Ako nás ovplyvňujú súrodenecké vzťahy a čo môžete ako rodič pre svoje deti spraviť?

Ako nás ovplyvňujú súrodenecké vzťahy a čo môžete ako rodič pre svoje deti spraviť?


Zdieľať článok

Často riešime to, ako nás svojou výchovou ovplyvnili rodičia. Súrodenecké vzťahy nás ale do veľkej miery formujú takisto. A svoju rolu hrá aj to, v akom poradí sme sa narodili.

Aký vplyv majú na našu osobnosť súrodenecké vzťahy a čo môžete ako rodiť spraviť, aby si k sebe vaše deti našli cestu?

Pozícia medzi súrodencami formuje našu osobnosť

Každé dieťa má vo vzťahu k súrodencom určitú rolu a to do veľkej miery formuje, akí budeme v dospelosti. Pozrieme sa na všetky varianty súrodeneckých vzťahov od prvorodených až po jedináčikov.

Pre prvorodených je narodenie súrodenca výzvou

Po narodení súrodenca sa doslova cez noc musíme začať deliť o rodičov. Môže tak prísť žiarlivosť a pocit odstavenia na druhú koľaj. Najsilnejšie tieto pocity prvorodenec prežíva, keď je vekový rozdiel so súrodencom jeden až sedem rokov. Je preto veľmi dôležité staršie dieťa na súrodenca pripraviť. Ako?

  • V priebehu tehotenstva s ním zdieľajte radosť z očakávania súrodenca. Nechajte ho hladkať rastúce bruško alebo napríklad prezerať obrázky z ultrazvuku. 
  • Ak je už dieťa trochu väčšie, zapojte ho do rozhodovania o novom vybavení pre miminko. Kam postaviť prebaľovací pult a postieľku? Akú majú mať farbu? 
  • Vytrieďte spolu staré hračky, ktoré už sú pre staršieho príliš detinské, a dajte ich do krabice pre miminko. Ale len tie, ktoré starší súrodenec sám chce prenechať. 
  • Po narodení od staršieho dieťaťa prijímajte pomoc a vždy ho pochváľte. Nechajte ho napríklad stáť chvíľku u postieľky, kým si zavoláte alebo odniesť špinavú plienku.

V dospelosti bývajú starší súrodenci zodpovední, pretože sa o mladšieho brata alebo sestru musia občas starať. Majú takisto radi vodcovskú rolu. Na druhú stranu od nich rodičia majú často veľké očakávania a premietajú do nich svoje túžby. Sú takí dobrí študenti, nájdeme medzi nimi mnoho perfekcionistov a na svoje okolie mávajú vysoké nároky.

prvorozené dítě se sourozencem

Druhorodený súrodenec preteká

Druhé dieťa vníma život ako závod a prvého sa častokrát snaží predbehnúť. Vzhliada k nemu a chce vedieť to, čo on. Akonáhle sa ale narodí ešte tretie dieťa, dostáva sa do náročnej situácie. Snaží sa totižto doťahovať najstaršieho a zároveň si udržať svoju pozíciu voči najmladšiemu. Musí sa najviac prispôsobovať a ustupovať.

Staršiemu bratovi alebo sestre môže závidieť výhody, ktoré má vďaka svojmu veku, na mladšieho môže zas žiarliť kvôli veľkej starostlivosti a výchovným úľavám.

Druhorodení sú niekedy nazývaní ako „sendvičové deti”. Tak trochu unikajú pozornosti rodičov. O to viac sa ale naučia samostatnosti a vyvinú si sociálnu zodpovednosť. Nerobí im problém výjsť s ľuďmi a majú často diplomatickú povahu. Takisto väčšinou ľahšie nájdu v živote svoje miesto.

veselí bratři

Najmladší súrodenec

Často ich už dopredu považujeme za rozmaznaných a problematických, vôbec to tak ale nemusí byť. Napriek tomu ale môžu mať sklon k intrigám a zvaľovaniu viny na druhých. U rodičov im to totižto mnohokrát prechádza. Rodičia pre ne častokrát mávajú slabosť, výchovy sa im ale dostáva aj od starších súrodencov. Tí medzi seba najmladšieho len tak nepríjmu, keď budú žalovať a obviňovať druhých.

Najmladší sú spravidla zvyknutí na starostlivosť a pozornosť ostatných, pretože sa o nich starali ako rodičia, tak súrodenci. Môže tak mať problém s prevzatím zodpovednosti. Na druhú stranu bývajú takisto bezstarostní a skvelo vychádzajú s ľuďmi.

bratr se sestrou se hrají

Stigma jedináčikov

Vyrastať ako jedináčik môže dieťaťu sťažiť prispôsobovanie v kolektíve a nadväzovaní nových vzťahov. A to sa často tiahne až do dospelosti. Preto je dôležité, aby sa jedináčik čo najčastejšie stretával s ďalšími deťmi.

V pohľade na jedináčikov sa môžeme takisto stretnúť s množstvom predsudkov, ktoré im môžu znepríjemniť život. Typickými predsudkami sú rozmaznávanie alebo všeobecne nezdravý vzťah s rodičmi. To môže byť samozrejme pravda, všetko ale závisí na výchove. Jedináčikovia môžu byť rozmaznaní a fixovaní na rodičov, pokiaľ sa o nich až prehnane starajú, takisto ale môžu byť veľmi samostatní, pretože nemali súrodencov, ktorí by im „kryli chrbát”.

Zaujímavé je, že sa jedináčikov považujú psychológovia aj súrodencov, ktorí majú medzi sebou vekový rozostup sedem a viac rokov.

Môžete ovplyvniť, ako spolu deti vychádzajú?

To, či si k sebe deti nájdu cestu a rozvinie sa u nich súrodenecká láska, do určitej mieri ovplyvňuje alchýmia medziľudských vzťahov. Veľmi dôležitú rolu ale hrá aj nastavenie vzťahov a komunikácia v rodine.

Negatívny vplyv má:

  • Presadzovanie jedného súrodenca pred druhým. Napríklad z mladšej dcéry sa stane „maminkine dievčatko”, zatiaľ čo starší syn „len hnevá a robí problémy”.
  • Preceňovanie potrieb „zraniteľnejšieho” mladšieho dieťata na úkor „menej naliehavých” potrieb staršieho dieťaťa. Ono si predsa poradí. 
  • Rozdíl v zachádzaní s deťmi rôzneho pohlavia, ale takisto snaha zachovať „rovnosť” za všetkých okolností. Napríklad keď v kuchyni musí pomáhať len dcéra.

Zaujímavé je, že ani ako súrodenci nemáme úplne rovnakých rodičov. U prvorodených detí si rodičia na svoju novú rolu ešte len zvykajú a učia sa v nej chodiť. K výchove tak vždy pristupujú na základe svojich aktuálnych skúseností.

Deti zrkadlia naše vlastné psychické rozpoloženie

Vzťahy medzi deťmi ovplyvňuje aj (dis)harmónia, ktorá panuje vo vzťahoch nás rodičov. Nejde pritom len o náš partnerský vzťah, ale aj o širšie rodinné a pracovné vzťahy. Deti ich vnímajú a prirodzene prenášajú aj do vlastného života.

Preto je nesmierne dôležité, aby sme ako rodičia nenechávali žiadne konflikty nevyriešené, vyrovnali sa so svojou minulosťou a udržiavali zdravé vzťahy. Pracujte na svojich „strašidlách” z detstva aj na svojich súčasných problémoch a konfliktoch.

Ako rodič nemôžete mať osud detí plne vo svojich rukách, môžete im ale dať dobrý príklad, ktorý bude ich životným vzorom. Pokiaľ ale nebudete mať vyriešený svoj vlastný život, ani výchovné príručky vám nemôžu účinne pomôcť.

přátelé

Prvý krok k zdravým rodinným vzťahom

Chcete spraviť prvý krok k zdravým rodinným vzťahom alebo vyriešiť nepríjemnú skúsenosť z minulosti? Skvelým riešením môžu byť online terapia. V Hedepy máme k dispozícií viac než 100 certifikovaných terapeutov. Na terapiu sa navyše pripojíte v kľude z domova.

Ak sú vzťahy vašich deti vážne narušené, nezabudnite, že pomoc potrebuje nielen strádajúce dieťa, ale celá rodina. V Hedepy ponúkame terapiu pre násťročné deti a po dohode s terapeutom sa môže k terapii pripojiť aj celá rodina.

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v náročnej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nezažili. Každá, skutočne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. A rovnako aj tá vaša. A preto, ak o tom aspoň troška uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nezostávajte na to sami. Pomoc vám poskytne viac ako 100 terapeutov, z ktorých si môžete vybrať toho, kto vyhovuje vašim potrebám, a dohodnúť si stretnutie hneď na nasledujúci deň. S terapeutom sa následne spojíte z pohodlia domova.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za vyskúšanie

© Hedepy s.r.o.
Pokiaľ ste v stave ohrozenia seba alebo iných osôb, prosíme, bezodkladne kontaktujte Krízovú linku pomoci (telefonicky: 0800 500 333). Naši terapeuti alebo Hedepy s.r.o. nenesie zodpovednosť za váš zdravotný stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal