Ako vám môže psychologická konzultácia pomôcť v rodičovstvu?

Rodičovstvo je jednou z najkrajších, ale zároveň najnáročnejších úloh v živote. Pri hľadaní svojho výchovného štýlu často vychádzame z toho, ako sme to mali doma, keď sme boli malí. V lepšom prípade opakujeme, čo sme radi robili, v horšom vieme, ako to nechceme robiť. Psychologická konzultácia nám môže pomôcť nielen pri hľadaní optimálneho výchovného štýlu.

Ach, rodičovstvo. Ako na to?

Aha Parenting je názov knihy Laury Markhamovej, ktorá na rozdiel od iných autorov píše o tom, ako zmeniť svoje vlastné správanie ako rodičia a rozvíjať svoje deti smerom, ktorý si želáme. Prečítanie knihy je dobrým začiatkom na ceste k zodpovednému rodičovstvu, ale nie vždy to stačí. Je v poriadku, ak navštívite psychológa, aby vám poradil, ako zvládnuť konkrétne rodičovské situácie.

 

Ako budovať vzťahy s deťmi?

Každé dieťa potrebuje lásku. Čím viac lásky prejavujeme svojmu dieťaťu, tým viac posilňujeme vzájomnú dôveru a prehlbujeme náš vzťah. Viac starostlivosti, záujmu a pozornosti potom znamená menej trestov a konfliktov v detstve a neskôr v dospievaní. Hľadajte a objavujte situácie, v ktorých sa vy a vaši blízki cítite dobre, keď sa ako rodina dobre bavíte, a vedome vytvárajte viac takýchto príležitostí.

Aké sú najčastejšie problémy v rodine?

V každej rodine sa môžu vyskytnúť problémy, ktoré narušia vzťahy medzi jej členmi. Medzi najčastejšie problémy v rodinách patria hádky medzi rodičmi, ktoré môžu viesť k rozchodu alebo rozvodu, domáce násilie, zanedbávanie, problémy so súrodencami, finančné ťažkosti, vzťah s novým partnerom rodiča a ďalšie. Je dôležité včas sa postaviť problémom a riešiť ich, aby sa minimalizovali negatívne dôsledky, ktoré môžu spôsobiť dlhodobé problémy.

 

hedepy-natalie-1-w

Ako riešiť problémy v rodine?

Každý problém je riešiteľný. Preto je veľmi dôležité, aby ste problém neignorovali, ale čo najskôr ho pomenovali a riešili ho spoločne ako rodina. V tomto smere môže byť nápomocná rodinná psychologická konzultácia, pri ktorej členovia rodiny (ktorých sa problém týka) alebo celá rodina spolupracujú s odborníkom na zlepšení. Ale aj ako jednotlivec môžem vyhľadať odbornú pomoc. Aj keď nemôžem zmeniť ostatných členov rodiny, môžem ovplyvniť sám seba v tom, ako prežívam to, čo sa v rodine deje, ako na to reagujem, a tak si nastaviť zdravší a spokojnejší spôsob fungovania v rodine.

 

Ako riešiť problémy s deťmi?

Skôr či neskôr sa môže stať, že svojim deťom prestaneme rozumieť a nastanú problémy. Je prirodzené, že si najprv myslíme, že sa niečo pokazilo a naše dieťa nie je také, ako sme si mysleli, alebo že sme niečo zanedbali. Je ľahké nahnevať sa na dieťa a žiadať od neho nápravu. Na problémy s deťmi sa však musíme pozerať ako na problém celého rodinného systému. Deti ich nerobia zámerne a často ide len o to, že nevedia, ako lepšie reagovať na konkrétnu situáciu. Dôvera medzi dieťaťom a rodičom a väzba ich vzťahu je pre úspešné zvládnutie problému kľúčová.

 

Ako môže online psychologická konzultácia pomôcť v rodinných vzťahoch?

Online psychologická konzultácia môže byť užitočná najmä na začiatku, keď si všimneme, že vzťahy v našej rodine sa komplikujú alebo ochladli. Stretnutie s odborníkom nám môže poskytnúť nový pohľad na situáciu, ponúknuť možné riešenia a inšpirovať nás ku komunikácii o našich vzťahoch s ostatnými členmi rodiny.

Skutočný príbeh klienta a toho, ako mu terapia pomohla:

„Bola som úplne vyčerpaná. Takto som si materstvo nepredstavovala – nedostatok spánku kvôli nočnému dojčeniu, nervy z plačúceho syna, upratovanie hromady plienok a riadu a žiadny čas pre seba. Môj terapeut mi pomohol uvedomiť si, že mám na seba príliš vysoké nároky a nedovolím si odpočinúť. Musela som sa naučiť nájsť si čas na oddych, aj keď bol doma neporiadok, a netlačiť na seba, aby som bola dokonalá matka. Teraz už viem, že byť dobrou matkou „stačí“.“

Nemusíte byť na to sami

Niekedy je najťažšie začať
sebavedomie vzťahy leadership životné zmeny
Overený certifikovaný výcvik
„Život je krásný, když člověk žije z vlastního pramene. Nouze – mezní situace – nás vede k tázání, sebepoznání, autenticitě. Štěstí je, když v sobě máte hodně bytí (A. Hogenová).“
35 € / sedenie
strach depresia Rodičovstvo Šikana
Frekventant terapeutického výcviku
„Mojím cieľom je pomôcť človeku tak, aby si vedel pomôcť sám, pretože budúcnosť bude ovocím našej schopnosti dobre využiť prítomnosť.“
35 € / sedenie
Mgr. Viliam Kuruc MBA (300+ h. praxe)
trauma depresia vzťahy životné zmeny
Frekventant terapeutického výcviku
„Pomáhám klientům orientovat se v jejich životní situaci a zvládat to, čím prochází. Poskytuji podporu tam, kde nezabírají snadná řešení.“
35 € / sedenie