Tieseň, skľúčenosť a teplo. Prečo sa v lete cítite horšie?

Tieseň, skľúčenosť a teplo. Prečo sa v lete cítite horšie?


Zdieľať článok

Pripadá vám, že sa s letnými horúčavami vaše pocity tiesne a skľúčenosti zhoršili? Nie ste v tom sami.

Podľa vedeckej štúdie môžu ich prejavy so stúpajúcimi teplotami skutočne zosilniť. Poďte zistiť prečo a ako tomu môžete predchádzať, nech si užijete pokojnejšie leto.

Sezónna nie je len skľúčenosť

Možno už ste počuli o sezónnej afektívnej poruche, kedy s chladným ročným obdobím prichádzajú psychické problémy – hlavne depresie. Aj keď je ale zima typicky melancholickým obdobím, nie je jediná, ktorá nahráva duševnej nepohode.

Leto máme síce spojené s dovolenkou, výletmi a radostnými udalosťami, ako sú záhradné párty a grilovačky. Slnko viac svieti a vďaka nemu naše telo produkuje viac vitamínu D, ktorý prispieva k lepšej nálade. Keď sa ale leto prehupne do svojho najteplejšieho obdobia, môže tiež spúšťať pocity tiesne. Na vine je práve teplo a veľmi dlhé dni.

vedro_edited.webp

Prečo sa v lete tieseň môže zhoršiť?

Horúčava zvyšuje hladinu kortizolu, čo je stresový hormón, ktorý podporuje príznaky tiesne. Ovplyvňuje totiž mozgové centrum strachu a tým spôsobuje nárast myšlienok spúšťajúce pocity tiesne. V lete tak môžete cítiť väčšiu dýchavičnosť, nevoľnosť, únavu, nepokoj, závraty, zvýšený tep, tras a dehydratáciu. To sú fyziologické príčiny toho, prečo vás v lete môže tieseň trápiť silnejšie.

S letom ale prichádzajú aj iné výzvy, ktoré môžu tiesni prihrávať. Je to:

  • Zmena režimu – každodenná rutina pomáha tiesni predchádzať. V lete sa ale deje toľko udalostí, že ju nie je ľahké udržať. Nové aktivity potom znamenajú väčšie fyzické aj duševné úsilie a naša rovnováha je v ohrození.
  • Strach, že nám niečo unikne – už ste počuli o FOMO (fear of missing out)? Okolie aj my sami na seba tlačíme, aby sme využili príležitosť na letnú zábavu a nenechali si nič uniknúť. Máme tak menej priestoru na seba a vyčítame si, keď niečo zmeškáme. To so sebou prináša stres a ten vedie opäť k tiesni.
  • Menej spánku – dni sú dlhšie, a tak chodíme do postele neskôr, alebo kvôli svetlu nemôžeme zaspať. To rozhodí náš cirkadiánny rytmus a spánkový režim je narušený. Kvalitný spánok je ale pre duševnú pohodu zásadný.
  • Užívanie rekreačných drog – letná párty a večerné posedávanie na záhradkách znamená tiež viac alkoholu alebo iných ľahších či ťažších drog. Tie sú pre náš nervový systém ale veľkou záťažou.

mene_spanku.webp

Ako v teplých dňoch tiesni predchádzať?

Poďte si leto užiť viac v pokoji a radosti. Týchto päť jednoduchých tipov vám pomôže tiesni v lete predchádzať, alebo ju aspoň čo najviac utlmiť.

  1. Nevystavujte sa toľko slnku – určite nemusíte sedieť medzi štyrmi stenami, dajte si ale pozor, aby ste sa nedostávali do situácií, keď vám horúco bude fyzicky nepríjemné. Udalosti môžete naplánovať na ráno alebo večer a pri vode si nájsť tieň.
  2. Neplánujte toho príliš moc – jeden výlet za druhým, do bodky naplánovaná aktívna dovolenka a k tomu pozvánky na akcie vás môžu ľahko zahltiť. Buďte na seba dobrý a naplánujte si tiež dostatok voľna, kedy nebudete musieť robiť vôbec nič, len sa venovať sami sebe.
  3. Pite viac vody a menej alkoholu – zdá sa to ako banalita, ale postrážiť si pitný režim a vyhnúť sa alkoholu vám naozaj pomôže. Fyzické príznaky dehydratácie totiž podporujú tieseň a alkohol narúša kvalitu spánku.
  4. Doprajte si kvalitný spánok – v horúčave a dlhých dňoch sa ťažko zaspáva. Ak máte v spálni veľa svetla, kúpte si zatemňovacie závesy. Porozmýšľajte tiež nad klimatizáciou alebo aspoň silnejším vetrákom. Bude sa vám hneď lepšie zaspávať.
  5. Praktizujte dychové cvičenia – pomôžu vám ľahšie zaspať alebo tiež zmierniť prejavy tiesne, kedykoľvek vás prepadnú počas dňa.

dech_edited.webp

Vysporiadať sa s tiesňpu nie je nič ľahké. Dá sa s ňou ale pracovať a nepríjemné prejavy zmierniť. Porozprávať sa s terapeutom vám môže priniesť rýchlu úľavu. Terapeut vás tiež naučí rôzne cvičenia, ktoré vám pomôžu tieseň zvládnuť, keď sa zase objaví. Nemusíte na to byť sami.

V Hedepy sa k terapii pripojíte ľahko online, nemusíte ani odchádzať z domu. Nevadí, keď neviete pomenovať, čo presne vás trápi. Terapeut vás navedie a spoločne nájdete cestu von.

Na základe krátkeho testu vám odporučíme troch najvhodnejších terapeutov na mieru. Svoje prvé sedenie môžete mať napríklad už zajtra. Stačí urobiť prvý krok a vydať sa na cestu k väčšej duševnej pohode.

Nebuďte na to sami

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v náročnej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nezažili. Každá, skutočne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. A rovnako aj tá vaša. A preto, ak o tom aspoň troška uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nezostávajte na to sami. Pomoc vám poskytne viac ako 100 terapeutov, z ktorých si môžete vybrať toho, kto vyhovuje vašim potrebám, a dohodnúť si stretnutie hneď na nasledujúci deň. S terapeutom sa následne spojíte z pohodlia domova.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za vyskúšanie

© Hedepy s.r.o.
Pokiaľ ste v stave ohrozenia seba alebo iných osôb, prosíme, bezodkladne kontaktujte Krízovú linku pomoci (telefonicky: 0800 500 333). Naši terapeuti alebo Hedepy s.r.o. nenesie zodpovednosť za váš zdravotný stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal