Nový rok s online terapiou týkajúcou sa duševnej pohody. Začnite napríklad práve teraz

Nový rok symbolizuje nové začiatky. Aj preto ho množstvo ľudí vníma ako príležitosť pre zmeny, ktoré im zlepšia život. Nemusí sa jednať len o aktivity, ktoré sa týkajú fyzického zdravia, dôležitá je aj duševná pohoda. Tú môžete dosiahnúť vďaka terapii.

Ešte nedávno si ľudia to, že chodia na terapiu, nechávali skôr pre seba. Doba sa ale mení a o duševnej pohode sa dnes hovorí viac otvorenejšie. A to, že niekto vyhľadá pomoc terapeuta vôbec neznamená, že je blázon alebo zažíva duševnú nepohodu. Možno si len chce utriediť myšlienky a prebrať svoje pocity s nezaujatým človekom, ktorý ho nebude nijak súdiť.

Terapia môže byť veľmi užitočná pri riešení rôznych problémov týkajúcich sa duševnej nepohody. Rovnako dobre funguje ako súčasť osobného rozvoja, kedy na sebe chcete pracovať, ale nie ste si istý, kde začať. Terapeut sa môže stať vašou oporou pri veľkých životných zmenách, ale rovnako vás prevedie aj každodennými a na prvý pohľad banálnymi problémami, ktorým čelíte. 

Nebojte sa spraviť prvý krok

Pokiaľ ste usúdili, že by vám terapia z akéhokoľvek dôvodu mohla prospieť, môžete pokračovať tým, že si vyhľadáte informácie o rôznych terapeutických prístupoch. Každý z nich ku klientovi pristupuje trochu iným spôsobom, takže si vytvoríte rámcovú predstavu o tom, ktorý zo smerov pre vás bude najvhodnejší.

Postupovať ale môžete aj opačne, kedy začnete výberom terapeuta. Najprv sa skúste opýtať svojich blízkych a známych, o ktorých viete, že na online terapie chodia. Získate tak osobné odporučenie, ktoré vám uľahčí rozhodovanie. Následne pohľadajte aj na internete, kde nájdete radu referencií aj skúseností s konkrétnymi terapeutmi. 

Je nutné počítať s tým, že vám výber terapeuta nemusí na prvý pokus vyjsť. Ide totižto o človeka, s ktorým budete zdieľať veľmi citlivé informácie a vnútorné pocity, a preto je nutné, aby vám sedel nie len ako odborník, ale aj ľudsky. Že to tak nie je zistíte pravdepodobne veľmi skoro. Pokiaľ to na prvý pokus nevýjde, nevzdávajte to a hľadajte ďalej. 

první krok schody

Online terapia má rovnaké účinky ako tá tvárou v tvár

Vďaka moderným technológiám sa s terapeutom nemusíte stretávať fyzicky, ale na online sedeniach. Tá funguje rovnako ako klasické stretnutie, len nie je potrebné nikde cestovať alebo zdĺhavo čakať. Jednoducho si na základe profilu vyberiete terapeuta, ktorý vám je sympatický, a následne si s ním dohodnete online sedenie. Celá komunikácia medzi vami a terapeutom zostáva vďaka dôkladnému zabezpečeniu online platformy úplne dôverná. 

Na prvom sedení sa vám terapeut stručne predstaví a opýta sa vás, s čím k nemu prichádzate, čo vás aktuálne trápi alebo čo od jeho pomoci očakávate. Je na vás, koľko informácií mu v úvode poviete, dôležité je, aby ste sa cítili bezpečne. Počítajte s tým, že budete pravdepodobne hovoriť omnoho viac než terapeut, a je to úplne v poriadku. 

Niekedy je téma, na ktorú sa spoločne zameriate, od začiatku jasná a už počas prvého stretnutia sa začne rozvíjať, inokedy klient prichádza s pomerne komplexnou problematikou, ktorú nedokáže presne pomenovať, a terapeut sa skôr snaží zorientovať. V závislosti na terapeutickom smere sa terapeuti môžu pýtať na históriu problémov, rodinné zázemie a ďalšie otázky

Pretože na terapii vstupujete hlboko do svojho vnútra, môže sa stať, že pre vás sedenia budú v niektorých chvíľach emočne náročné. Skúsený odborník ale vie, čo robí a pozná hranicu, za ktorú už klienta nepúšťať. Preto terapeuta vnímajte ako sprievodcu, nie ako niekoho, koho teší sa vás pýtať na nepríjemné veci. Iba tak môžete objaviť podstatu svojich problémov, aby ste sa cítili lepšie. 

Nebuďte na to sami.

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v ťažkej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nepoznali. Každá kríza, vlastne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. Aj vaša. A preto, ak o tom len uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nebuďte na to sami. Pomoc môžete nájsť na stránke Hedepy.cz, kde je viac ako 120 terapeutov a vy si môžete vybrať toho, ktorý vám najviac vyhovuje, a dohodnúť si sedenie hneď na nasledujúci deň. Potom sa môžete spojiť s terapeutom online z domova.

Žaneta Krčilová, Spoluzakladateľka Hedepy