Predstavte si, ako by váš život mohol vyzerať, keby ste si naozaj verili? Keby ste mali úprimne radi sami seba? Mnoho by sa toho mohlo zmeniť a hlavne by vám bolo lepšie na duši. Tak sa s nami poďte vydať na cestu k sebaláske.
Ukážeme vám praktické kroky, ako ju budovať, a vzory správania, ktorých sa naopak treba zbaviť.
Aj keď to robíte predovšetkým pre seba, sebaláska vám pomôže mať zdravšie vzťahy – s partnerom, rodinou a priateľmi. Ako?
Ako malé deti nemáme problém so sebaláskou. Až s pribúdajúcimi životnými skúsenosťami začína náš vzťah k sebe samému/samej trpieť. Možno vám raz niekto povedal, že ste úplne ľavý/á na športy. Možno sa niekto posmieval vášmu účesu. Alebo ste možno vyrastali v rodine, kde sa rozdávala len kritika.
Ale viete, že tieto negatívne komentáre často vypovedajú oveľa viac o osobe, ktorá ich vyslovila, ako o vás. My ich len jednoducho prijímame ako pravdu.
Skúste sa zamyslieť nad tým, odkiaľ pochádzajú negatívne názory, ktoré o sebe máte. Pravdepodobne zistíte, že nie sú vaše, ale niekto vám ich niekedy povedal. A ten niekto nemusel mať pravdu. Buď sa vás snažil ponížiť, aby sa sám cítil lepšie. Alebo si možno myslel, že kritika vás bude motivovať k lepším výkonom. Možno to boli vaši rodičia? Tieto presvedčenia nie sú vaše a môžete ich nechať ísť. To je prvý a veľmi dôležitý krok k sebaprijatiu.
Budovanie sebalásky je cesta, ktorá si vyžaduje čas a trpezlivosť. Vedie cez sebaprijatie a ide ruka v ruke s budovaním sebaúcty. Ste pripravený/á vydať sa na túto cestu? Najprv sa pozrime na vzorce správania, ktorých sa musíte začať zbavovať.
Ak sa v týchto situáciách spoznáte, je čas začať ich vedome meniť. Ako na to?
Čo by ste povedali kamarátovi/kamarátke, ktorý/á by nezvládol/la dôležitú skúšku? Pravdepodobne by ste ho/ju upokojili a motivovali, že to zvládne aj na druhýkrát. Rovnakú láskavosť a podporu si zaslúžite aj vy – skúste sa sami so sebou porozprávať, akoby ste boli svojím najlepším priateľom. Môžete začať pomaly. Možno tým, že si ráno v zrkadle poviete, že vyzeráte dobre.
Ak vás slová nenapadnú samé, skúste si niektoré z týchto fráz zopakovať:
V snahe o dokonalosť často nevidíme, aký veľký pokrok sme už urobili. Skúste si svoj veľký cieľ rozdeliť na menšie časti. Za každú dosiahnutú úroveň sa niečím odmeňte. Na chvíľu sa zastavte a tešte sa z pokroku.
Skvelo varíte? Hráte na klavír? Beháte po horách? To predsa len tak niekto nevie a nezvládne. Každý máme iné talenty a schopnosti, preto nemá zmysel porovnávať sa. Vždy tu bude niečo, čo vám ide aj nejde. Zamerajte sa na svoje silné stránky a rozvíjajte ich ďalej.
To, čo sa vám nepodarilo v minulosti, neurčuje, kým ste teraz. Ak ste sa poučili z minulých chýb, naozaj nie je dôvod, aby ste si ich neustále vyčítali a obzerali sa späť. Teraz ste oveľa ďalej.
Možno by sme mali povedať, aby ste sa radšej neobklopovali ľuďmi, ktorí vás nepodporujú. Niektoré priateľstvá môžu byť toxické. To, že váš partner podkopáva vašu sebadôveru, môže byť spôsob nebezpečnej manipulácie. Zamyslite sa nad tým, či nemáte vo svojom okolí niekoho, kto vás zhadzuje.
Môže byť naozaj náročné zmeniť svoj vzťah k sebe samému/samej a všetkým presvedčeniam, v ktorých ste roky žili. Ak ste sa rozhodli pracovať na láske k sebe, terapia vám môže byť veľkou pomocou.
Odborný terapeut vám pomôže rozpoznať a postupne zmeniť vaše sebakritické myšlienkové vzorce, naučiť sa byť k sebe láskavý/á a uvedomiť si svoju hodnotu. V bezpečnom a dôvernom prostredí. Plne online na stránke Hedepy. Prečítajte si, ako funguje online terapia. Čoskoro sa veci môžu začať meniť k lepšiemu.