Ani pri samote na to nemusíte byť sami

Človek môže byť sám a necítiť sa osamelo. Ale aj naopak. Udržiavanie kontaktu s našimi blízkymi nebolo nikdy jednoduchšie ako teraz. Technologický pokrok, dostupnosť cestovania a lepšie životné podmienky zvýšili našu flexibilitu a mobilitu. Napriek tomu sú ľudia viac ako kedykoľvek predtým osamelí, žijú sami alebo (hoci sú obklopení ľuďmi) zažívajú pocit osamelosti.

Aký je rozdiel medzi osamelosťou a samotou?

Hoci sú slová samota a osamelosť podobné a vychádzajú z rovnakého základu, vnímame ich úplne odlišne. Hoci je samota dobrovoľný stav, ktorý môže byť často užitočný a prinášať úľavu, samota je škodlivá a z dlhodobého hľadiska môže viesť k psychickým a fyzickým problémom.

 

Ako prekonať osamelosť a izoláciu?

Ak nás trápi úzkosť, pretože sa cítime osamelo, je dobré mať niekoľko tipov, ktoré nám pomôžu cítiť sa lepšie. Môžete si vytvoriť zoznam vecí, kontaktov a aktivít, ktoré vám prinášajú celkovú radosť, a mať ho pri sebe pre prípad núdze. Dávajte si pozor na sociálne siete, ktoré vytvárajú dojem, že nie sme sami, ale celkovo náš stav skôr zhoršujú. Naopak, pomôcť môže prechádzka na čerstvom vzduchu, telefonát s priateľom alebo príjemná hudba. Ak sa však cítite osamelí dlhodobo, príčina môže byť hlbšie zakorenená a vtedy môže byť užitočné vyhľadať odbornú pomoc.

Samota a depresia, ako ju zachytiť včas?

Sú dni, keď nemáme na nikoho náladu a potrebujeme byť sami. Ale keď zistíte, že sa s ostatnými nerozprávate celé dni alebo týždne, dokonca nemáte silu zdvihnúť telefón a niekomu zavolať, je čas priznať si, že s vami možno niečo nie je v poriadku. Je vhodné a odporúčané vyhľadať pomoc od kvalifikovaného odborníka.

samota

Ako zvládnuť osamelosť vo vzťahu?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že je všetko v poriadku. Ste vo vzťahu, vy a váš partner spolu vychádzate. Niekedy sa však môžeme ocitnúť v stave, keď sa napriek šťastnému životu cítime smutní a osamelí. Izolujeme sa od ostatných a uzatvárame sa do seba. Ak máme pocit, že nám partner nerozumie a nevie, čo sa s nami deje, je dobré sa o tom s partnerom porozprávať.

 

Osamelosť po rozvode – ako sa z nej dostať?

Rozvod je výrazne stresujúca životná udalosť, ktorá so sebou prináša rôzne problémy vrátane pocitu osamelosti. Niet divu, s partnerom ste prežili dlhý život, zvykli ste si robiť veľa vecí spolu a zrazu ste zostali sami. Je upokojujúce uvedomiť si, že ide len o dočasnú situáciu. Aby ste sa čo najmenej dostávali do situácií, v ktorých upadáte do zúfalstva, je dôležité naplánovať si deň, zahrnúť do neho svoje koníčky a stretávať sa s inými ľuďmi. To vám môže pomôcť prekonať prvé týždne a znovu naštartovať váš šťastný život.

terapeuti

Odporučíme Vám troch ideálnych terapeutov, ktorí sa špecializujú na samotu

Na základe 19-tich otázok vám zo 100+ terapeutov nájdeme tých, ktorí najviac zodpovedajú vašim predstavám a témam.