Ste spolu už roky a verili ste, že toto je už skutočne „ono”. Po čase ste sa ale jeden druhému odcudzili, komunikácia viazne alebo sa vo vzťahu vytratil vzájomný rešpekt. Možno došlo aj k niečomu, čo nalomilo vašu vzájomnú dôveru.
Jednoducho prišla kríza a vy sa pýtate, či to celé má ešte vôbec zmysel. Mám sa snažiť alebo už to skrátke nepôjde zalepiť? Poďme sa pozrieť, ako to vidia odborníci na duševné zdravie a partnerské vzťahy.
Hneď na začiatok je dôležité povedať, že krízy sú v poriadku. Aspoň raz ju zažije každý dlhodobý vzťah. Podľa psychiatra a odborníka na partnerské vzťahy MUDr. Miroslava Plzáka prichádza obdobie krízy najčastejšie po piatich rokoch trvania vzťahu, pokiaľ stagnuje bez ďalšieho vývoja, a potom po dvadsiatich rokoch vzťahu, kedy deti opúšťajú hniezdo. Potom sú tu ešte akútne krízy, kedy dôjde napríklad na neveru.
Rozhodujúce je, ako sa ku kríze postavíte. Vy ste tu a to znamená, že pred svojimi problémami nechcete zatvárať oči. To je skvelý začiatok! Kríza môže váš vzťah dokonca posilniť. Teda pokiaľ na ňom chcete obaja skutočne pracovať.
Vy už viete, že si prechádzate krízou. Ďalším krokom je otvorene sa o tom porozprávať s partnerom. Možno už ste to skúsili, ale vaše pokusy skončili skôr hádkou.
To je takisto normálne. Rozprávať sa o boľavých témach často otvorí aj rany z minulosti a potom je ťažké zachovať kľudnú hlavu.
Poďte tomu dať ešte šancu. Pre komunikáciu, ktorá skutočne niekam povedie, je dobré držať sa týchto zásad.
Prvým krokom k tomu, aby rozhovor niekam viedol, je pomenovať konkrétnu príčinu, ktorá vašu krízu spôsobila. Skúste sa zamerať na konkrétne situácie, emócie alebo správanie sa, ktoré vo vás vyvolávajú napätie. Ujasnite si, čo presne vás trápi – Je to nedostatok času? Spoločných záujmov? Rozdielne hodnoty? Alebo strata rešpektu?
Cieľom je vyhnúť sa obecným frázam typu „Máš na mňa málo času!” a namiesto toho povedať napríklad: „Keď si v poslednej dobe často zaneprázdnený, mám pocit, že sa jeden druhému vzdialujeme.” Pomenovanie problému vám obom pomôže lepšie porozumieť, čo je potrebné riešiť.
Kritika a obviňovanie sú najrýchlejšou cestou k hádke. Hovorte preto radšej o tom, ako sa v danej situácií vy sami cítite, a začínajte slovom „ja”. Napríklad: „Cítim sa opustene, keď tráviš toľko času v práci.” Tým neútočíte na partnera, ale zdieľate svoj vlastný pohľad.
Skúste sa úplne vyhnúť vetám ako „Ty nikdy…” alebo „Vždy to robíš zle.” Také poznámky dávajú partnera do obranného postoja a hľadanie spoločnej reči je potom poriadne ťažké.
Pokiaľ ste na opačnej strane a partner za všetko obviňuje vás, nie je to dobré znamenie. Neznamená to ale, že by sa s tým nedalo niečo spraviť. Prečítajte si náš článok Ako spoznať toxický vzťah.
Načúvanie nie je len o tom byť potichu, keď ten druhý rozpráva. Je o skutočnom porozumení a snahe sa do druhého vcítiť. To znamená, že sa budete snažiť pochopiť nielen slová, ale aj emócie, ktoré partner vyjadruje.
Môže vám pomôcť parafrázovanie toho, čo druhý povedal. Napríklad: „Chápem to správne, že sa cítiš zanedbávaný, keď…?” alebo otvorené otázky ako: „Čo ti v našom vzťahu najviac chýba?” Aktívne načúvanie posilňuje pocit, že ste obaja na jednej lodi a to je zásadné pre úspešné zvládnutie krízy.
Čas a miesto sú pre úspech zásadné. Vyhnite sa riešeniu zložitých otázok v situáciach, kedy ste unavení, v strese alebo uprostred iných povinností.
Ideálne je dohodnúť sa vopred na konkrétnom čase, kedy budete mať obaja priestor a súkromie, aby ste sa mohli naplno venovať len sebe. Napríklad „Môžeme si dnes večer sadnúť a porozprávať sa?” Tým dávate jasne najavo, že vám na rozhovore záleží a chcete, aby bol konštruktívny.
Cieľom rozhovoru by nemalo byť „kto má pravdu”, ale nájsť spôsob, ako sa posunúť ďalej. Na začiatku rozhovoru si preto spolu definujte, čo je vašim cieľom – napríklad „Rád by som našiel spôsob, ako spolu tráviť viac kvalitného času” alebo „Chcem porozumieť tomu, čo ti doma chýba, aby si sa cítila lepšie.” Tým sa vyhnete tomu, aby sa diskusia zmenila v nekonečné vyčítanie a obhajovanie. To by nikam neviedlo.
Pokiaľ máte aj cez všetky snahy pocit, že hovoríte každý úplne iným jazykom, môže to signalizovať hlbšie problémy. Nie je potom divné, že váhate, či má zmysel vo vzťahu ešte pokračovať. Naši odborníci na vzťahy a duševné zdravia radia položiť si týchto päť otázok. Pomôžu vám sa zorientovať a rozhodnúť, kedy zo vzťahu odísť.
Ak sa nedokážete na niečom dohodnúť, ale stále cítite vzájomný rešpekt a snahu si porozumieť, existuje nádej. Aj keď je komunikácia problematická, rešpekt k tomu druhému ukazuje, že vzťah nie je stratený.
Je bežné, že vzťah zažíva búrlivé obdobie. Skúste odlíšiť, či sú problémy dlhodobé a opakujú sa, alebo ide o krátkodobú reakciu napríklad na stres alebo zmeny (napríklad príchod dieťaťa). Pokiaľ sú konflikty výsledkom jednorázových situácií, je možné ich spoločne prekonať.
Keď jeden z partnerov nemá záujem sa o vzťah aktívne snažiť, je skutočne ťažké sa niekam posunúť. Síce bolí si to priznať, ale tento nezáujem vypovedá o tom, ako druhej strane na vašom vzťahu (ne)záleží. Cesta von z krízy musí vychádzať z vnútorného presvedčenia oboch partnerov, že na vzťahu chcú spoločne pracovať.
Môžete mať rozdielne pohľady, názory alebo si domov nosit problémy z práce. Stále by ste sa ale v prítomnosti toho druhého mali cítiť bezpečne, zažívať aj príjemné chvíle a byť bez obáv sami sebou.
Dôvera vytvára bezpečné prostredie. Pokiaľ vo vzťahu na jednej strane nie je, napríklad kvôli klamstvám alebo nevere, vzťah stráca stabilitu. Obnoviť dôveru JE možné, je to ale náročná cesta, ktorá vyžaduje čas, úsilie a ako vždy hlavne ochotu oboch partnerov na tom pracovať. Otázkou je, či toto úsilie chcete vynaložiť alebo máte pocit, že je vaša dôvera už navždy stratená.
Aj keď boli vaše odpovede na niektoré otázky možno negatívne, rozhodujúca je vaša vôľa na vzťahu pracovať. Pokiaľ je na oboch stranách, ale sami sa nikde moc neposúvate, nebojte sa vyhľadať pomoc odborníka.
Párová terapia je skvelým spôsobom, ako lepšie porozumieť vašim konfliktom, pozrieť sa na ne s odstupom a naučiť sa ich zvládať. Terapeut vám ponúkne nezávislý pohľad a pomôže prekonať komunikačné bloky.
V Hedepy si môžete vybrať hneď z niekoľkých akreditovaných párových odborníkov a svoje online sedenie môžete mať už za pár dní.
Vyplňte 5 minútový párovací test na základe ktorého vám odporučíme toho najlepšieho terapeuta pre vás na mieru.