Ako môže psychologická konzultácia pomôcť v oblasti sexuality?

Sexualita je v nás zakotvená biologicky. Sú známe vedecké štúdie, ktoré dokazujú, že už deti v prenatálnom období (t. j. v tele matky) sa usmievajú pri fyzickej stimulácii sexom. To isté vidíme u malých detí, ktoré sa bežne dotýkajú svojich genitálií a zažívajú vzrušenie. Napriek tomu nám sexualita spôsobuje veľa utrpenia. Psychologická konzultácia je jedným zo spôsobov, ako sa môžeme vyrovnať s intimitou a sexualitou.

Ako spoznať svoju sexualitu?

Sexualita nie je o tom, s kým máte sex alebo ako často ho máte. Sexualita je kombináciou sexuálnych myšlienok, pocitov, túžob a správania voči iným. Sexualita je rozmanitá, jedinečná a poznanie zákonitostí vlastnej sexuality prispieva k šťastnému životu. V prípade, že máte zmätok v otázke svojej sexuality, je lepšie navštíviť terapeuta a preskúmať sexualitu v bezpečnom prostredí, než si robiť nejaký test sexuality na internete.

 

Aké sú bežné problémy v sexe?

Podľa odborníkov môžu sexuálne problémy ovplyvňovať až 40 % ľudí. Sú sprevádzané neobvyklou, neúplnou alebo narušenou telesnou reakciou na inak účinnú sexuálnu stimuláciu, pričom tieto problémy nie sú podmienené žiadnou fyzickou príčinou. Sú teda psychologickej povahy. Medzi najčastejšie sexuálne problémy patrí napríklad nedostatok alebo strata sexuálnej túžby, erektilná dysfunkcia u mužov, predčasná ejakulácia alebo neschopnosť dosiahnuť orgazmus (najmä u žien).

Ako prekonať nechuť k sexu?

Nedostatok sexuálnej túžby je jedným z najčastejších sexuálnych problémov, ktoré postihujú častejšie ženy. Jednoducho povedané, prejavuje sa tým, že váš manželský partner s vami nechce spať, čo vedie k nedostatku sexu v manželstve a môže spôsobiť ďalšie problémy vo vzťahu. Všeobecne povedané, nechuť k sexu je obranný mechanizmus, ktorým sa telo bráni. Príčiny môžu byť rôzne, od nepríjemných sexuálnych zážitkov v minulosti cez únavu a chronický stres až po úzkosť alebo iné ochorenia. Psychologická konzultácia môže byť účinným spôsobom nielen pre toho, kto trpí túžbou, ale aj pre pár, keď aj ten druhý prežíva frustráciu z toho, že jeho partner s ním nechce mať sex.

hedepy-natalie-1-w

Môže byť problém s erekciou psychologický?

Nejeden terapeut už počul klienta povedať: „Nemôžem sa vyvrcholiť“ alebo naopak „Vyvrcholím príliš skoro“. Až 20 % porúch erekcie súvisí s ľudskou psychikou. Najčastejšie sú to stres, pocit viny z neuspokojenia partnera, nervozita a s ňou spojený tlak na výkon, nízke sebavedomie alebo úzkosť a depresia. Preto skôr, ako navštívite sexuológa alebo lekáreň pre tabletky, zastavte sa u terapeuta a skúste sa najprv porozprávať o svojich problémoch.

 

Ako zvýšiť libido?

Strata libida alebo zníženie vzrušivosti sa môže vyskytnúť u mnohých žien. Najčastejšie sa s ňou ženy stretávajú v súvislosti s tehotenstvom, materstvom alebo prepracovanosťou a stresom. Aj špecifické typy hormonálnej antikoncepcie môžu spôsobiť zníženie alebo stratu libida. Online psychologická konzultácia ponúka bezpečný priestor, v ktorom sa žena môže otvoriť, odhaliť príčiny a nájsť spôsoby, ako zvýšiť svoje libido a opäť si užívať sex.

 

Ako môže online psychologická konzultácia pomôcť pri liečbe sexuálnych problémov?

Častou prekážkou pri kontaktovaní terapeuta je strach z toho, čo o mne povedia ostatní. Pre mnohých ľudí môže byť online psychologická konzultácia ideálnym riešením ich sexuálnych problémov. Predovšetkým preto, že si môžete vybrať odborníka z iného mesta alebo regiónu a viesť sedenia z pohodlia domova prostredníctvom online platformy. Vďaka tomu ušetríte čas, môžete si oddýchnuť a cítiť sa bezpečne, pretože pri dverách kliniky vás nikto nestretne.

Skutočný príbeh klienta a toho, ako mu terapia pomohla:

„Bál som sa intimity. Vo svojich 29 rokoch som ešte nemal žiadny vzťah. V blízkosti žien som bol taký plachý, že som nevydal ani hlásku. Keď som premeškal svoje prvé rande cez zoznamku, bol som zničený. Praktizovaním všímavosti na radu terapeuta som sa naučila nesústrediť sa na svoju nervozitu. Začal som sa učiť čeliť svojmu strachu. Dnes som šťastne zadaný.“

Nemusíte byť na to sami

Niekedy je najťažšie začať
depresia úzkosť trauma Hnev a agresivita
Frekventant terapeutického výcviku
„“Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo Vás trápi a nájsť cestu von. Bezpečie, rešpekt a úžitok.““
27 € / sedenie
Mgr. Noémi Tóthová (300+ h. praxe)
stres vzťahy Psychosomatika životné zmeny
Frekventant terapeutického výcviku
„“Každou chybou sme bližšie k cieľu.““
27 € / sedenie
Mgr. Viliam Kuruc MBA (300+ h. praxe)
trauma depresia vzťahy životné zmeny
Frekventant terapeutického výcviku
„Pomáhám klientům orientovat se v jejich životní situaci a zvládat to, čím prochází. Poskytuji podporu tam, kde nezabírají snadná řešení.“
35 € / sedenie