Čo o vás prezrádzajú vaše obavy a kedy im začať venovať pozornosť?

Prejavy úzkosti nie sú pre človeka príjemné – kto by sa tešil z pocitu strachu a obáv z budúcnosti? Podľa štatistík je však úzkosť najčastejším psychickým ochorením, takže mnohí ľudia práve s týmto pocitom bojujú každý deň. Pokiaľ máte pocit, že sa vás táto téma môže týkať, neváhajte vyhľadať pomoc kvalifikovaného profesionála.

Čo to je úzkosť a ako sa prejavuje?

Úzkosť sa prejavuje ako nepríjemný pocit ohrozenia a napätia. Na rozdiel od strachu alebo fóbie zvyčajne nevieme presne, čoho sa bojíme. Intenzita úzkosti sa pohybuje od mierneho nepokoja až po záchvaty paniky. Príznaky môžu zahŕňať potenie, zrýchlenie dýchania a srdcovej frekvencie, tráviace ťažkosti, ťažkosti s prehĺtaním, pocity na omdletie alebo svalové napätie a chvenie. Je v poriadku, že občas pociťujete úzkosť (tieseň), ale ak ju zažívate opakovane a začína negatívne ovplyvňovať váš život, je dobré spolu s kvalifikovaným odborníkom zistiť, či neprerastá do psychického ochorenia.

úzkost

Kedy sa úzkosť mení na poruchu?

Ak úzkosť trvá príliš dlho, je príliš intenzívna alebo je neadekvátnou reakciou na situáciu, ktorá by za normálnych okolností u človeka stres nevyvolala, hovoríme o úzkostnej poruche.

 

Aké sú najčastejšie typy úzkostných porúch?

Generalizovaná úzkostná porucha (GAD)Jeho spúšťačom môže byť okrem iného dlhodobý stres alebo ťažké životné udalosti (odchod zo zamestnania, rozchod, nehoda a s ňou spojené obmedzenia). Je obzvlášť zradná v tom, že sa vkráda a postupne roztáča bludný kruh obáv, starostí a úzkosti, ktorým neskôr podľahne aj kritický rozum.

Úzkostno-depresívna porucha – zatiaľ čo GAD je skôr prevládajúca nálada v zmysle: Bojím sa, pretože to určite skončí zle, úzkostno-depresívna porucha znie asi takto: Nemá to zmysel, som si istý, že to už aj tak nezopakujem. Správne tušíte, že obavy pomaly prechádzajú na úroveň smutnej nálady, ktorá vedie človeka k celkovému úpadku.

 

Čo môže pomôcť na úzkosť?

Pri miernej úzkosti môžu pomôcť techniky zamerané na telo. Riadená relaxácia je ideálna na to, aby sa telo vrátilo do stavu pokoja, a tým sa uvoľnila napätá myseľ a emócie. Účinok môžete prehĺbiť zapojením svojej predstavivosti – ponúknite svojej mysli obrazy, v ktorých pošlete svoje starosti ďaleko ako loďku na rieke. Úzkosť je totiž skrytý strach a ten je často strachom zo straty kontroly. A práve umenie vzdať sa svojich starostí môžete praktizovať týmto jednoduchým spôsobom.

Ďalšou úrovňou je zdieľanie obáv s druhou osobou. Ideálny je kvalifikovaný odborník, ktorý vám okrem podpory pomôže pochopiť dynamiku úzkosti.

 

Ako sa lieči úzkostná porucha?

Úzkostné poruchy sa najčastejšie liečia za pomoci kvalifikovaného odborníka, pričom liečba môže, ale nemusí byť podporená liekmi (zvyčajne antidepresívami) v závislosti od závažnosti ochorenia. Ak sa u vás objavia príznaky, poraďte sa so svojím lekárom alebo kontaktujte psychológa či iného kvalifikovaného odborníka. V prvom rade je vhodné vylúčiť somatické ochorenia, ktoré môžu mať podobné príznaky ako úzkostné poruchy.

terapeuti

Odporučíme Vám troch ideálnych terapeutov, ktorí sa špecializujú na tieseň, tenziu alebo nepokoj

Na základe 19-tich otázok vám zo 100+ terapeutov nájdeme tých, ktorí najviac zodpovedajú vašim predstavám a témam.