Čo ak ma chce šéf na tej schôdzke fakt vyhodiť? A prečo mi Jana neodpísala na tú správu? Určite sa urazila a teraz sa so mnou nerozpráva.

Znie to povedome? Potom to vyzerá, že je overthinking aj vaša disciplína. Ako s týmto nadmerným premýšľaním prestať a vypnúť mozog skôr, než sami sebe naservírujete tieseň? Radia naši experti na duševné zdravie.

Čo je overthinking

Overthinking je ako myšlienkový maratón, kde stále bežíte (premýšľate), ale nikam nedôjdete. Hlava vám ponúka stovky rôznych scenárov, ako sa veci môžu pokaziť, aj keď sa v 99,9 % prípadoch nič z toho nestane. Na každú životnú situáciu a udalosť vám predhodí tisíc rôznych pohľadov a 999 z nich je negatívnych a stresujúcich. Každé vaše rozhodnutie rozoberie na najmenšie súčiastky a začne o ňom pochybovať. Nakoniec vás myšlienky úplne vyčerpajú bez toho, aby z toho vzniklo akékoľvek riešenie.

Možno si myslíte, že ste jediný človek na svete, ktorý ešte o druhej ráno pozerá do stropu s nepretržitým tokom myšlienok. Ale nie ste – a to ani náhodou. Podľa štúdie je nás, chronických overthinkerov, veľká kopa. Medzi ľuďmi vo veku 25 a 35 rokov je to celých 73 %.

overthinking 1.jpg

Je overthinking psychická diagnóza?

Sám o sebe nie, ale často ide ruka v ruke s tiesňou alebo skľúčenosťou. To ale vôbec neznamená, že ako overthinker musíte niektorú z týchto diagnóz mať.

Overthinking je myšlienkový vzorec. Prehnané analyzovanie vás dostáva do špirály, kde sa negatívne myšlienky zintenzívňujú a s nimi rastie aj strestieseň. Tie môžu z dlhodobého hľadiska prerásť v skutočný problém. Nikdy ale nie je neskoro s tým niečo spraviť.

Náš lidský mozek, se svými rozličnými schopnostmi jako např. analyzovat, syntetizovat, předvídat, plánovat a představovat si, je náš dar. Ale, jak už to bývá, každý dar může být i prokletí, Overthinking je právě ukázka toho, jak nám naše schopnosti mohou život komplikovat. Naštěstí lidský mozek se umí i učit a přizpůsobovat se, proto je skvělé, že podobně jako se člověk zcela mimoděk “naučil” overthinkingovat, může se také naučit se svými myšlenkami zacházet užitečně. Můžeme se tak jistým tréningem naučit myšlenky zklidnit se, přepnout do užitečné podoby nebo dokonce na chvílí vypnout.
Mgr. Ludmila Kubjátová
Mgr. Ludmila Kubjátová

Je čas overthinking zastaviť

Nejde totižto len o to, že máte v hlave trocha rušno. Nadmerné premýšľanie vám komplikuje život hneď v niekoľkých rovinách:

  • Znižuje psychické aj fyzické zdravie – dopady stresu a tiesne na naše zdravie asi nemusíme pripomínať, že?
  • Komplikuje vzťahy – vo vzťahoch je overthinking skutočný problém. Nutí nás analyzovať každú interakciu a následne sa buď vyhýbať konfrontáciám a vo vnútri nás to zožiera, alebo naopak riešiť problémy, ktoré ani neexistujú. Jednoducho nás núti vytvárať napätie. Strach z toho, že povieme alebo spravíme niečo zle, nás na druhú stranu môže aj sociálne izolovať. 
  • Obmedzuje nás v práci – odkladáme dôležité rozhodnutia, pretože ich donekonečna analyzujeme. To vedie k prokrastinácií a nízkej produktivite. Overthinking nás tiež poriadne vyčerpáva, a tak spoľahlivo prispieva k vyhoreniu
  • Drží nás v stagnácií – každý nový krok do neznáma je pre našu hlavu poriadnou výzvou. Nakoniec zo strachu často nespravíme nič a zostaneme na mieste. V byte, ktorý nám nevyhovuje, vo vzťahu, ktorý nám už dávno nič nedáva, v práci, kde sa neposúvame. 

Teraz ale preskočme analyzovanie toho, koľko vecí mohlo byť v našom živote inak, keby sme nad všetkým donekonečna nepremýšľali. :) A radšej sa pozrime na riešenie.

overthinking 2.jpg

Ako konečne vypnúť mozog a prestať premýšľať

Naši terapeuti odporúčajú týchto 7 krokov.

1. Píšte si myšlienky na papier

Keď sa pristihnete, že si prehrávate myšlienky stále dookola, vezmite si papier a napíšte si ich. Akonáhle budú spísané a uvidíte ich čierne na bielom, častokrát zistíte, že nie sú až tak desivé. Navyše bude jednoduchšie nájsť riešenie alebo sa rozhodnúť, čo je skutočne dôležité.

2. Zamerajte sa na to, čo môžete ovplyvniť

Overthinking pramení z pocitu, že chceme mať všetko pod kontrolou. Zamyslite sa, čo skutočne môžete ovplyvniť. To, čo ovplyvniť nemôžete skúste proste pustiť. Nič s tým nespravíte, a tak nemá zmysel nad tým donekonečna premýšľať. Predstavte si to ako balónik, ktorý nechávate odletieť do neba. Keď ho pustíte, pocítite úľavu.

3. Uvedomte si, že myšlienky nie sú fakty

Všetky tie katastrofické scenáre často nie sú vôbec založené na realite. Myšlienky nie sú fakty, sú to len produkty vašej mysle. Keď sa na ne pozriete z tohto uhla, bude jednoduchšie ich nebrať tak vážne.

4. Dokonalé rozhodnutie neexistuje

Často overthinkujeme, pretože chceme spraviť to najlepšie rozhodnutie. Lenže žiadne dokonalé rozhodnutie neexistuje. Všetky možnosti majú svoje pre a proti, a nikdy nemôžeme s istotou vedieť, ako to dopadne. Niekedy je lepšie spraviť „dostatočne dobré” rozhodnutie a ísť ďalej. Chyby sú súčasťou života a nedá sa im na 100 % vyhnúť.

5. Nájdite si činnosť, ktorá vás pohltí

Keď sa pristihnete vo väzení vlastných myšlienok, bežte sa venovať niečomu, čo vás dokáže naplno pohltiť. Niečo, u čoho zabudnete na čas. Pre niekoho je to šport, pre iného videohry, kreslenie alebo napríklad varenie. Ideálne niečo, čo vyžaduje vašu plnú pozornosť, aby myšlienky nemali priestor.

6. Vytvorte si plán a držte sa ho

Keď máte pred sebou náročnú úlohu alebo rozhodnutie, vytvorte si jasný plán, ako ho zvládnuť, a toho sa držte. Rozdeľte si väčšie úlohy na malé kroky a zamerajte sa vždy len na jeden z nich. Tým sa vyhnete zahlteniu.

7. Trénujte mindfulness a meditáciu

Mindfulness (všímavosť) vám pomôže vrátiť sa do prítomnosti a zastaviť tok myšlienok. Skúste jednoduchú meditáciu – posaďte sa niekde, kde máte pokoj, sústreďte sa na svoj dych a pozorujte, ako prichádza a odchádza. Keď myšlienky začnú utekať, vráťte sa zas späť k dychu.

nadměrné přemýšlení.jpg

Porozprávajte sa s niekým

Neduste to v svojej hlave. Niekedy sa stačí porozprávať s kamarátkou, kolegom alebo sestrou a získate nový uhol pohľadu. Často takisto zistíte, že to nie je tak strašné, ako sa zdalo.

Pokiaľ chcete s overthinkingom raz a navždy skoncovať, určite vám pomôže terapia. Terapeuta svojimi myšlienkami nikdy nezahltíte a bude vám vždy trpezlivo načúvať. Takisto vám ukáže konkrétne cesty, ako sa zo svojej hlavy dostať von a nadmerné premýšľanie zastaviť.

V Hedepy si môžete vybrať z viac ako 60 certifikovaných terapeutov a na online sedenie sa objednať už na nasledujúce dni. Prečítajte si, ako online terapia prebieha.

Alebo rovno vyplňte 5minutový test, na základe ktorého vám odporučíme troch najvhodnejších terapeutov na mieru. Pretože správny terapeut je základom úspechu.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za vyskúšanie

© Hedepy s.r.o.
Pokiaľ ste v stave ohrozenia seba alebo iných osôb, prosíme, bezodkladne kontaktujte Krízovú linku pomoci (telefonicky: 0800 500 333). Naši terapeuti alebo Hedepy s.r.o. nenesie zodpovednosť za váš zdravotný stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal