Zazvoní upozornenie a vy hneď beriete telefón do ruky. Čo ak je to dôležité? Alebo dostanete pozvánku na akciu v čase, keď sa vám to veľmi nehodí, vy ju ale nedokážete odmietnuť. Čo ak by ste niečo zmeškali? Ráno musíte prechádzať všetky sociálne siete a správy, aby ste boli v obraze. Ak to neurobíte, cítite sa nesvoji.
Potom pravdepodobne trpíte syndrómom FOMO, čo nie je dobré pre vašu duševnú pohodu. Nenechajte sa zahltiť všetkým, čo sa okolo vás deje. Poďte sa naučiť spomaliť a pestovať jeho opak – JOMO.
FOMO je skratka pre anglický výraz fear of missing out. V slovenčine by sme to mohli preložiť ako strach z toho, že niečo zmeškáme. Že sa nedozvieme nejakú dôležitú informáciu, nebudeme dokonale informovaní o všetkých novinkách v obore alebo možno zmeškáme akciu, ktorú by stálo za to navštíviť. Či už sa jedná o akciu pracovnú alebo priateľskú.
Je to syndróm dnešnej uponáhľanej doby, keď sme zo všetkých strán bombardovaní informáciami, o všetkom sa môžeme dozvedieť za pár sekúnd a s každým sme v neustálom kontakte. Snažíme sa držať krok, ale rýchlosť, akou prichádzajú informácie a nové a nové udalosti, jednoducho nestíhame. Cítime sa zahltení a máme výčitky.
Syndróm FOMO prináša pocity nepokoja, nedostatočnosti a môže viesť k syndrómu vyhorenia, tiesni alebo skľúčenosti.
Existuje mnoho oblastí, v ktorých sa FOMO môže prejaviť. Záleží na tom, čo vás konkrétne zaujíma.
Charakteristickým znakom FOMO je strach, ktorý vás núti ísť proti sebe. Proti vlastným potrebám a momentálnej nálade. Strácame kontakt sami so sebou a s prítomným okamihom. Nastupuje nepokoj, stres a pocit tiesne.
Riešením FOMO je vypestovať si jeho opak – JOMO, teda joy of missing out. Strach tak doslova nahradíte potešením z toho, že vám niečo uniklo.
JOMO predstavuje zmenu myslenia, pri ktorej zažívate pocit spokojnosti a pokoja vo chvíľach, keď ste sami a staráte sa o seba a svoju dušu. Viac načúvate tomu, čo sami potrebujete, namiesto toho, čo si myslíte, že by ste mali alebo sa od vás očakáva. Doprajete si čas na aktivity, ktoré vás skutočne robia šťastnými, aj keď to znamená, že vám niečo unikne. Že nebudete dokonale informovaní o všetkých novinkách vo svojej sociálnej bubline, o svetových novinkách alebo si necháte ujsť príležitosť na pracovný rozvoj. Dokážete sa odpojiť od okolitého sveta a užívať si prítomný okamih. Ste spokojný tam, kde ste práve teraz.
Z FOMO sa nedá lusknutím prsta prepnúť do JOMO. Všimli ste si niekedy, koľko ľudí je na telefónoch aj na lehátku na dovolenke?
Prvým krokom na ceste k JOMO je uvedomiť si, že vám vždy bude niečo unikať. Ako ľudská bytosť jednoducho nemáte kapacitu vedieť všetko, byť všade a neustále sa posúvať. Dnešná doba je taká rýchla, že si musíte vyberať, čomu venujete svoju pozornosť. Majte osobné priority a riaďte sa nimi.
Skúste sa nad tým zamyslieť, vezmite si papier a zapíšte si svoje myšlienky. Ak sa s touto skutočnosťou dokážete zmieriť, príde skutočná úľava.
Tu je šesť konkrétnych tipov, ktoré vám pomôžu na ceste z FOMO do JOMO:
Na ceste za lepšou duševnou pohodou nemusíte byť sami. FOMO je skvelá téma pre online terapiu. Diskusia o situácii s nezaujatým odborníkom môže priniesť rýchlu úľavu vašej preťaženej mysli. Spoločne potom nájdete spôsob, ako prejsť od strachu k radosti z toho, že si môžete nájsť čas pre seba.
Ešte ste neboli na terapii? Prečítajte si, ako prebieha prvé sedenie. S Hedepy sa môžete ľahko pripojiť k terapii online.