V detstve sme na ihrisku behom pár minút uzavreli priateľstvo na život a na smrť, v dospelosti už to ide nejako ťažšie. Chodiť stále medzi nových ľudí a hľadať spôsob, ako začať konverzáciu, je zvlášť pre introvertov skoro nočnou morou.
Bez toho to síce tak úplne nepôjde, máme pre vás množstvo praktických tipov, vďaka ktorým to zvládnete. Skôr alebo neskôr potom narazíte na niekoho, s kým si naozaj rozumiete.
Potrebujete najskôr trochu motivácie? Podľa dát má priateľstvo vplyv na naše fyzické zdravie a dlhovekosť. Vedci ho spojili s nižším srdcovým tlakom, zápalom alebo cukrovkou. Podľa dlhodobej štúdie Harvardu je priateľstvo dokonca kľúčovým faktorom pocitu šťastia. Rodina je nesmierne dôležitá, nie je ale dobré sa upínať iba na ňu.
Je úplne normálne, že sa po 25. roku veku priateľstva rozpadajú. Zakladáme rodiny, budujeme kariéry a voľného času je menej a menej. Vôbec to neznamená, že ste „divní“, a rozhodne si nemusíte nič vyčítať. Dospelí ľudia majú priemerne 3-5 blízkych priateľov. Ako introverti ich môžete mať menej. Pokiaľ sa tak cítite dobre, nie je na tom nič zlé. Ak si ale pripadáte osamelí, je čas ísť novým priateľstvom naproti. Ukážeme vám ako.
Pripadá vám, že stretávate stále tých istých ľudí? Skúste vyraziť na niektoré z týchto miest:
Nie každého, koho oslovíte, si musíte hneď pustiť do života. S čím viac ľuďmi sa ale zoznámite, tým väčšiu máte šancu, že si s niekým naozaj padnete do oka. Stretnúť sa navyše môžete za úplne nečakaných situácií. Preto sa nebojte hovoriť ÁNO aj na pozvania, pri ktorých hneď neskáčete nadšením. Nikdy neviete, na koho natrafíte.
Myslite na to, že vybudovať hlbšie priateľstvo chce čas. Vedci spočítali, že sa zo známeho stane kamarát až po nejakých 164 spoločne strávených hodinách.
Už viete, kam ísť, aby ste sa zoznámili s novými ľuďmi. Možno ale máte pocit, že sa s vami nikto veľmi nechce baviť. Niekedy totiž nevedome vysielame signály, kvôli ktorým vyzeráme nedostupne. Prvý dojem je dôležitý..
Nejde vôbec o to sa meniť, ale držať sa zopár tipov, vďaka ktorým sa ľudia vo vašej spoločnosti budú cítiť dobre.
Na neverbálnu komunikáciu to bude stačiť. Teraz sa poďme pozrieť, ako nadviazať rozhovor, aby ste ho udržali dlhšie ako pár viet:
Ešte viac podobných tipov nájdete v zaujímavej knižke Ako získavať priateľov a pôsobiť na ľudí, ktorá je už niekoľko desaťročí bestsellerom.
Už sa vídate na akciách, v záujmových kluboch alebo napríklad na kurze. Ako ho alebo ju ale niekam pozvať, aby to vyzeralo prirodzene a necítili ste sa hlúpo? Skúste to napríklad takto:
Ak ste introverti, je to náročná úloha. Úplne vám rozumieme. Ak ale túžite po nových priateľoch, je potrebné sa zoznamovať s novými ľuďmi a občas aj začať hovoriť prvý.
Možno vám príde, že je to naozaj nad vaše sily a hoci sa cítite osamelí, medzi ľuďmi vás prepadá nervozita a necítite sa s nimi dobre. Pokyvujete hlavou? Potom porozmýšľajte o terapii s odborníkom. Strach z určitého medziľudského kontaktu je téma, ktorá sa ťažko rieši svojpomocne. Priateľov si môže nájsť naozaj každý. Aj vy.
V Hedepy ponúkame terapie online, pohodlne z domu. Stačí vyplniť test, na základe ktorého vám odporučíme troch najvhodnejších terapeutov. Nemusíte na to byť sami.