V detstve sme na ihrisku behom pár minút uzavreli priateľstvo na život a na smrť, v dospelosti už to ide nejako ťažšie. Chodiť stále medzi nových ľudí a hľadať spôsob, ako začať konverzáciu, je zvlášť pre introvertov skoro nočnou morou.

Bez toho to síce tak úplne nepôjde, máme pre vás množstvo praktických tipov, vďaka ktorým to zvládnete. Skôr alebo neskôr potom narazíte na niekoho, s kým si naozaj rozumiete.

Priateľstvom k pevnému zdraviu

Potrebujete najskôr trochu motivácie? Podľa dát má priateľstvo vplyv na naše fyzické zdravie a dlhovekosť. Vedci ho spojili s nižším srdcovým tlakom, zápalom alebo cukrovkou. Podľa dlhodobej štúdie Harvardu je priateľstvo dokonca kľúčovým faktorom pocitu šťastia. Rodina je nesmierne dôležitá, nie je ale dobré sa upínať iba na ňu.

Je úplne normálne, že sa po 25. roku veku priateľstva rozpadajú. Zakladáme rodiny, budujeme kariéry a voľného času je menej a menej. Vôbec to neznamená, že ste „divní“, a rozhodne si nemusíte nič vyčítať. Dospelí ľudia majú priemerne 3-5 blízkych priateľov. Ako introverti ich môžete mať menej. Pokiaľ sa tak cítite dobre, nie je na tom nič zlé. Ak si ale pripadáte osamelí, je čas ísť novým priateľstvom naproti. Ukážeme vám ako.

přátelé

7 praktických rád, kde nájsť priateľov

Pripadá vám, že stretávate stále tých istých ľudí? Skúste vyraziť na niektoré z týchto miest:

  • Práca – jasné, do práce chodíte stále. Poznáte ale ľudí aj mimo vášho najbližšieho tímu? O poschodie vyššie možno sedí ešte veľa ľudí. Bavte sa na pracovných akciách alebo napríklad v kuchynke s ľuďmi, ktorých ešte nepoznáte.
  • Kurzy a workshopy – oprášte angličtinu, prihláste sa na hodiny tanca, maľovania, varenia. Určite nájdete niečo, v čom by ste sa radi zdokonalili. Predovšetkým na dlhodobejších kurzoch budete mať príležitosť sa skutočne spoznať.
  • Dobrovoľníctvo – možností je toľko! Môžete pracovať s deťmi, starať sa o opustené zvieratá alebo pomáhať v prírode. Pokojne ale môžete nejakej organizácii tiež ponúknuť pomoc vo svojom obore. Hneď sa tak stanete súčasťou tímu.
  • Skupinové športy a rekreačné aktivity – cez facebookové skupiny určite nájdete partiu ľudí, ktorá chodí spoločne na volejbal, víkendové výstupy do hôr alebo trénuje vo vonkajšom fitku. Ľudí, ktorí hľadajú parťáka na šport, je veľa.
  • Pracovný networking – pozrite sa po nejakej zaujímavej pracovnej akcii alebo sa prihláste do skupinového mentoringu.
  • Zaobstarajte si psa alebo mačku – teda len ak po nich naozaj túžite. Na cvičáku a výstavách stretnete množstvo zaujímavých ľudí.
  • Čo oprášiť staré priateľstvá? – možno ste v škole mali super kamaráta, po maturite alebo štátniciach ale prišli nové povinnosti a vaše cesty sa pomaly rozišli. Ak o priateľstvo stojíte, skúste mu napísať a pozvať ho na kávu. Nič na tom nie je.

Hlavne choďte medzi ľudí a buďte trpezliví

Nie každého, koho oslovíte, si musíte hneď pustiť do života. S čím viac ľuďmi sa ale zoznámite, tým väčšiu máte šancu, že si s niekým naozaj padnete do oka. Stretnúť sa navyše môžete za úplne nečakaných situácií. Preto sa nebojte hovoriť ÁNO aj na pozvania, pri ktorých hneď neskáčete nadšením. Nikdy neviete, na koho natrafíte.

Myslite na to, že vybudovať hlbšie priateľstvo chce čas. Vedci spočítali, že sa zo známeho stane kamarát až po nejakých 164 spoločne strávených hodinách.

Hiking.jpg

Ako na ľudí lepšie pôsobiť, aby sa s vami chceli baviť?

Už viete, kam ísť, aby ste sa zoznámili s novými ľuďmi. Možno ale máte pocit, že sa s vami nikto veľmi nechce baviť. Niekedy totiž nevedome vysielame signály, kvôli ktorým vyzeráme nedostupne. Prvý dojem je dôležitý..

Nejde vôbec o to sa meniť, ale držať sa zopár tipov, vďaka ktorým sa ľudia vo vašej spoločnosti budú cítiť dobre.

  • V prvom rade je dôležité sa usmievať. Banálna vec, na ktorú ale často zabúdame a mimovoľne sa mračíme.
  • Nekrížte ruky, ale radšej ukazujte dlane. Hlavne pri rozhovore. Budete pôsobiť otvorene a úprimne.
  • Keď s niekým hovoríte, pozerajte sa mu priamo do očí. Môžete sa aj mierne nakloniť vpred, aby ste dali najavo, že naozaj počúvate.

meeting_2.png

Na neverbálnu komunikáciu to bude stačiť. Teraz sa poďme pozrieť, ako nadviazať rozhovor, aby ste ho udržali dlhšie ako pár viet:

  • Začínať hneď svojim predstavením alebo obligátnym „Ako sa máš?” nie je najlepší štart. Skúste to nenútene k téme. Napr. „Rozumela si tejto úlohe? Nejako mi to uniklo.” Potom môžete pochváliť napríklad pekné tenisky a opýtať sa, odkiaľ ich má. Stačí pár milých viet a už sa začnete baviť.
  • Dávajte otvorené otázky, aby na ne nebola len jednoduchá odpoveď ÁNO/NIE.
  • Snažte sa zapamätať si mená a často ich v hovore používajte. Z psychologického pohľadu naše meno radi počujeme. Naopak keď ho niekto zabudne alebo skomolí, hneď je nám menej sympatickejší.
  • Nechajte druhému priestor na rozprávanie a neskáčte mu do reči. Úprimne sa oňho zaujímajte a počúvajte.
  • Nezdieľajte hneď zo začiatku príliš osobné veci. Detaily rozvodu, hádka s rodičmi alebo akékoľvek intímnosti nie sú to pravé pre prvý, ani druhý rozhovor.
  • Nesnažte sa byť perfektní, ale naopak ukážte svoje chyby a zraniteľnosť. Ľudí, ktorí sú dokonalí a nemajú žiadne viditeľné chyby, prirodzene nemáme radi. Len veľmi ťažko si k nim nájdeme cestu.

Ešte viac podobných tipov nájdete v zaujímavej knižke Ako získavať priateľov a pôsobiť na ľudí, ktorá je už niekoľko desaťročí bestsellerom.

Je čas ho/ju pozvať mimo spoločnú bublinu

Už sa vídate na akciách, v záujmových kluboch alebo napríklad na kurze. Ako ho alebo ju ale niekam pozvať, aby to vyzeralo prirodzene a necítili ste sa hlúpo? Skúste to napríklad takto:

  • „Dal/a by som si kávu. Poznám tu kúsok skvelú kaviareň. Nechceš ísť tiež?”
  • „Hrozne by som chcel/a vidieť film XY, ale nikoho z priateľov túto tému veľmi neberie. Nechcel/a by si ísť?” (Ideálne keď je to k vašej spoločnej téme.)
  • „Cez víkend som plánovala ísť na squash, ale kamarát/kamarátka ochorela a nemôže ísť. Nechcel/a by si si zahrať?” (Vyberte párový šport, ktorý viete, že hrá.)
  • „Cez víkend beriem Tomáška do zábavného parku, nechceli by ste ísť s nami? Chalani by sa mohli pohrať.” (Pre mamičky s malými deťmi.)

non verbal_2.png

Ak ste introverti, je to náročná úloha. Úplne vám rozumieme. Ak ale túžite po nových priateľoch, je potrebné sa zoznamovať s novými ľuďmi a občas aj začať hovoriť prvý.

Možno vám príde, že je to naozaj nad vaše sily a hoci sa cítite osamelí, medzi ľuďmi vás prepadá nervozita a necítite sa s nimi dobre. Pokyvujete hlavou? Potom porozmýšľajte o terapii s odborníkom. Strach z určitého medziľudského kontaktu je téma, ktorá sa ťažko rieši svojpomocne. Priateľov si môže nájsť naozaj každý. Aj vy.

V Hedepy ponúkame terapie online, pohodlne z domu. Stačí vyplniť test, na základe ktorého vám odporučíme troch najvhodnejších terapeutov. Nemusíte na to byť sami.

Nebuďte na to sami

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v náročnej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nezažili. Každá, skutočne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. A rovnako aj tá vaša. A preto, ak o tom aspoň troška uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nezostávajte na to sami. Pomoc vám poskytne viac ako 100 terapeutov, z ktorých si môžete vybrať toho, kto vyhovuje vašim potrebám, a dohodnúť si stretnutie hneď na nasledujúci deň. S terapeutom sa následne spojíte z pohodlia domova.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za vyskúšanie

© Hedepy s.r.o.
Pokiaľ ste v stave ohrozenia seba alebo iných osôb, prosíme, bezodkladne kontaktujte Krízovú linku pomoci (telefonicky: 0800 500 333). Naši terapeuti alebo Hedepy s.r.o. nenesie zodpovednosť za váš zdravotný stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal