Z FOMO do JOMO: Ako sa prestať báť, že vám niečo unikne?

Z FOMO do JOMO: Ako sa prestať báť, že vám niečo unikne?


Zdieľať článok

Zazvoní upozornenie a vy hneď beriete telefón do ruky. Čo ak je to dôležité? Alebo dostanete pozvánku na akciu v čase, keď sa vám to veľmi nehodí, vy ju ale nedokážete odmietnuť. Čo ak by ste niečo zmeškali? Ráno musíte prechádzať všetky sociálne siete a správy, aby ste boli v obraze. Ak to neurobíte, cítite sa nesvoji.

Pritakávate hlavou?

Potom pravdepodobne trpíte syndrómom FOMO, čo nie je dobré pre vašu duševnú pohodu. Nenechajte sa zahltiť všetkým, čo sa okolo vás deje. Poďte sa naučiť spomaliť a pestovať jeho opak – JOMO.

Čo je FOMO?

FOMO je skratka pre anglický výraz fear of missing out. V slovenčine by sme to mohli preložiť ako strach z toho, že niečo zmeškáme. Že sa nedozvieme nejakú dôležitú informáciu, nebudeme dokonale informovaní o všetkých novinkách v obore alebo možno zmeškáme akciu, ktorú by stálo za to navštíviť. Či už sa jedná o akciu pracovnú alebo priateľskú.

Je to syndróm dnešnej uponáhľanej doby, keď sme zo všetkých strán bombardovaní informáciami, o všetkom sa môžeme dozvedieť za pár sekúnd a s každým sme v neustálom kontakte. Snažíme sa držať krok, ale rýchlosť, akou prichádzajú informácie a nové a nové udalosti, jednoducho nestíhame. Cítime sa zahltení a máme výčitky.

Syndróm FOMO prináša pocity nepokoja, nedostatočnosti a môže viesť k syndrómu vyhorenia, tiesni alebo skľúčenosti.

FOMO

Týka sa FOMO aj vás?

Existuje mnoho oblastí, v ktorých sa FOMO môže prejaviť. Záleží na tom, čo vás konkrétne zaujíma.

  • Najčastejšie sú to sociálne siete, kde musíme neustále kontrolovať, čo sa deje. FOMO je realitou pre viac ako polovicu používateľov sietí.
  • Alebo správy, ktoré každú chvíľu prechádzame, aby sme sa uistili, že nám neunikla žiadna novinka. A je jedno, či ide o spravodajstvo, šport alebo šoubiznis.
  • Strach z toho, že niečo zmeškáme, môžeme zažiť aj v súvislosti s prácou. Máme pocit, že sa vždy musíme vzdelávať, byť na každom kurze a webinári, prečítať každú knihu alebo článok a byť na každom pracovnom podujatí. Tu nám najviac hrozí vyhorenie.
  • A v neposlednom rade to môžu byť akcie s priateľmi, kde najmä v lete dostávame každú chvíľu pozvania na záhradné akcie alebo výlety. Možno sa bojíte odmietnuť, aby ste nezmeškali niečo zásadné a nedozvedeli sa o tom z druhej ruky. Alebo aby vás nabudúce nepozvali znova. Takže aj keď sa vám to nehodí, aj tak tam idete a spôsobujete si stres.

Charakteristickým znakom FOMO je strach, ktorý vás núti ísť proti sebe. Proti vlastným potrebám a momentálnej nálade. Strácame kontakt sami so sebou a s prítomným okamihom. Nastupuje nepokoj, stres a pocit tiesne.

JOMO ako pravý opak FOMO

Riešením FOMO je vypestovať si jeho opak – JOMO, teda joy of missing out. Strach tak doslova nahradíte potešením z toho, že vám niečo uniklo.

JOMO predstavuje zmenu myslenia, pri ktorej zažívate pocit spokojnosti a pokoja vo chvíľach, keď ste sami a staráte sa o seba a svoju dušu. Viac načúvate tomu, čo sami potrebujete, namiesto toho, čo si myslíte, že by ste mali alebo sa od vás očakáva. Doprajete si čas na aktivity, ktoré vás skutočne robia šťastnými, aj keď to znamená, že vám niečo unikne. Že nebudete dokonale informovaní o všetkých novinkách vo svojej sociálnej bubline, o svetových novinkách alebo si necháte ujsť príležitosť na pracovný rozvoj. Dokážete sa odpojiť od okolitého sveta a užívať si prítomný okamih. Ste spokojný tam, kde ste práve teraz.

JOMO

Ako sa dostať z FOMO do JOMO?

Z FOMO sa nedá lusknutím prsta prepnúť do JOMO. Všimli ste si niekedy, koľko ľudí je na telefónoch aj na lehátku na dovolenke?

Prvým krokom na ceste k JOMO je uvedomiť si, že vám vždy bude niečo unikať. Ako ľudská bytosť jednoducho nemáte kapacitu vedieť všetko, byť všade a neustále sa posúvať. Dnešná doba je taká rýchla, že si musíte vyberať, čomu venujete svoju pozornosť. Majte osobné priority a riaďte sa nimi.

Skúste sa nad tým zamyslieť, vezmite si papier a zapíšte si svoje myšlienky. Ak sa s touto skutočnosťou dokážete zmieriť, príde skutočná úľava.

Tu je šesť konkrétnych tipov, ktoré vám pomôžu na ceste z FOMO do JOMO:

  • Vypnite si upozornenia: Aspoň v určitom čase, aby nerušili váš večerný pokoj alebo nenarúšali vašu koncentráciu pri práci.
  • Naplánujte si svoje dni offline: Dávajte si pravidelne naplánovanú prestávku od online sveta a užívajte si čas tu a teraz. Môže to byť každú sobotu alebo nedeľu, keď vypnete telefón a vyrazíte do prírody.
  • Trávte čas osamote: A to nie prácou alebo sebavzdelávaním, ale kvalitným časom len pre seba. Premýšľajte o tom, čo sa deje vo vašom živote, čo by ste si priali, aby bolo inak, čo vás baví a čo vám už neslúži. 
  • Trénujte mindfulness: Trénujte svoju myseľ, aby sa dokázala sústrediť na prítomný okamih a nelietala stále k tomu, čo sa deje niekde inde. Počas bežných činností, ako je napríklad jedenie obeda, sa plne sústreďte na to, čo robíte, všetkými zmyslami. Všímajte si štruktúru a chuť jedla, jeho vôňu a farby, zvuky okolo vás.
  • Stanovte si priority a nebojte sa povedať NIE: Premyslite si, ktoré činnosti a vzťahy majú pre vás skutočnú hodnotu, a venujte im viac času a energie. Na druhej strane sa nebojte povedať NIE udalostiam alebo činnostiam, ktoré nechcete robiť a nie sú pre vás dôležité.
  • Zmeňte uhol pohľadu: Starostlivosťou o seba a duševnú hygienu si vytvoríte väčšiu mentálnu kapacitu pre ďalší rozvoj a stretávanie sa s ľuďmi. Dokážete ich tak oveľa viac využiť a skutočne si užívať príležitosti, ktorých sa chytíte. Ide o to, aby ste sa na situáciu pozerali inak.

Na ceste za lepšou duševnou pohodou nemusíte byť sami. FOMO je skvelá téma pre online terapiu. Diskusia o situácii s nezaujatým odborníkom môže priniesť rýchlu úľavu vašej preťaženej mysli. Spoločne potom nájdete spôsob, ako prejsť od strachu k radosti z toho, že si môžete nájsť čas pre seba.

Ešte ste neboli na terapii? Prečítajte si, ako prebieha prvé sedenie. S Hedepy sa môžete ľahko pripojiť k terapii online.

Nebuďte na to sami

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v náročnej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nezažili. Každá, skutočne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. A rovnako aj tá vaša. A preto, ak o tom aspoň troška uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nezostávajte na to sami. Pomoc vám poskytne viac ako 100 terapeutov, z ktorých si môžete vybrať toho, kto vyhovuje vašim potrebám, a dohodnúť si stretnutie hneď na nasledujúci deň. S terapeutom sa následne spojíte z pohodlia domova.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za vyskúšanie

© Hedepy s.r.o.
Pokiaľ ste v stave ohrozenia seba alebo iných osôb, prosíme, bezodkladne kontaktujte Krízovú linku pomoci (telefonicky: 0800 500 333). Naši terapeuti alebo Hedepy s.r.o. nenesie zodpovednosť za váš zdravotný stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal