až budú deti väčšie, až… Nenechajte nízke sebavedomie vziať vám vaše sny. Pracujte na ňom a dovoľte si plniť to, čo si skutočne želáte. 

Ženy ženám – držme pri sebe

Ako žena si nezriedka vypočujeme súdy od okolia. Tie vlasy boli predtým lepšie. Ty si určite tehotná, máš vypuklé brucho. Takto vychovávaš svoje deti? Prečo toľko utrácaš? Vo veľkom to môžeme vidieť na sociálnych sieťach.

Každá z nás ale skutočne robí to najlepšie, čo v danú chvíľu dokáže alebo v čo sama verí. Miesto toho, aby sme jedna druhú hodnotili, poďme držať pri sebe. Sama určite viete, ako moc môže bolieť, keď sa nemiestny komentár trafí do boľavého miesta. Poďme sa zastať jedna druhej a nenechat ostatných hodnotiť náš vzhľad alebo spôsob života. Každá sme iná, žijeme inak a v tom je predsa tá krása.

Ženy ženám – držme pri sebe

Požiadajte o pomoc

S naším perfekcionizmom sa často spája aj predstava, že všetko zvládneme samy. Nebudeme sa prosiť o pomoc partnera, ani otravovať maminku, ktorá býva na druhom konci mesta. Zvládneme pracovať, starať sa o deti, upratovať, variť, nakupovať… Týmto svojím superhrdinstvom ale trpíme len my samy. A to nie je v poriadku.

Byť v strese, zahltená a neustále v zhone nie je cnosť. Nemusíte brať všetko zodpovednosť na seba. Ak vám nemôže pomôcť partner alebo rodina, najmite si pomoc na upratovanie alebo stráženie a večeru kľudne objednajte z reštaurácie. Je to naprosto v poriadku. Vy a vaša pohoda musí byť na prvom mieste, inakšie tu nemôžete byť pre druhých.

Je toho skutočne moc a nedarí sa vám z toho von? Potom by vám mohli pomôcť online terapie. S terapeutom sa pozriete na jadro problému, ktorým môže byť sebahodnota alebo napríklad vzorce, ktoré si nesiete z minulosti. Nájdite spoločne cestu k životu bez zbytočného stresu a neustáleho zhonu. Aj keď vám to teraz príde nemožné. Zaslúžite si to!

Pokiaľ cítite, že je problém v spolužití s partnerom, ktorý necháva všetko na vás, vyskúšať môžete aj párovú terapiu. Terapie prebiehajú online a prvé sedenie môžete mať už zajtra. Ak vám terapia nesadne, vrátime vám peniaze. 

Nebuďte na to sami.

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v náročnej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nezažili. Každá, skutočne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. A rovnako aj tá vaša. A preto, ak o tom aspoň troška uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nezostávajte na to sami. Pomoc vám poskytne viac ako 100 terapeutov, z ktorých si môžete vybrať toho, kto vyhovuje vašim potrebám, a dohodnúť si stretnutie hneď na nasledujúci deň. S terapeutom sa následne spojíte z pohodlia domova.

Žaneta Krčilová, Spoluzakladateľka Hedepy