Zapnete si správy a hneď na vás vyskočia požiare v Austrálii. Prejdete na sociálne médiá a vidíte ostrov odpadkov uprostred oceánu. Alebo ľadovec, ktorý sa rúca do vĺn. V priamom prenose môžete sledovať dôsledky klimatickej krízy a niet divu, že sa bojíte budúcnosti. Vašej vlastnej aj celej planéty. Je to strach, ktorý sa začal nazývať environmentálny smútok. Niekedy sa nazýva klimatický smútok, klimatická úzkosť alebo environmentálna úzkosť.
Čo môžete urobiť, ak tento strach pohltí vás alebo vaše deti?
Jedná sa o smútok, strach a bezmocnosť, ktorú sú reakciou na súčasné environmentálne problémy. Nesie so sebou hlbokú emocionálnu bolesť a môže zájsť tak ďaleko, že prestanete vidieť zmysel života.
Tých pocitov sa vo vás môže miešať celá rada:
Máte rovnaký pocit? Určite nie ste sami. Klimatická kríza sa najviac dotýka mladej generácie. Dostali do rúk problém, ktorý nespôsobili. Možno sa tak cítite aj vy. Vidíte, že so situáciou nemôžete nič urobiť, a tak sa dostaví zúfalstvo.
Americká asociace psychologů dokonce klimatickou změnu vnímá jako největší hrozbu duševního zdraví ve 21. století. Opravdu v tom nejste sami. A právě to může být nadějí na změnu.
Podľa štúdie, ktorej sa zúčastnilo 10 000 mladých ľudí (vo veku 16-25 rokov) z rôznych častí sveta, 59 % z nich pociťuje extrémne obavy z klimatických zmien.
U nás to nie je oveľa lepšie. Podľa českej štúdie sa 40 % 15 až 20-ročných ľudí cíti bezmocných voči klimatickej kríze. Celých 67 % si myslí, že budú žiť v horšom svete, než v akom žijeme teraz.
Americká psychologická asociácia dokonca považuje zmenu klímy za najväčšiu hrozbu pre duševné zdravie v 21. storočí. Naozaj v tom nie ste sami. A práve to môže byť nádejou na zmenu.
O klimatickej kríze sa v posledných rokoch hovorí čoraz častejšie. Silné emócie, ktoré niektorí z nás pociťujú, sú však často nepochopené. Môžu vás označiť za precitlivených, emocionálne labilných alebo že zveličujete problémy.
A tak sa začnete izolovať. Nehovoríte o svojich pocitoch a odpojíte sa od týchto ťažkých emócií. Preto ekopsychologička Leslie Davenportová označuje environmentálny smútok aj ako zanedbaný smútok. Smútok je však naozaj dôležitý. Potlačené emócie len tak nezmiznú. Budú sa v nás hromadiť.
Na druhej strane táto izolácia vedie k vzniku rôznych klimatických hnutí. Ako pred rokmi, keď Greta Thurnbergová založila Fridays For Future.
Na klimatickej tiesni je ťažké to, že v skutočnosti nie je iracionálna. V skutočnosti máte pre svoje obavy z budúcnosti skutočný dôvod. Ale na druhej strane nemáte toľko síl, aby ste celú situáciu zachránili sami. O to náročnejšie je vyrovnať sa s ňou. Úplne vás chápeme.
Čo teda robiť? Tu je niekoľko tipov od našich odborníkov na duševné zdravie:
Len sa nebojte vyhľadať odbornú pomoc. Žiadny problém nie je taký malý, aby ste naň museli byť sami. Okrem toho, tieseň zvyčajne nezmizne sama od seba. Časom môže priniesť nespavosť alebo skľúčenosť. Terapia vám môže pomôcť vyrovnať sa so situáciou a ukázať vám spôsoby, ako pracovať s ťažkými emóciami, ktoré vás ťažia.
V Hedepy si môžete vybrať z viac ako 40 overených terapeutov a na terapiu sa pripojiť online. Pozrite sa, ako to funguje.
Kľúčom k úspechu je nebagatelizovať emócie detí a dospievajúcich. Ich obavy z budúcnosti sú oprávnené, aj keď sa nám môžu zdať prehnané. Tu je niekoľko bodov, ktoré môžete pre svoje deti urobiť:
Ak máte pocit, že vaše dieťa potrebuje intenzívnejšiu pomoc, v Hedepy ponúkame aj terapiu pre dospievajúcich. Akreditovaní odborníci vedia, ako pracovať s deťmi, aby im pomohli prekonať tieto ťažké emócie.
Tu nájdete prehľad terapeutov, ktorí sa špecializujú na pomoc dospievajúcim. Niekoľkými kliknutiami si môžete rezervovať svoje prvé online sedenie.