Neustále hádky, obviňovanie, dusno. Hovoríte si, čo robíte zle. Priznať si, že ste v toxickom partnerskom vzťahu nie je ľahké, môže vo vás ale zanechať hlbokú duševnú traumu. Poďte zistiť, ako toxický vzťah spoznať, či je možné ho ešte zachrániť a ako z neho odísť, keď už je čas.
Slovo toxický by sme mohli vymeniť za nezdravý alebo nefunkčný. Toxický vzťah so sebou nesie veľkú dávku negatívnych emócií, konfliktov a deštruktívnych vzorcov správania sa, ako je manipulácia, ponižovanie, súperenie a kontrola. Negatívne chvíle prevažujú nad tými pozitívnymi a vzťah ako keby vám vysával energiu. Vedľa partnera sa totižto nedokážete úplne uvoľniť. Toxický vzťah môže otriasť vašou sebahodnotou a zanechať vo vás hlbokú duševnú traumu.
Psychologička a spisovateľka Dr. Lillian Glass v knihe Toxickí ľudia popisuje toxický vzťah ako „akýkoľvek vzťah, v ktorom sa ľudia navzájom nepodporujú, kde dochádza ku konfliktom a jeden sa snaží podkopať druhého, kde dochádza k súpereniu, kde panuje neúcta a chýba súdržnosť.”
Keď je toxický niekto v práci, spoznáte to celkom jednoducho. Keď ale ide o partnera alebo partnerku, do hry vstupuje láska a všetko sa zahmlí.
Znaky toxického vzťahu môžu vyzerať takto:
Viete, čo je ale problém? Že po rokoch toxického vzťahu si na také správanie sa ľahko zvyknete. Už ho poriadne nevidíte a stane sa pre vás normálne.
Poďte si preto ešte urobiť malý test pre odhalenie toxického vzťahu. Odpovedzte si úprimne na týchto 10 otázok:
Už viete, že ste v toxickom vzťahu, ale chceli by ste ho uzdraviť? Niekedy to možné je, snaha ale musí byť obojstranná. Partnera alebo partnerku sami bohužiaľ skutočne nezmeníte. Obidvaja si musíte priznať, že máte problém a na vzťahu spoločne pracovať. Priznať svoje chyby, byť k sebe skutočne úprimní a ideálne si takisto nechať odborne pomôcť. Párová terapia vám dá nezaujatý pohľad a pomôže vám nájsť vo vzťahu harmóniu. V Hedepy si môžete vybrať z viac ako 40 terapeutov a na sedenie sa pripojiť pohodlne online.
Či sa dá vzťah zachrániť alebo prišiel čas odísť vám povie jedine otvorená komunikácia. Bude potrebné sa porozprávať od srdca.
Skúste ale partnera neobviňovať. Hovorte o svojich vlastných pocitoch a potrebách. Zamyslite sa nad tým, aké konkrétne správanie vám ubližuje a už si ho nechcete tolerovať. Premyslite si napríklad aj konkrétne situácie, ktoré môžete spomenúť, aby bolo jasné, čo máte na mysli.
A keď rozhovor cez všetku snahu nedopadne dobre? Ak partner obviňuje vás, zľahčuje vaše pocity alebo sa a vami ani nechce porozprávať, potom máte jasné znamenie. Bolí to, ale toxický vzťah by vás časom skutočne duševne zničil.
Nenechajte sa ale prosím presvedčiť, že si to všetko len namýšľate alebo je chyba vo vás. To je len jedna z manipulatívnych techník (gaslighting). Na vašich pocitoch záleží, či už sa niekomu zdajú byť správne a primerané alebo nie. Zaslúžite si rešpekt a lásku.
Veľmi radi by sme vám dali univerzálny návod na to, ako z toxického vzťahu von. Každý vzťah je ale iný a má mnoho premenných. Pravdou je, že odchod býva náročný, pretože v toxickom vzťahu je za rozchod zvyčajne len jedna strana.
Toto sú ale základné kroky, ktoré je dobré spraviť, nech sa deje čo sa deje:
Odchod z toxického vzťahu býva zložitý a zanecháva rany na duši. Nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc, aby ste v tak náročnom období mali skutočnú podporu. Terapeut vám pomôže utriediť si myšlienky a nájsť silu k dôležitému životnému kroku. Bude tu pre vás, aby ste celé toto náročné obdobie zvládli.
Spravte si 5minutový test, na základe ktorého vám odporučíme troch najvhodnejších terapeutov na mieru. Svoje prvé online sedenie môžete mať už za pár dní.