Návrat do práce po dovolenke: Ako zvládnuť poprázdninový smútok?

Návrat do práce po dovolenke: Ako zvládnuť poprázdninový smútok?


Zdieľať článok

Dopili ste posledný koktejl, opäť sedíte za stolom, ale v hlave ste stále na pláži alebo v horách? Potom vás dostihli tzv. post-holiday blues. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako ho podľa odborníkov na duševné zdravie môžete čo najlepšie zvládnuť a dostať sa späť do pracovného tempa.

Prijať, že nejaký ten stres po dovolenke príde vám pomôže ten šok lepšie zvládnuť a neprepadnúť beznádeji. Návrat do práce skutočne býva stresujúci, a tak pre tieto negatívne emócie, ktoré kvôli návratu prežívame, dokonca existuje termín: post-vacation depression alebo takisto post-holiday blues.

Podľa Medical News Today môžete počas neho cítiť:

  • nejasný pocit tiesne
  • zvýšenú podráždenosť
  • pocit nostalgie
  • problémy so spánkom
  • celkovú nepohodu alebo nepokoj

Tým by sme vám chceli povedať, že to, čo prežívate, je úplne v poriadku. To ale jednoznačne neznamená, že s tým nemôžete nič spraviť!

6 tipov, ako zvládnuť post-holiday blues

Najväčšou príčinou únavy a nervozity po príchode z dovolenky býva fakt, že sme si ju neužili dostatočne dlho. Vrátili sme sa do práce moc narýchlo alebo sme si to celé nie úplne dobre naplánovali. Tak sa poďme pozrieť na to, ako sa s myšlienkami vrátiť zas do pracovného režimu a celý koniec leta zvládnuť vo väčšej pohode.

1. Naplánujete si skutočný oddych

Cítite sa, ako keby ste po dovolenke potrebovali ďalšiu dovolenku? Možno ste to so zábavným programom trochu prehnali a zabudli skutočne oddychovať. Máte v nohách desiatky kilometrov, prešli ste všetky pamiatky a vyskúšali všetky atrakcie. Teraz ste ale úplne bez energie.

Skúste si na najbližší víkend naplánovať skutočne oddychové aktivity, u ktorých psychicky aj fyzicky vypnete.

2. Nechajte si pred návratom do práce deň voľna navyše

Pravdepodobne je už na to neskoro, ale keby náhodou nie, tento krok vám veľmi pomôže ísť do práce s čistejšou hlavou. Vrátiť sa domov o polnoci pred prvým pracovným dňom vás jednoznačne dostane do stresu. Nechajte si jeden deň na vybalenie vecí, upratanie a na nákup, nech vás po návrate z práce nečaká ďalšia smena doma.

3. Začnite prvý pracovný deň kávou s dôležitými kolegami

Riešite ako prvé mailovú schránku? Užitočnejšie bude prebrať s najbližšími kolegami, čo sa v práci dialo. Zistíte, čo je teraz potreba riešiť, dostanete k e-mailom kontext a dosť možno zistíte, že niektorými z nich sa už ani nemusíte trápiť.

4. Nastavte si priority a začnite zvoľna

Schôdzky, ktoré nehoria, nechajte až na ten ďalší týždeň po dovolenke. Najskôr je potrebné si vo svojich projektoch a úlohách spraviť poriadok – nech máte prehľad a uvoľníte sa z pocitu zahltenia. Ako si nastaviť priority a vymotať sa z kruhu nestíhania, sme sa venovali v článku Ako si zorganizovať čas, aby ste si konečne mohli vydýchnuť. Ak sa na vás všetko valí, určite vám pomôže.

5. Nedobiehajte prácu po nociach

Spánková deficit vás dostane ešte do väčšieho stresu a vo výsledku budete menej produktívni a pomalší. Skutočne sa nevyplatí dokončovať resty po nociach. Radšej niekoho v práci požiadajte o pomoc alebo delegujte. Ak to nie je možné tam, tak aspoň doma. Nechajte si domov upratať a nákup doviesť až k dverám. Hlavne si ale neodopierajte spánok.

Ak kvôli stresu nemôžete zaspať, tu nájdete overené metódy na rýchle zaspávanie.

6. Prijmite svoje pocity

Je v poriadku byť po príchode z dovolenky lenivejší, pomalší a myšlienkami tak trochu na pláži. Nemusíte s tým za každú cenu bojovať, doprajte si na návrat do režimu čas. Buďte k sebe láskaví a odmeňujte sa za hotové úlohy. Zájdite si na jógu, masáž, kúpte si na stôl napríklad kvety alebo nové písanie potreby, ak vám to spraví radosť.

„Pred odchodom na dovolenku si “upracte” pracovný stôl. Budete sa vracať na miesto, kde nemáte žiadne nedokončené úlohy a môžete sa tešiť napr. na milých kolegov. Potom už len nádych, výdych a s úsmevom vykročiť.” Ing., Bc. Margita Bartošková

Čo keď sa vás post-holiday blues drží týždne?

Ak sa ani po dvoch týždňoch v práci necítite dobre, je to pre vás znamenie, že všetko nie je úplne v poriadku. Dôvodov môže byť ale mnoho. Možno ste v nezdravom pracovnom prostredí, nejde vám moc time-management, necítite sa psychicky dobre, a tak nedokážete byť produktívni, už pred dovolenkou ste boli na hranici vyhorenia alebo ste jednoducho na nesprávnom mieste, kam tak úplne nepatríte a vo vnútri by ste si priali niečo iného.

Nech už je to čokoľvek, na terapii to môžete s odbornou pomocou rozlúštiť. Žiadny problém nie je tak malý, aby ste sa o ňom nemohli porozprávať s odborníkom.

V Hedepy si môžete vybrať z viac ako 60 certifikovaných terapeutov a na online sedenie sa objednať už v nasledujúcich dňoch. Prečítajte si, ako online terapia prebieha.

Alebo si rovno vyplňte 5-minútový test, na základe ktorého vám odporučíme troch najvhodnejších terapeutov na mieru.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať

Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta

Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek

Tipy, zľavy, novinky

Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna