Rodičovstvo je jednou z najkrajších, ale zároveň najnáročnejších úloh v živote. Pri hľadaní svojho výchovného štýlu často vychádzame z toho, ako sme to mali doma, keď sme boli malí. V lepšom prípade opakujeme, čo sme radi robili, v horšom vieme, ako to nechceme robiť. Psychoterapia nám môže pomôcť nielen pri hľadaní optimálneho výchovného štýlu.
Aha Parenting je názov knihy Laury Markhamovej, ktorá na rozdiel od iných autorov píše o tom, ako zmeniť svoje vlastné správanie ako rodičia a rozvíjať svoje deti smerom, ktorý si želáme. Prečítanie knihy je dobrým začiatkom na ceste k zodpovednému rodičovstvu, ale nie vždy to stačí. Je v poriadku, ak navštívite psychológa, aby vám poradil, ako zvládnuť konkrétne rodičovské situácie.
Každé dieťa potrebuje lásku. Čím viac lásky prejavujeme svojmu dieťaťu, tým viac posilňujeme vzájomnú dôveru a prehlbujeme náš vzťah. Viac starostlivosti, záujmu a pozornosti potom znamená menej trestov a konfliktov v detstve a neskôr v dospievaní. Hľadajte a objavujte situácie, v ktorých sa vy a vaši blízki cítite dobre, keď sa ako rodina dobre bavíte, a vedome vytvárajte viac takýchto príležitostí.
V každej rodine sa môžu vyskytnúť problémy, ktoré narušia vzťahy medzi jej členmi. Medzi najčastejšie problémy v rodinách patria hádky medzi rodičmi, ktoré môžu viesť k rozchodu alebo rozvodu, domáce násilie, zanedbávanie, problémy so súrodencami, finančné ťažkosti, vzťah s novým partnerom rodiča a ďalšie. Je dôležité včas sa postaviť problémom a riešiť ich, aby sa minimalizovali negatívne dôsledky, ktoré môžu spôsobiť dlhodobé problémy.
Každý problém je riešiteľný. Preto je veľmi dôležité, aby ste problém neignorovali, ale čo najskôr ho pomenovali a riešili ho spoločne ako rodina. V tomto smere môže byť nápomocná rodinná psychoterapia, pri ktorej členovia rodiny (ktorých sa problém týka) alebo celá rodina spolupracujú s odborníkom na zlepšení. Ale aj ako jednotlivec môžem vyhľadať odbornú pomoc. Aj keď nemôžem zmeniť ostatných členov rodiny, môžem ovplyvniť sám seba v tom, ako prežívam to, čo sa v rodine deje, ako na to reagujem, a tak si nastaviť zdravší a spokojnejší spôsob fungovania v rodine.
Skôr či neskôr sa môže stať, že svojim deťom prestaneme rozumieť a nastanú problémy. Je prirodzené, že si najprv myslíme, že sa niečo pokazilo a naše dieťa nie je také, ako sme si mysleli, alebo že sme niečo zanedbali. Je ľahké nahnevať sa na dieťa a žiadať od neho nápravu. Na problémy s deťmi sa však musíme pozerať ako na problém celého rodinného systému. Deti ich nerobia zámerne a často ide len o to, že nevedia, ako lepšie reagovať na konkrétnu situáciu. Dôvera medzi dieťaťom a rodičom a väzba ich vzťahu je pre úspešné zvládnutie problému kľúčová.
Online psychoterapia môže byť užitočná najmä na začiatku, keď si všimneme, že vzťahy v našej rodine sa komplikujú alebo ochladli. Stretnutie s odborníkom nám môže poskytnúť nový pohľad na situáciu, ponúknuť možné riešenia a inšpirovať nás ku komunikácii o našich vzťahoch s ostatnými členmi rodiny.
“ Bola som úplne vyčerpaná. Takto som si materstvo nepredstavovala – nedostatok spánku kvôli nočnému dojčeniu, nervy z plačúceho syna, upratovanie hromady plienok a riadu a žiadny čas pre seba. Môj terapeut mi pomohol uvedomiť si, že mám na seba príliš vysoké nároky a nedovolím si odpočinúť. Musela som sa naučiť nájsť si čas na oddych, aj keď bol doma neporiadok, a netlačiť na seba, aby som bola dokonalá matka. Teraz už viem, že byť dobrou matkou „stačí“.“