Vyzerá to ako vzťah, ale nikde sa to nevyvíja. Prežijete krásne chvíle plné blízkosti, ale potom sa vám týždeň neozve. Otázku, či spolu chodíte, sa možno tak troška bojíte vysloviť… Ak je vám to až moc povedomé, možno ste uviazli v skorovzťahu (anglicky situationship). Dá sa preklopiť do vážneho vzťahu? A ako situationship ukončiť? Poďte to zistiť.

Čo je situationship a ako dlho trvá

Situationship môže trvať mesiace a kľudne aj roky. Celú dobu ale zostáva niekde medzi vzťahom a nezáväzným randením. Nie je nijak definovaný a zdá sa, že ani nikam nesmeruje. Častokrát mu chýba vyváženosť – jeden do neho vkladá veľa energie, zatiaľ čo ten druhý má stále moc práce, málo času a nechce pomenovať, čo vlastne cíti. Síce vám do života prináša radosť, ale takisto aj veľkú dávku neistoty.

Možno vás ešte ani nepozval/a medzi svojich kamarátov, nie to ešte rodinu. Pozvať ho/ju ako doprovod na pracovný večierok či svadbu sa tiež bojíte. Predpokladáte, že by to aj tak nevyšlo.

Situationship vs. relationship: aký je medzi nimi rozdiel?

Hlavným rozdielom medzi skorovzťahom a zdravým vzťahom je (ne)istota. U zdravého vzťahu jednoducho viete, že v ňom ste. Otvorene ste si povedali, že spolu chodíte a začlenili sa do života toho druhého – poznáte jeho/jej rodinu a kamarátov, trávite spolu čas, hovoríte o spoločnej budúcnosti. Nehráte žiadne hry, nemáte otázniky. Vaša láska je vyvážená, nie ste len “možnosť na večer alebo fajn wellness víkend”.

Ak máte pocit, že už sa vo svojich myšlienkach cyklíte a stále o vašom vzťahu premýšľate, mrknite na náš článok o overthinkingu. Pomôže vám von z pasti nadmerného premýšľania.

situationship

TEST: Ako spoznať situationship

Tušíte, že niečo nie je v poriadku, ale nie ste si istí? Možno ste v skorovzťahu, možno vám len chýba úprimná komunikácia. Vyplňte si tento test a poďte zistiť, na čom ste.

TEST skorovzťahu: Odpovedzte si na tieto otázky úprimne formou ÁNO/NIE

  1. Stretávate sa náhodne a nie tak často, ako by ste si priali.
  2. Strávite spolu úžasný deň alebo víkend, ale potom sa vám dlho neozve.
  3. Nedošlo medzi vami k žiadnemu rozhovoru o tom, čo vlastne ste.
  4. Na verejnosti sa k sebe nehlásite, nepoužívate výraz partner/partnerka.
  5. Randíte už niekoľko mesiacov, ale stále ste nespoznali rodičov a možno ani kamarátov toho druhého.
  6. Hovoriť o spoločnej budúcnosti je tak trocha tabu.
  7. Radi by ste toho druhého vzali na večierok alebo svadbu, ale pravdepodobne by to nevyšlo.
  8. Sex je veľkou alebo možno najväčšou súčasťou vášho vzťahu.
  9. Cítite sa neistí alebo frustrovaní. Radi by ste vzťah posunuli niekde ďalej, ale bojíte sa prejaviť svoje emócie a potreby.
  10. Máte tendenciu ho/ju ospravedlňovať. Určite má moc práce, je v strese alebo má napríklad náročného psa.

Čím častejšie ste odpovedali ÁNO, tým pravdepodobnejšie sa jedná o skorovzťah. Podľa dát s ním má skúsenosť celá polovica ľudí vo veku 18-34 rokov, takže jednoznačne nie ste sami. Zo skorovzťahov a nezáväznosti sa stáva tak trocha trend. Čo ale môžete spraviť, aby vás neistota netrápila?

Mnoho ľudí hľadá rovnováhu medzi slobodou a vzťahom, čo vedie k rozmachu situationshipov. Tieto vzťahy dávajú ľuďom, najmä mladším generáciám možnosť zažiť intimitu, pozornosť a zdieľanie času s niekým, no zároveň nie sú viazaní záväzkami, čo im poskytuje voľnosť skúmať ďalšie možnosti. Týmto spôsobom si môžu užiť spoločné chvíle, bez toho, aby sa cítili "zaviazaní". Avšak, tento typ vzťahu nie vždy ponúka dlhodobú podporu alebo istotu, ktorú ľudia v určitom bode potrebujú. Je možné, že sa mnohí po určitom čase vrátia k záväznejšiemu vzťahu, kde nájdu stabilitu, transparentnosť a všetko to, čo dlhodobý záväzok ponúka. Ako psychológ v praxi vnímam, že fungovanie v situationshipoch môže mať výrazné dopady na sebavedomie, sebaúctu a prežívanie dôvery vo vzťahoch, najmä u citlivejších jedincov. . Tieto skúsenosti môžu zanechať trvalé stopy, ktoré ovplyvnia jeho schopnosť dôverovať v budúcich vzťahoch a môžu sa prejaviť aj v iných oblastiach života. :)
PhDr. Andrea Fejová
PhDr. Andrea Fejová

6 krokov, ako vyriešiť skorovzťah

Nie vždy musí byť skorovzťah zlý. Niekedy obom stranám vyhovuje. Ak ale túžite po niečom viac a necítite sa v tom komfortne, stojí za to skúsiť skorovzťah preklopiť do plnohodnotného vzťahu. Ak to nepôjde, potom je dôležité byť k sebe maximálne úprimní. Poďte sa pozrieť na šesť krokov, ako celú situáciu rozlúsknuť.

1. Ujasnite si, čo vlastne chcete

Skúste si predstaviť ideálny vzťah, v ktorom by ste boli naozaj šťastní. Pomenujte si, po čom presne túžite. Po záväzku? Istote? Väčšej pozornosti? Alebo napríklad úprimnej komunikácií? Čím lepšie pochopíte svoje vlastné potreby, tým jednoduchšie ich dokážete druhému vysvetliť.

2. Otvorene sa porozprávajte

Ťažké, my vieme. Úprimný rozhovor je ale jediný spôsob, ako zistiť, či ste s ním/ňou na rovnakej lodi. Skúste napríklad povedať:

„Je mi s tebou dobre, ale potreboval/a by som vedieť, kam to smeruje.”

„Mám ťa rád/a, ale trápi ma, že neviem, na čom som. Ako to vnímaš ty?”

Dôležité je hovoriť pokojne, bez výčitiek a dať druhému priestor na odpoveď. Povedzte, čo vám vo vzťahu chýba a akú potrebujete zmenu.

what is situationship

3. Sledujte, ako sa správa

Skutočné odpovede nenájdete v slovách, ale v správaní. Hovorí vám, že vás miluje, ale neplánuje s vami nič dopredu? Sľubuje zmenu, ale stále vás rodine nepredstavil/a? Možno je načase prestať strácať čas s niekým, kto uprednostňuje svoj komfort pred vašimi pocitmi. Nemyslíte?

4. Dajte vzťahu šancu, ale s časovým limitom

Ak tvrdí, že potrebuje čas, je fér mu/jej ho dať – ale nie donekonečna. Nastavte si v hlave realistický limit (napríklad pár týždňov alebo mesiac), počas ktorého budete sledovať, či to, na čom ste sa dohodli, sa naozaj uberá tým smerom.

5. Neprehovárajte ani sa neuspokojte s málom

Vzťah by mal byť vzájomné rozhodnutie, nie niečo, čo si musíte vybojovať. Zaslúžite si niekoho, kto vás chce naplno – nielen občas, keď sa mu to hodí. Nevyvíjajte zo svojej strany v priebehu ďalších týždňov väčšiu snahu než predtým. Nechajte to na ňom/nej a pozorujte, čo sa bude diať.

Mohol by sa vám hodiť náš článok o praktickej ceste k sebaláske. Pretože práve sebaláska ovplyvňuje všetky naše vzťahy, ako aj to, čo iným dovolíme.

6. Ak to nikam nesmeruje, nájdite silu odísť

Časový limit uplynul a nič sa nezmenilo? Neostáva nič iné, než prehodnotiť, či v takom vzťahu chcete zostať. Vieme, ako ťažké je opustiť človeka, ku ktorému prechovávate city. Dlhodobo si tým ale ušetríte množstvo bolesti. A možno konečne otvoríte priestor niekomu, kto vás bude chcieť rovnako moc ako vy jeho/ju.

Ak zo skorovzťahu odísť nedokážete, bolo by vhodné preskúmať, prečo tomu tak je. Možno sa bojíte samoty, možno je to o sebaláske. Nájsť skutočnú príčinu a spracovať ju, vám môže pomôcť terapia.

end of situationship

Nastal čas ukončiť situationship. Ako to zvládnuť?

Uvedomili ste si, že si zaslúžite viac a prišiel čas. Ale čo teraz? V prvom rade buďte k sebe láskaví. Vieme, že to bolí, ale spravili ste správnu a dôležitú vec. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu situationship ukončiť:

1. Pripravte sa na rozhovor

Možno to nebol vzťah v pravom slova zmysle, ale aj tak jeho ukončenie bolí. Preto je dobré si vopred ujasniť, čo chcete povedať. Tiež vám to pomôže v deň D nevycúvať.

2. Zvoľte správny čas a miesto

Síce sa k vám nesprával/a úplne ukážkovo, ale ak je to možné, bolo by fér rozlúčiť sa tvárou v tvár. Vyberte si pokojné miesto, kde sa cítite bezpečne a kde vás nebude nič rušiť.

3. Buďte úprimní, ale neútočte

Namiesto výčitiek skúste použiť vety v prvej osobe:

„Mám ťa rada, ale toto mi ubližuje a už v tom nechcem pokračovať.”

„Trápi ma, že sa nikam neposúvame. Potrebujem niečo iného.”

Dôležité je nenechať sa vtiahnuť do nekonečne diskusie a obhajovania, prečo sa už nemôžete stretávať.

4. Pripravte sa aj na nepríjemnú reakciu

Možno bude súhlasiť. Možno sa vás bude snažiť presvedčiť, že sa zmení. Možno bude reagovať chladne alebo naopak citovo vydierať. Čokoľvek príde, držte sa svojho rozhodnutia a nenechajte sa presvedčiť o opaku. Ak ste sa rozhodli odísť, znamená to, že máte dosť dobrý dôvod.

5. Nastavte si jasné hranice a ukončite kontakt

Udržiavanie kontaktu len predĺži vašu bolesť. Jasne povedzte, že toto je koniec a že sa potrebujete odpojiť. Keď sa vám ozve, skúste vôbec nereagovať. Ak sa bude snažiť zostať vo vašom živote, nastavte vášmu kontaktu jasnú hranicu.

situationship

6. Doprajte si priestor pre emócie

Ukončenie akéhokoľvek vzťahu bolí. Nebolo to „len tak niečo” – z vašej strany to bol vzťah, do ktorého ste investovali city, čas a nádeje. Doprajte si čas trúchliť. Snažte sa niečim zamestnať a obklopiť sa ľuďmi, ktorí vás rozosmejú. Pravdepodobne ste aj vy mali tú jedno kamarátku či kamaráta, ktorý „vám to hovoril”. Určite vás teraz rád/a podporí.

7. Pripomeňte si, prečo ste odišli

Keď vás prepadnú pochybnosti, vráťte sa k dôvodom, prečo ste sa rozhodli odísť. Napíšte si ich na papier. Zaslúžite si vzťah, v ktorom sa cítite milovaní. A aj keď to teraz môže vyzerať ako sci-fi, raz poďakujete sami sebe, že ste sa takto rozhodli. Ten pravý vzťah na vás ešte čaká!

Situationship ako skvelá téma na terapiu

Niekedy pomôže získať nezaujatý pohľad niekoho iného. Terapeut vám takisto pomôže odhaliť skryté súvislosti alebo zistiť, prečo sa do skorovzťahov dostávate. Možno zistíte, že niektoré vzorce sa vám vo vzťahoch opakujú. A možno vďaka tomu nabudúce spoznáte vzťah, v ktorom budete naozaj šťastní.

V Hedepy, medzi viac ako 100 overenými odborníkmi, určite nájdete toho pravého. Aby sme vám to zjednodušili, odporučíme vám toho najvhodnejšieho terapeuta na základe 5-minútového testu. Svoje prvé sedenie môžete mať už za pár dní.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za vyskúšanie

© Hedepy s.r.o.
Pokiaľ ste v stave ohrozenia seba alebo iných osôb, prosíme, bezodkladne kontaktujte Krízovú linku pomoci (telefonicky: 0800 500 333). Naši terapeuti alebo Hedepy s.r.o. nenesie zodpovednosť za váš zdravotný stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal