Sociálne siete a vzťahy. Ako si ich nenechať ničiť online svetom?

Stačí siahnuť do vrecka a behom pár sekúnd máme dohodnutý spoločný obed alebo zavoláme kamarátke na dovolenku. Žiadna obmedzené znaky, žiadny voľné minúty. Sociálne siete nám pomáhajú vzťahy udržiavať a niekedy aj nadväzovať. Takisto ich ale môžu pekne skomplikovať. Porovnávanie sa, žiarlivosť, ktorá narúša naše spoločné chvíle… Ako naše vzťahy pred nástrahami sociálnych sietí ochrániť?

Prečo si mi neodpísala?

Sociálne siete neskutočne zrýchlili spôsob našej komunikácie. A to so sebou nesie aj jednu nevýhodu. Naši blízki často očakávajú, že budeme neustále dostupní. A nie len oni. Pokiaľ ste s niekým práve začalo randiť a niekoľko hodín neodpíšete, môže si to vziať osobne. O to horšie, ak ste si správu prečítali. 

Čo s tým? Sú dve možnosti:

  • Otvorene sa o tom porozprávajte a nastavte si mantinely online komunikácie. Nie každému vyhovuje písať si celý deň priebežne správy. A tak je to v poriadku. Skúste vysvetliť svoj pohľad na vec a uistite toho druhého, že to nie je dôkaz toho, ako ho (ne)máte radi. 
  • Pokiaľ ste počas dňa nemali čas sa ozvať, čo tak si neskôr zavolať? Ukážete tak svoj záujem, rýchlejšie si poviete všetko dôležité a vo vzduchu nezostane dusno. 

Častejším volaním si takisto poistíte, že ste na rovnakej vlne. Správy totižto ľahko vyznejú inak, než ste zamýšľali. Človek nevidí, ako sa tvárite, smajlíky si vyloží po svojom a takisto môže dávať pozornosť tomu, ako dlho vám trvá odpísať. To pri volaní nehrozí. 

muž pracuje na mobile

Vieme sa ešte zoznamovať offline?

Kto nemal aspoň krátku známosť z internetu, nech hodí kameňom. Veľa ľudí hovorí, že nemá toľko voľného času, aby neustále chodili von medzi ľudí a mohli sa s niekým zoznámiť. Skrz Tinder alebo napríklad Instagram je to efektívnejšie, pretože spoznáte viac ľudí.

To je určite pravda. Takisto si ale potom vyberáme primárne podľa vzhľadu a zahľadíme sa do verzie človeka, ktorú sa on sám rozhodol zdieľať so svetom. Preto je lepšie sa čo najskoršie stretnúť osobne aspoň na rýchlu kávu, aby ste vedeli, či si skutočne sadnete. Samozrejme so všetkou opatrnosťou.

zoznamovať sa online na mobile

Tip: Takisto pomôže spísať si na papier, čo od svojho budúceho partnera očakávate. Aké by mal mať kvality. Jednoduchšie potom rozoznáte, či sa k vám nová internetová známosť skutočne hodí alebo ste si skôr zidealizovali jej online verziu. 

 

4 spôsoby ako nenechať sociálne siete zasahovať do našich vzťahov

Zoznamovanie a komunikačné mantinely si ešte dokážeme bez väčších problémov postrážiť. Siete ale majú väčšie nástrahy, ktoré môžu našimi vzťahmi zamávať. Štúdia z roku 2021 napríklad preukázala, že dlhší čas strávený na Instagrame viedol k nižšej spokojnosti vo vzťahoch a väčšej miere konfliktov. Ako teda naše vzťahy pred sieťmi ochrániť?

 

1. Vyhnite sa porovnávaniu

O nezdravom porovnávaní nás samých so všetkými krásnymi a úspešnými ľuďmi na sociálnych sieťach sa už intenzívne rozpráva. A to na samotných sociálnych sieťach, ale aj v tradičných médiách. Málokto ale spomína porovnávanie našich partnerských vzťahov alebo priamo partnerov. Prečo mi takisto nedá k narodeninám nejakú exotickú dovolenku? Prečo my nie sme tak zamilovaní? Prečo to medzi nami tak neiskrí? 

Pravdou je, že mnoho z týchto zamilovaných videí je nahraných, a to, čo na sociálnych sieťach vidíte, je len malý zlomok partnerského života. Snažte sa preto neporovnávať nielen seba, ale aj svojho partnera a celý váš vzťah

 

2. Popremýšľajte, či sú vaše očakávania realistické

Nerealistické očakávania vo vzťahu môžu spôsobiť na druhej strane samotný protiklad. Na sieťach sa jednoducho vykreslí lepšie, než aká je realita. Má viac vlasov, belší úsmev alebo napríklad zdravší štýl života – na sieťach je neustále vo fitku, v skutočnosti ale týždeň postuje fotky z jednej návštevy posilovne. Po bližšom zoznámení naživo následne príde sklamanie. Oplatí sa preto nemať príliš vysoké očakávania. 

Naše očakávania môžu byť ale ovplyvnené aj všetkými tými úspešnými a často prikrášlenými ľuďmi, ktorých vidíme online. Pomyselnú laťku si nastavíme veľmi vysoko a bežní smrteľníci v offline svete nám potom pripadajú nudní a nedostatoční

Snažte sa preto zostať nohami na zemi a neberte realitu na sociálnych sieťach ako tú skutočnú. Založte svoje očakávania na vlastných hodnotách a reálnom svete. 

3. Pracujte so žiarlivosťou

Žiarlivosť je vo vzťahoch veľká téma, ktoré môžu siete ešte rozdúchať. Možno sa pristihnete, že žiarlite na ľudí, ktorým partner reagoval na ich obsah – „Čo sa mu na nej páči, čo ja nemám?” Alebo naopak na ľudí, ktorí reagovali na obsah nášho partnera – „Prečo jej kolega z práce komentuje fotku z fitka?”

Na to existuje jediný liek. Otvorene sa o tom bavme a hlavne nerobme sami to, čo by nám u partnera vadilo. Komunikujme naše hranice, aby partner vedel, čo nás zraňuje a navzájom si dôverujme. Ak je žiarlivosť vo vzťahu vaše veľké téma, mohla by pomôcť online párová terapia

partneri spolu hovoria

4. Nenechte siete ukrajovať váš spoločne strávený čas

Dohodli ste si spoločnú večeru, ale len čo zapípa telefón, už ho máte v ruke. Čo keby ste niečo prepásli? Ak chcete posilniť váš vzťah, je potreba si pri spoločne strávenom čase venovať plnú pozornosť. Pokiaľ vás notifikácie lákajú, na tých pár hodín ich vypnite alebo dané aplikácie rovno vymažte. Behom minúty ich potom máte späť.

Nemusí ísť len o partnerské vzťahy. Takisto ste si niekedy povzdychli nad tým, že nemáte poriadne čas na svojich kamarátov a s partnerom to málo voľných chvíľ presedíte doma? Pozrite sa v telefóne na štatistiku, koľko času denne trávite na sieťach. Predstavte si, ako by sa váš život zmenil, keby ste polovicu z neho venovali ľuďom, na ktorým vám záleží. 

 

Ako spoznať, či sociálne siete ovládajú vás alebo vy ich?

Náš život je už so sociálnymi sieťami natoľko spätý, že je skutočne ťažké spoznať, kedy už je toho moc. Ak si sami nie ste istý, tu je niekoľko varovných signálov, že vám siete do života zasahujú až príliš:

  • Ako prvé po prebudení skontrolujete vaše účty na sieťach.
  • Keď z nejakého dôvodu práve nemôžete byť online, stále na to myslíte.
  • Čas strávený na sieťach si užívate viac než čas strávený s blízkymi.
  • Keď zdieľate príspevok každých pár minút, nedočkavo kontrolujete reakcie okolia.
  • Sociálne siete sú to posledné, čo pred spánkom vidíte.
  • Kvôli času strávenému na sociálnych sieťach často nestíhate svoje plány. Či už ide o prácu alebo včasný príchod na schôdzku. 

Pokývali ste niekoľkokrát súhlasne hlavou? Pokiaľ máte pocit, že sa nad vaším vzťahom so sociálnymi sieťami strácate kontrolu, nebuďte na to sami. Závislosti na sieťach sa, rovnako ako akejkoľvek inej, nie je jednoduché natrvalo zbaviť. 

Premýšľali ste už o terapii? Skúsený terapeut vám pomôže nájsť spôsob, ako nad sieťami bezpečne a bez väčšieho trápenia prevziať kontrolu. Aby neovplyvňovali negatívne nielen vaše vzťahy, ale aj každodenný život. 

S Hedepy sa k terapii pripojíte jednoducho online, a to kľudne už za niekoľko minút. K dispozícií máme cez 100 certifikovaných terapeutov a radi vám pomôžeme vybrať toho najvhodnejšieho. Stačí vyplniť päťminútový dotazník a odporučíme vám troch terapeutov na mieru. 

Nebuďte na to sami.

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v náročnej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nezažili. Každá, skutočne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. A rovnako aj tá vaša. A preto, ak o tom aspoň troška uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nezostávajte na to sami. Pomoc vám poskytne viac ako 100 terapeutov, z ktorých si môžete vybrať toho, kto vyhovuje vašim potrebám, a dohodnúť si stretnutie hneď na nasledujúci deň. S terapeutom sa následne spojíte z pohodlia domova.

Žaneta Krčilová, Spoluzakladateľka Hedepy