Ako vám môže psychologická konzultácia pomôcť pri vyhorení?

Syndróm vyhorenia, podobne ako iné choroby, neprichádza bez pozvania. Priťahuje ľudí, ktorí sú odhodlaní vynaložiť všetku svoju energiu pre dobro iných, idealistov, ktorí majú vysoké nároky a rovnako vysoké očakávania. Dokonca aj tí, ktorí len chcú odviesť dobrú prácu, ale ešte sa nenaučili požiadať o pomoc. Vyhorenie je teda synonymom straty rovnováhy, ktorá sa z nášho života vytratila v mene toho, čo všetko ešte musím urobiť. Ak sa to týka aj vás, odložte na chvíľu svoje povinnosti a urobte zo seba prioritu.

Čo je syndróm vyhorenia?

Syndróm vyhorenia, známy aj ako burnout syndrome, je stav, ktorý je zákerný svojím pomalým nástupom, podobne ako chronický stres. Prejavuje sa ako nepríjemný pocit vyčerpania, ktorý môže postupne prerásť do fyzického. Zvyčajne prebieha v niekoľkých fázach. Od pocitu, že musím urobiť všetko pre to, aby som prácu urobil včas a dobre, cez stavy úzkosti, keď si uvedomím, že moje očakávania nie sú reálne a vykonaná práca nie je ani primerane ohodnotená, až po stavy podráždenosti, pocity sklamania a straty zmyslu.

 

Ako zistím, či trpím syndrómom vyhorenia?

Prvé príznaky môžu byť nenápadné – únava, občasné problémy so zaspávaním a sem-tam si poviete, že sa vám zajtra naozaj nechce ísť do práce. Ak ste na seba citliví, možno už robíte zmeny vo svojom živote. Ďalšiu fázu vyhorenia sprevádzajú zmeny nálady, pokles výkonnosti a koncentrácie, depresie a úzkosti a v druhom rade problémy vo vzťahoch a pokles sebavedomia.

Existujú aj testy na vyhorenie. Môžete sa otestovať pomocou samoobslužných dotazníkov dostupných na internete. Dajú sa ľahko vyhodnotiť, ale výsledok je len orientačný. Odborná psychologická diagnostika si vyžaduje rozhovor, anamnézu a ďalšie komplexnejšie testy.

Môžem aj ja vyhorieť? Kto je najviac ohrozený vyhorením?

Syndróm vyhorenia sa najčastejšie spája s pomáhajúcimi profesiami (lekári a zdravotníci), rizikové sú aj profesie s vysokou mierou stresu a zodpovednosti (manažéri) a práca s ľuďmi (učitelia). V skutočnosti sa však ukazuje, že vplyv syndrómu vyhorenia je oveľa širší. Napríklad ženy na rodičovskej dovolenke alebo tie, ktoré majú na seba jednoducho príliš vysoké nároky. A práve nesplnené očakávania vedú k rozčarovaniu, strate motivácie a z dlhodobého hľadiska prispievajú k rozvoju syndrómu.

hedepy-jana-2-w

Ako môžem predísť syndrómu vyhorenia?

Účinnou prevenciou je zamerať sa na svoj vzťah k práci (štúdiu, životu, vzťahom). Uvedomte si svoje očakávania a stanovte ich v realistickej podobe. Zníži sa tým aj riziko, že do práce investujeme príliš veľa energie a budeme fungovať nad svoje možnosti. Pomôže nám to aj pri realizácii našich vlastných záujmov vrátane spoločenského života. Pridá nášmu životu ďalší rozmer a zabráni vyčerpaniu, ktoré často nastáva, keď sa dlhodobo sústredíme na jednu vec. Aj v tejto fáze prevencie je dobrou voľbou konzultácia s terapeutom alebo koučom. Nejde o konvenčnú liečbu, ale o takzvaný sebarozvoj.

 

Čo mám robiť, ak mám problémy s vyhorením?

Ak sa už potýkate s následkami vyhorenia, nebuďte v tom sami. Možnosti psychologického poradenstva a psychologickej konzultácii sú dnes dostupné pre každého. Pomôžu vám dostať sa zo začarovaného kruhu požiadaviek na seba a z nich vyplývajúceho vyčerpania.

 

Ako mi môže psychologická konzultácia pomôcť pri vyhorení?

Psychologická konzultácia je priestor pre vás. Na druhej strane, naša tendencia dávať priestor iným často prispieva k syndrómu vyhorenia. Aj preto sú pomáhajúce profesie v tomto zmysle také zraniteľné. Rozdávať sa až do krajnosti a možno aj dúfať, že to niekto ocení. Alebo podľahnúť pocitu, že len ja môžem najlepšie rozhodnúť, urobiť, dokončiť. Psychologická konzultácia sa môže zaoberať našimi nevedomými vzorcami myslenia, aby sme mohli sami zhodnotiť, či je vhodné ich zachovať alebo zaviesť nové.

Skutočný príbeh klienta a toho, ako mu terapia pomohla:

„Práca ma prestala baviť, bol som podráždený a vyčerpaný, nechcel som tam byť. Moja rodina si to odniesla doma a preto mi zariadila terapiu. Zistil som, že mám syndróm vyhorenia. Vďaka terapeutovi som si uvedomil, čo ma na mojej súčasnej práci najviac vyčerpáva, a našiel som odvahu požiadať svojho nadriadeného o zmenu. Z akútneho oddelenia som prešiel na lôžkové oddelenie, kde je pokojnejšie a stále sa cítim užitočný. Pocity vyčerpania a podráždenosti zmizli. Mám novú chuť do práce a koníčkov vo voľnom čase. Keby som vedel, ako málo stačí na zlepšenie života, urobil by som to už dávno.“

Nemusíte byť na to sami

Niekedy je najťažšie začať
sebavedomie vzťahy leadership životné zmeny
Overený certifikovaný výcvik
„Život je krásný, když člověk žije z vlastního pramene. Nouze – mezní situace – nás vede k tázání, sebepoznání, autenticitě. Štěstí je, když v sobě máte hodně bytí (A. Hogenová).“
35 € / sedenie
Miroslav Vanka (1000+ h. praxe)
úzkosť sebavedomie syndróm vyhorenia Psychosomatika
Frekventant terapeutického výcviku
„V každém z nás je někdo jiný, koho neznáme. – C.G.Jung“
35 € / sedenie
vzťahy syndróm vyhorenia trúchlenia Motivácia
Frekventant terapeutického výcviku
„Keď už nemôžeme zmeniť situáciu, sme vyzývaní zmeniť sami seba.“
27 € / sedenie