Intimita a sexualita v partnerských vzťahoch

Sexualita je v nás zakotvená biologicky. Sú známe vedecké štúdie, ktoré dokazujú, že už deti v prenatálnom období (t. j. v tele matky) sa usmievajú pri fyzickej stimulácii sexom. To isté vidíme u malých detí, ktoré sa bežne dotýkajú svojich genitálií a zažívajú vzrušenie. Napriek tomu nám sexualita spôsobuje veľa utrpenia.

Ako spoznať svoju sexualitu?

Sexualita nie je o tom, s kým máte sex alebo ako často ho máte. Sexualita je kombináciou sexuálnych myšlienok, pocitov, túžob a správania voči iným. Sexualita je rozmanitá, jedinečná a poznanie zákonitostí vlastnej sexuality prispieva k šťastnému životu. V prípade, že máte zmätok v otázke svojej sexuality, je lepšie navštíviť kvalifikovaného odborníka a preskúmať sexualitu v bezpečnom prostredí, než si robiť nejaký test sexuality na internete.

 

Aké sú bežné problémy v sexe?

Podľa odborníkov môžu sexuálne problémy ovplyvňovať až 40 % ľudí. Sú sprevádzané neobvyklou, neúplnou alebo narušenou telesnou reakciou na inak účinnú sexuálnu stimuláciu, pričom tieto problémy nie sú podmienené žiadnou fyzickou príčinou. Sú teda psychologickej povahy. Medzi najčastejšie sexuálne problémy patrí napríklad nedostatok alebo strata sexuálnej túžby, erektilná dysfunkcia u mužov, predčasná ejakulácia alebo neschopnosť dosiahnuť orgazmus (najmä u žien).

Ako prekonať nechuť k sexu?

Nedostatok sexuálnej túžby je jedným z najčastejších sexuálnych problémov, ktoré postihujú častejšie ženy. Jednoducho povedané, prejavuje sa tým, že váš manželský partner s vami nechce spať, čo vedie k nedostatku sexu v manželstve a môže spôsobiť ďalšie problémy vo vzťahu. Všeobecne povedané, nechuť k sexu je obranný mechanizmus, ktorým sa telo bráni. Príčiny môžu byť rôzne, od nepríjemných sexuálnych zážitkov v minulosti cez únavu a chronický stres až po úzkosť alebo iné ochorenia. Pomoc od kvalifikovaného odborníka môže byť účinným spôsobom nielen pre toho, kto trpí túžbou, ale aj pre pár, keď aj ten druhý prežíva frustráciu z toho, že jeho partner s ním nechce mať sex.

nechuť k sexu

Môže byť problém s erekciou psychologický?

Nejeden terapeut už počul klienta povedať: „Nemôžem sa vyvrcholiť“ alebo naopak „Vyvrcholím príliš skoro“. Až 20 % porúch erekcie súvisí s ľudskou psychikou. Najčastejšie sú to stres, pocit viny z neuspokojenia partnera, nervozita a s ňou spojený tlak na výkon, nízke sebavedomie alebo úzkosť a depresia. Preto skôr, ako navštívite sexuológa alebo lekáreň pre tabletky, zastavte sa u odborníka na ľudskú dušu a skúste sa najprv porozprávať o svojich problémoch.

 

Ako zvýšiť libido?

Strata libida alebo zníženie vzrušivosti sa môže vyskytnúť u mnohých žien. Najčastejšie sa s ňou ženy stretávajú v súvislosti s tehotenstvom, materstvom alebo prepracovanosťou a stresom. Aj špecifické typy hormonálnej antikoncepcie môžu spôsobiť zníženie alebo stratu libida. Pomoc od kvalifikovaného odborníka ponúka bezpečný priestor, v ktorom sa žena môže otvoriť, odhaliť príčiny a nájsť spôsoby, ako zvýšiť svoje libido a opäť si užívať sex.

terapeuti

Odporučíme Vám troch ideálnych terapeutov, ktorí sa špecializujú na intimitu a sexualitu

Na základe 19-tich otázok vám zo 100+ terapeutov nájdeme tých, ktorí najviac zodpovedajú vašim predstavám a témam.