Neustále hádky, obviňovanie, dusno. Hovoríte si, čo robíte zle. Priznať si, že ste v toxickom partnerskom vzťahu nie je ľahké, môže vo vás ale zanechať hlbokú duševnú traumu. Poďte zistiť, ako toxický vzťah spoznať, či je možné ho ešte zachrániť a ako z neho odísť, keď už je čas.

Čo je toxický vzťah?

Slovo toxický by sme mohli vymeniť za nezdravý alebo nefunkčný. Toxický vzťah so sebou nesie veľkú dávku negatívnych emócií, konfliktov a deštruktívnych vzorcov správania sa, ako je manipulácia, ponižovanie, súperenie a kontrola. Negatívne chvíle prevažujú nad tými pozitívnymi a vzťah ako keby vám vysával energiu. Vedľa partnera sa totižto nedokážete úplne uvoľniť. Toxický vzťah môže otriasť vašou sebahodnotou a zanechať vo vás hlbokú duševnú traumu.

Psychologička a spisovateľka Dr. Lillian Glass v knihe Toxickí ľudia popisuje toxický vzťah ako „akýkoľvek vzťah, v ktorom sa ľudia navzájom nepodporujú, kde dochádza ku konfliktom a jeden sa snaží podkopať druhého, kde dochádza k súpereniu, kde panuje neúcta a chýba súdržnosť.”

toxic_relationship3.jpg

Ako toxický vzťah spoznať – hlavné znaky

Keď je toxický niekto v práci, spoznáte to celkom jednoducho. Keď ale ide o partnera alebo partnerku, do hry vstupuje láska a všetko sa zahmlí.

Znaky toxického vzťahu môžu vyzerať takto:

  • manipulácia
  • kontrola a ovládanie
  • nedôvera
  • vydieranie
  • ponižovanie
  • súperenie
  • neustále obviňovanie
  • prehnaná a necitlivá kritika
  • urážanie sa a ignorácia
  • zneužívanie emócií a citlivosti

Viete, čo je ale problém? Že po rokoch toxického vzťahu si na také správanie sa ľahko zvyknete. Už ho poriadne nevidíte a stane sa pre vás normálne.

Poďte si preto ešte urobiť malý test pre odhalenie toxického vzťahu. Odpovedzte si úprimne na týchto 10 otázok:

  1. Obviňuje partner zo všetkého stále vás a nikdy neuzná vlastnú chybu alebo podiel viny?
  2. Cítite sa vo vzťahu vyčerpaný/á, namiesto toho, aby vás napĺňal a nabíjal energiou?
  3. Kritizuje vás partner často a takým spôsobom, že vám ubližuje?
  4. Zľahčuje partner vaše pocity a názory? Máte strach ich vyjadriť, pretože sa bojíte negatívnej reakcie?
  5. Vzdali ste sa kvôli vzťahu osobných cieľov, koníčkov alebo aj kamarátstiev?
  6. Máte pocit, že vaše sebavedomie od začiatku vzťahu pokleslo?
  7. Ste v spoločnosti partnera trocha nepokojný/á a nedokážete sa úplne uvoľniť?
  8. Uráža sa partner a nechce sa s vami v pokoji, úprimne a bez obviňovania porozprávať? Alebo tvrdí, že problém máte stále len vy?
  9. Vylieva si na vás partner akýmkoľvek spôsobom hnev?
  10. Snaží sa vás partner kontrolovať a prikazuje vám, kedy a čo máte robiť alebo s kým sa môžete stretávať?

toxic_relationship2.jpg

Nechcem ho/ju opustiť. Je možné toxický vzťah zachrániť?

Už viete, že ste v toxickom vzťahu, ale chceli by ste ho uzdraviť? Niekedy to možné je, snaha ale musí byť obojstranná. Partnera alebo partnerku sami bohužiaľ skutočne nezmeníte. Obidvaja si musíte priznať, že máte problém a na vzťahu spoločne pracovať. Priznať svoje chyby, byť k sebe skutočne úprimní a ideálne si takisto nechať odborne pomôcť. Párová terapia vám dá nezaujatý pohľad a pomôže vám nájsť vo vzťahu harmóniu. V Hedepy si môžete vybrať z viac ako 40 terapeutov a na sedenie sa pripojiť pohodlne online.

Toxické vzťahy sú zdrojom emocionálneho utrpenia a záťaže pre každého zúčastneného. Vyznačujú sa nedostatkom rešpektu, nedôverou a často aj emocionálnym vydieraním. Dobrou správou je, že pri vzťahovej toxicite môže pomôcť aj terapia. V rámci párovej terapie sa snažíme identifikovať nefunkčné vzory správania a pracujeme na budovaní zdravších a účinnejších spôsobov komunikácie a riešenia problémov. Cieľom je vytvoriť prostredie, kde sa ľudia môžu cítiť bezpečne a podporovať sa navzájom pri budovaní takých vzťahov, aké si prajú – bez bolesti a ubližovania.
 Mgr. Tomáš Fulop
Mgr. Tomáš Fulop

Kedy je načase vzťah ukončiť?

Či sa dá vzťah zachrániť alebo prišiel čas odísť vám povie jedine otvorená komunikácia. Bude potrebné sa porozprávať od srdca.

Skúste ale partnera neobviňovať. Hovorte o svojich vlastných pocitoch a potrebách. Zamyslite sa nad tým, aké konkrétne správanie vám ubližuje a už si ho nechcete tolerovať. Premyslite si napríklad aj konkrétne situácie, ktoré môžete spomenúť, aby bolo jasné, čo máte na mysli.

A keď rozhovor cez všetku snahu nedopadne dobre? Ak partner obviňuje vás, zľahčuje vaše pocity alebo sa a vami ani nechce porozprávať, potom máte jasné znamenie. Bolí to, ale toxický vzťah by vás časom skutočne duševne zničil.

Nenechajte sa ale prosím presvedčiť, že si to všetko len namýšľate alebo je chyba vo vás. To je len jedna z manipulatívnych techník (gaslighting). Na vašich pocitoch záleží, či už sa niekomu zdajú byť správne a primerané alebo nie. Zaslúžite si rešpekt a lásku.

toxic_relationship1.jpg

Ako zo vzťahu s toxickým človekom odísť?

Veľmi radi by sme vám dali univerzálny návod na to, ako z toxického vzťahu von. Každý vzťah je ale iný a má mnoho premenných. Pravdou je, že odchod býva náročný, pretože v toxickom vzťahu je za rozchod zvyčajne len jedna strana.

Toto sú ale základné kroky, ktoré je dobré spraviť, nech sa deje čo sa deje:

  • Pevne sa rozhodnite pre zmenu: Pripustite si, že váš vzťah nefunguje a spravili ste všetko, čo ste mohli. Pre svoje vlastné dobro musíte odísť. 
  • Vytvorite si podpornú sieť: Povedzte o svojom rozhodnutí rodine a blízkym priateľom, vyhľadajte pomoc terapeuta. Nebuďte na to sami. 
  • Pripravte si plán: Pravdepodobne bude potrebné vyriešiť bývanie, spoločné auto alebo aj starostlivosť o deti. Naplánujte riešenia, aby vás nič neprinútilo spraviť krok naspäť. 
  • Obrňte sa proti reakcii: Partner sa vás môže snažiť presviedčať, manipulovať, vybuchne. Premyslite si, čo v takej situácií spravíte.

Odchod z toxického vzťahu býva zložitý a zanecháva rany na duši. Nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc, aby ste v tak náročnom období mali skutočnú podporu. Terapeut vám pomôže utriediť si myšlienky a nájsť silu k dôležitému životnému kroku. Bude tu pre vás, aby ste celé toto náročné obdobie zvládli.

Spravte si 5minutový test, na základe ktorého vám odporučíme troch najvhodnejších terapeutov na mieru. Svoje prvé online sedenie môžete mať už za pár dní.

Nebuďte na to sami

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v náročnej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nezažili. Každá, skutočne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. A rovnako aj tá vaša. A preto, ak o tom aspoň troška uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nezostávajte na to sami. Pomoc vám poskytne viac ako 100 terapeutov, z ktorých si môžete vybrať toho, kto vyhovuje vašim potrebám, a dohodnúť si stretnutie hneď na nasledujúci deň. S terapeutom sa následne spojíte z pohodlia domova.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať

Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta

Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek

Tipy, zľavy, novinky

Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna