Ako vám môže psychologická konzultácia pomôcť pri samote?

Človek môže byť sám a necítiť sa osamelo. Ale aj naopak. Udržiavanie kontaktu s našimi blízkymi nebolo nikdy jednoduchšie ako teraz. Technologický pokrok, dostupnosť cestovania a lepšie životné podmienky zvýšili našu flexibilitu a mobilitu. Napriek tomu sú ľudia viac ako kedykoľvek predtým osamelí, žijú sami alebo (hoci sú obklopení ľuďmi) zažívajú pocit osamelosti. Psychologická konzultácia môže byť východiskom z tejto situácie.

Aký je rozdiel medzi osamelosťou a samotou?

Hoci sú slová samota a osamelosť podobné a vychádzajú z rovnakého základu, vnímame ich úplne odlišne. Hoci je samota dobrovoľný stav, ktorý môže byť často užitočný a prinášať úľavu, samota je škodlivá a z dlhodobého hľadiska môže viesť k psychickým a fyzickým problémom.

 

Ako prekonať osamelosť a izoláciu?

Ak nás trápi úzkosť, pretože sa cítime osamelo, je dobré mať niekoľko tipov, ktoré nám pomôžu cítiť sa lepšie. Môžete si vytvoriť zoznam vecí, kontaktov a aktivít, ktoré vám prinášajú celkovú radosť, a mať ho pri sebe pre prípad núdze. Dávajte si pozor na sociálne siete, ktoré vytvárajú dojem, že nie sme sami, ale celkovo náš stav skôr zhoršujú. Naopak, pomôcť môže prechádzka na čerstvom vzduchu, telefonát s priateľom alebo príjemná hudba. Ak sa však cítite osamelí dlhodobo, príčina môže byť hlbšie zakorenená a vtedy môže byť užitočné vyhľadať odbornú pomoc.

Samota a depresia, ako ju zachytiť včas?

Sú dni, keď nemáme na nikoho náladu a potrebujeme byť sami. Ale keď zistíte, že sa s ostatnými nerozprávate celé dni alebo týždne, dokonca nemáte silu zdvihnúť telefón a niekomu zavolať, je čas priznať si, že s vami možno niečo nie je v poriadku. Online psychologická konzultácia môže byť nenásilným krokom k zlepšeniu vášho stavu.

Jaké jsou příznaky deprese

Ako zvládnuť osamelosť vo vzťahu?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že je všetko v poriadku. Ste vo vzťahu, vy a váš partner spolu vychádzate. Niekedy sa však môžeme ocitnúť v stave, keď sa napriek šťastnému životu cítime smutní a osamelí. Izolujeme sa od ostatných a uzatvárame sa do seba. Ak máme pocit, že nám partner nerozumie a nevie, čo sa s nami deje, je dobré sa o tom s partnerom porozprávať. Psychologická konzultácia môže byť bezpečným priestorom pre partnerské rozhovory, najmä ak sa pokusy o ne končia zbytočným konfliktom.

 

Osamelosť po rozvode – ako sa z nej dostať?

Rozvod je výrazne stresujúca životná udalosť, ktorá so sebou prináša rôzne problémy vrátane pocitu osamelosti. Niet divu, s partnerom ste prežili dlhý život, zvykli ste si robiť veľa vecí spolu a zrazu ste zostali sami. Je upokojujúce uvedomiť si, že ide len o dočasnú situáciu. Aby ste sa čo najmenej dostávali do situácií, v ktorých upadáte do zúfalstva, je dôležité naplánovať si deň, zahrnúť do neho svoje koníčky a stretávať sa s inými ľuďmi. To vám môže pomôcť prekonať prvé týždne a znovu naštartovať váš šťastný život.

 

Ako mi môže psychologická konzultácia pomôcť pri osamelosti?

Psychologická konzultácia vytvára bezpečný priestor, v ktorom môžeme nájsť pochopenie a podporu pri zvládaní situácie alebo stavu, v ktorom sa nachádzame. Nielenže samotný kontakt s odborníkom môže priniesť okamžitú úľavu, ale dlhodobá spolupráca môže človeku pomôcť vytvoriť stratégie a návyky, ktoré môžu podobným situáciám v budúcnosti zabrániť.

Skutočný príbeh klienta a toho, ako mu terapia pomohla:

„Vždy som sa ráda zabávala. S kamarátmi sme pravidelne hrávali volejbal a s kolegami z práce sme chodili v piatok na koncerty. Zbožňovala som svoj malý byt, kým sa nestal mojou kanceláriou a miestom na všetko. Vďaka nariadenému home office a ďalším opatreniam som okrem pracovnej morálky stratila aj celú rutinu, na ktorú som bola zvyknutá. Prvýkrát som si uvedomila, že som sama. Ostatní boli na návšteve u rodiny, mali deti alebo aspoň pozerali filmy so svojím partnerom. Nemala som ani psa. Od svojho prvého online terapeutického sedenia som chcela hlavne radu, ako to všetko zvládnuť. Nakoniec som zistila, že aj keď som žila sama, nikdy som netrávila čas sama so sebou. Všetko, čo som dovtedy robila, bolo vonku, s niekým. Najväčším paradoxom je, že keď som sa prestala báť samoty a naučila som sa byť sama so sebou, nakoniec najviac som obohatila aj svoje vzťahy s ostatnými.“

Nemusíte byť na to sami

Niekedy je najťažšie začať
Miroslav Vanka (1000+ h. praxe)
úzkosť sebavedomie syndróm vyhorenia Psychosomatika
Frekventant terapeutického výcviku
„V každém z nás je někdo jiný, koho neznáme. – C.G.Jung“
35 € / sedenie
sebavedomie vzťahy leadership životné zmeny
Overený certifikovaný výcvik
„Život je krásný, když člověk žije z vlastního pramene. Nouze – mezní situace – nás vede k tázání, sebepoznání, autenticitě. Štěstí je, když v sobě máte hodně bytí (A. Hogenová).“
35 € / sedenie
Mgr. Viliam Kuruc MBA (300+ h. praxe)
trauma depresia vzťahy životné zmeny
Frekventant terapeutického výcviku
„Pomáhám klientům orientovat se v jejich životní situaci a zvládat to, čím prochází. Poskytuji podporu tam, kde nezabírají snadná řešení.“
35 € / sedenie