Prišiel čas, deti vyrástli a odchádzajú si zariadiť život po svojom. Je to veľký životný míľnik, ktorý môže priniesť zmes rôznych pocitov. A vyrovnať sa s nimi nie je jednoduché. Hoci panuje názor, že syndróm prázdneho hniezda zažívajú len ženy, vôbec to nie je pravda.
Syndróm prázdneho hniezda nie je diagnóza. Nie je to porucha, ktorú možno určiť podľa jasne definovaných tabuliek. Je to súbor negatívnych pocitov, ktoré sa môžu objaviť, keď sa vaše (posledné) dospelé dieťa odsťahuje z domu. Keď sa zrazu nemáte o koho starať a ten, komu ste dali najviac lásky, vám zmizne z dohľadu.
Syndróm prázdneho hniezda môže spôsobiť, že sa budete cítiť:
To sa potom môže vystupňovať do tiesne, skľúčenosti, nespavosti a ďalších problémov. Niektorí ľudia si tiež zrazu uvedomia, že starnú, keď sa ich deti odsťahujú, a táto skutočnosť na nich dolieha.
Pojem syndróm v sebe nesie myšlienku patológie. Niečo, čo sa vymyká norme a čomu by sme sa mali vyhnúť. Ale tejto etape života sa nevyhnete a je prirodzené, že vás ovplyvňuje. Je to veľká životná zmena.
Podľa prieskumu United Students 98 % rodičov do určitej miery pociťuje syndróm prázdneho hniezda. Takmer u každého piateho rodiča (17 %) sa objavujú aj fyzické príznaky, ako sú záchvaty paniky, nespavosť alebo zvýšená srdcová frekvencia.
Je úplne v poriadku cítiť emócie, ktoré pociťujete. Nezakazujte si ich. Ale tiež im nedovoľte, aby vás úplne pohltili na dlhšiu dobu, ako je nevyhnutné. Pomôžeme vám nájsť cestu von.
Odchod našich detí nás tak veľmi zasiahne preto, lebo sme k nim veľmi pripútaní. Starostlivosť o ne sa stala zmyslom nášho života a úloha rodiča celou našou identitou.
Skúste si teda položiť otázku, kto ste bez ohľadu na svoje deti?
Skúste zmeniť perspektívu a pozerať sa na tento míľnik ako na začiatok novej etapy. Máte nové možnosti a je len na vás, ako bude vyzerať ďalšia kapitola vášho života. Nájdite si nové koníčky, cestujte, obnovte staré priateľstvá alebo hľadajte nové.
Zvládnuť túto životnú zmenu vám môže pomôcť aj terapia. Profesionálny terapeut s vami prediskutuje situáciu, vypočuje vás, pomôže vám spracovať vaše emócie a nasmeruje vás na novú cestu, aby ste si postupne mohli začať užívať prázdne hniezdo.
V Hedepy ponúkame terapie pohodlne online a môžete si vybrať z viac ako 150 overených terapeutov. Prečítajte si, ako funguje online terapia.
Keď vaše deti odídu z domu, je to nová etapa aj pre váš vzťah. Každý pár však túto zmenu prežíva inak.
Môže vás to zblížiť, pretože sa budete spoločne vyrovnávať s odchodom detí. Po toľkých rokoch máte opäť čas pre seba a viac súkromia. Môžete si urobiť nové plány, ísť na dovolenku presne tak, ako to máte radi, a nemusíte pripravovať dve jedlá na večeru, aby si každý mohol dať to svoje.
Ale žiť po toľkých rokoch opäť len vo dvojici môže byť veľkou skúškou.
Dôvodov môže byť mnoho a nie výnimočne to vedie k rozvodu. Ak odchod detí otriasol vaším vzťahom a chcete k sebe opäť nájsť cestu, párová terapia určite stojí za pokus.
Strach z odchodu vašich detí vás možno viedol k tomu, že ste sa ich snažili odradiť od sťahovania. Žiaľ, to nie je správna cesta a môže to situáciu len zhoršiť. Jedného dňa k tomu prísť musí.
Prijmite načasovanie, ktorý si deti zvolili, a snažte sa im to nevyhovárať (samozrejme, ak sa nerútia do problémov). Ak vo vás nájdu oporu, budú sa na vás aj naďalej radi obracať a dôverovať vám.
Ponúknite im pomoc, ale nechajte ich, aby si svoj život zariadili sami. Možno si spomeniete, aké to bolo, keď ste odišli z domu. Skúste sa vžiť do ich situácie a zdieľať ich radosť z nového začiatku. Váš vzťah sa zďaleka neskončil, len zmení podobu.
Podporu v tejto životnej zmene môžete vždy nájsť na Hedepy. Nemusíte to byť sami. Pozrite sa, ako terapia funguje a ako môže pomôcť aj vám.